Թվով 70 ներդրումային ծրագրերին պետական օժանդակության շնորհիվ ևս 4100 աշխատատեղ կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների ստացումների (ներհոսքի) ծավալը կազմել է շուրջ 1 միլիարդ 24 մլն ԱՄՆ-ի դոլար, այդ թվում՝ ուղղակի ներդրումները՝ շուրջ 328 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը 2016 թվականի նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ աճել է՝ համապատասխանաբար 36.6 և 26.3 տոկոսով: Ներդրումների վերաբերյալ վիճակագրությունը լրագրողներին ներկայացրեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը` հորդորելով ներդրումների չափը գնահատել ոչ թե գումարների ներհոսքի ծավալով, այլ ներհոսքի զուտ աճով: «Զուտ աճը երկիր եկած ներդրումների և դուրս եկող գումարների տարբերությունն է, այստեղ, իհարկե, հանումները չեն նշանակում կապիտալի արտահոսք, դա կարող է լինել շահաբաժինների վճարում, վարկի մարում և այլն»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց նախարարը:
Սուրեն Կարայանը վիճակագրություն ներկայացրեց նաև 70 ներդրումային ծրագրերին պետական օժանդակության վերաբերյալ, որոնք ներկայում իրականացման տարբեր փուլերում են: «Ծրագրերի իրականացման արդյունքում 2017թ. կիրականացվի մոտ 493 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում և կստեղծվի մոտ 7300 նոր աշխատատեղ: Ըստ Կարայանի` մոնիտորինգը ցույց է տվել, որ արդեն իրականացվել է շուրջ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում, ստեղծվել են 3200 նոր աշխատատեղեր»,-տեղեկացրեց նախարարը:
Նա նշեց, որ անցած մեկ տարվա ընթացքում ներդրումների ներգրավման մասով աշխատանքներ ենք իրականացրել օրենսդրական դաշտի կատարելագործման ուղղությամբ: «Վերջերս կառավարության կողմից հավանության է արժանացել օտարերկրյա ներդրումների մասին նոր օրենքի նախագիծը, որը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի էլ ավելի կատարելագործվի օտարերկրյա ներդրողների պաշտպանության ինստիտուտը»,-հայտնեց Սուրեն Կարայանը:
Նախարարը կարևոր համարեց օտարերկրյա ներդրողների շրջանում Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Մասնավորապես, KPMG խորհրդատվական ընկերության հետ Հայաստանի ներդրումային և գործարար գրավչությունը ներկայացնող համապարփակ բրոշյուրը միջազգային հարթակներում տարածելը:

4100 more jobs to be created by state assistance to 70 investment programs
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. In the first half of 2017 the volume of foreign investments inflow in real sector of the economy comprised about 1 billion 24 million USD, the direct investments comprised about 328 million USD which increased by 36.6% and 26.3% respectively compared to the same period of 2016, reports Armenpress.
Minister of economic development and investments of Armenia Suren Karayan presented the statistics on investments at a meeting with reporters urging to assess the amount of investments by the net growth of inflow rather than by the volume of money inflow.
“The net growth is the difference of the investments made in the country and the money coming out of the country, of course, the deductions do not mean an outflow of capital”, he said.
The minister also presented statistics on the state assistance to 70 investment programs which currently are at different stages of implementation. “Based on the implementation of programs nearly 493 million USD investments will be made in 2017 and nearly 7300 jobs will be created”, he said. According to the minister, the monitoring showed that already over 250 million USD investments have been made, 3200 jobs have been created.
He said over the past year works have been made for improving the legislative field aimed at attracting investments. “Recently the government approved the new draft law on foreign investments which enables to further improve the protection institute of foreign investors”, minister Karayan said.
He also attached importance to the ongoing works aimed at increasing Armenia’s recognition among foreign investors.