Մեկնարկեց սրտաբանների եվրակովկասյան 6-րդ համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ առողջապահության նախարարության եւ «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախաձեռնությամբ Երեւանում մեկնարկեց սրտաբանների եվրակովկասյան 6-րդ համաժողովը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, բացման խոսքում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ասաց, որ համաժողովի ընթացքում կլինեն նոր համագործակցություններ մասնակից երկրների մասնագետների միջեւ: «Կարծում եմ համաժողովը կծառայի իր նպատակին: Այն բարեկամանալու,ընկերանալու լավագույն վայր է: Կարեւորն այն է, որ մեր օտարերկրյա բարեկամները կներկայացնեն այն ձեռքբերումներն ու հաջողությունները, որոնք արձանագրվել են սրտաբանության ոլորտում: Ուզում եմ նաեւ հավատալ, որ այս օրերը կլինեն Հայաստանը տեսնելու, վայելելու եւ նոր հաջողություններ արձանագրելու ժամանակահատված»,-ասաց նա:
Հանրահայտ սրտաբան Փոլ Բարագանի խոսքով` այս տարի անցկացվող երկօրյա համաժողովին տեսականորեն եւ գործնականորեն անդրադարձ կկատարվի սրտանոթային ամենատարբեր խնդիրներին: «Մենք գործնականորեն կփորձենք պատասխան տալ բազմաթիվ կլինիկական խնդիրների: Ես առաջարկում եմ բոլորիս ուշադիր լսել միմյանց»,-ասաց նա:
Սրտաբանների եվրակովկասյան 6-րդ համաժողովին այս տարի մասնակցում է 38 օտարազգի եւ սփյուռքահայ հայտնի սրտաբաններ` Ֆրանսիայից, Իրանից, Իտալիայից, Մոնակոյից: Շուրջ 250 սրտաբաններ Հայաստանից եւ Արցախից կմասնակցեն համաժողովի շրջանակներում կազմակերպվելիք սեմինարներին:
Համաժողովի նպատակն է նպաստել սրտաբանության ոլորտի զարգացմանը, աշխարհի հայ սրտաբանների ներուժի համախմբմանը, Հայաստանի, Սփյուռքի եւ Արցախի սրտաբանների համագործակցությանը , մասնագիտական որակների բարձրացմանն ու կատարելագործմանը:

Начал свою работу Шестой евро-кавказский конгресс кардиологов
По инициативе министерств диаспоры и здравоохранения РА и организации “Акция здоровья Армения-Франция”, в Ереване начал работу Шестой евро-кавказский кардиологический конгресс. По сообщению«Армнепресс», со вступительным словом к участникам обратилась министр диаспоры Грануш Акопян. “Думаю, что конгресс послужит своей цели. Это лучшее место для знакомства, дружбы. Важно, что наши зарубежные друзья представят свои достижения в кардиологии. Хочу также верить, что эти дни для них станут днями знакомства с Арменией и ее достижениями”, - сказал она.
Известный кардиолог Пол Бараган сказал, что конгресс обратится к теоретическим и практическим вопросам кардиологии, попробует дать ответы на множество клинических вопросов.
В работе Шестого евро-кавказского кардиологического конгресса участвуют 38 известных специалистов из Армении и диаспоры из Франции, Ирана, Италии, Монако. Почти 250 кардиологов из Армении и Арцаха примут участие в работе семинаров.
Цель конгресса – способствовать развитию кардиологии в Армении, консолидации возможностей армян-кардиологов разных стран, сотрудничества врачей Армении, Арцаха и диаспоры, повышение профессионального уровня.