Պատասխանն ավելի ցավոտ է լինելու. Լևոն Մնացականյանը՝ Ադրբեջանի կողմից հրադադարը խախտելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում որոշակի լարվածություն կա, որը պայմանավորված է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի խախտմամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին ասել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը:
«Հոկտեմբերի 19-ին ադրբեջանական դիպուկահարի կողմից խոցվել է մեր զինծառայողը: Մեր կողմից համարժեք պատասխանը չի ուշացել: Կարծում եմ՝ այս լարվածությունը կապված է հենց դիպուկահարների պատերազմի արդյունքում առաջացած լարվածության հետ՝ չնայած հակառակորդը վաղուց այս գործելաոճն է ընտրել»,- ասել է Լևոն Մնացականյանը և հավելել, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը երկու անգամ կիրառել է «ՍՊԱՅԿ» տիպի հեռակառավարվող հակատանկային հրթիռ, և երկու դեպքում էլ հարվածները եղել են անարդյունք:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամանատարի խոսքով՝ այս անգամ հայկական կողմը սադրանքին չի տրվել, սակայն եթե նման իրավիճակներ հետագայում կրկնվեն, միանշանակ, ավելի ցավոտ պատասխան է լինելու: «Երեկ մենք չենք պատասխանել, քանի որ գտնում ենք, որ դրա անհրաժեշտությունը դեռևս չկա: Մոտ օրերս հանդիպում ենք ունենալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայացուցչի հետ և այս հարցերը քննարկելու ենք նրա հետ»,- ասել է Մնացականյանը:

Defense Army Commander vows painful retaliation to Azerbaijan in case provocations continue
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. There are some tensions on Karabakh-Azerbaijan contact line as a result of ceasefire violations by the Azerbaijani side, ARMENPRESS reports Defense Minister of the Republic of Artsakh Levon Mnatsakanyan told the reporters.
“Our serviceman was targeted by Azerbaijani sniper on October 19. Our adequate response was not delayed. I think this tension is explained just by that war of snipers, though this has been the adversary’s style for a long time”, Levon Mnatsakanyan said, adding that in the recent period Azerbaijan twice fired SPIKE anti-tank guided missiles, none of which caused any damage.
In the words of the Commander of Artsakh’s Defense Army, this time Armenia did not succumb to the provocations, but if such acts are repeated in the future as well, the retaliation will be undoubtedly far more painful. “Yesterday we did not retaliate since we find there is no necessity for that yet. In the nearest days we will have meetings with the OSCE Minsk Group representative and we will discuss these issues with him”, Mnatsakanyan said.