Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրություններն անպայման կայանալու են. Բեքչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքներով զբաղվող Նախաձեռնող խումբը նամակներ է ուղարկել բոլոր այն 11 հոգևորականներին, ովքեր կարող են առաջադրել իրենց թեկնածությունը պատրիարքի ընտրություններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի հետ զրույցում ասել է պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը՝ հայտնելով, որ թեկնածուներից ոչ ոք դեռևս չի պատասխանել:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ճիշտ են խոսակցությունները, որ եթե մինչև հոկտեմբերի 9-ը պետության կողմից պատասխան չստացվի ներկայացված դիմումին, ապա պատրիարքի ընտրություններ չեն լինի՝ Բեքչյանն ասել է. «Այս ընտրություններն անպայման լինելու են: Հանրապետության նախագահը մեզ խոսք է տվել: Ասացին, որ ապրիլի 16-ի հանրաքվեից հետո անձամբ է այդ հարցով զբաղվելու: Կասկած չունեմ, որ նախագահի բերանից դուրս եկած խոսքը միշտ է գործում: Այսօր չլինի, կլինի վաղը:
Բացի այդ, պետք է հաշվի առնել հետևյալը՝ Թուրքիայի Հանրապետությունը, որտեղ մենք ապրում ենք, մի հսկա պետություն է, այստեղ շատ քաղաքական հարցեր կան: Մենք այստեղ 60 հազար բնակչություն ունենք: Նորմալ է, երբ 60 հազարանոց համայնքի հարցերը մղվում են երկրորդ, երրորդ պլան: Ուշացած վիճակ չկա, գործընթացն առաջ է գնում նորմալ հունով: Արդյունքում պատրիարքի ընտրություններ անցկացնելու ենք»:
Բեքչյանը հավելել է նաև, որ եթե մինչև հոկտեմբերի 9-ը պաշտոնական պատասխան պետության կողմից չստանան, ապա նոր դիմում կներկայացնեն:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The steering group which deals with the preparation of the Patriarchal election for Istanbul’s Armenian Patriarchate has sent letters to all the 11 clergymen who can nominate their candidacies for the position of Patriarch, patriarchal locum tenens Archbishop Garegin Bekchyan told Agos daily, adding that they still haven’t received response.
Asked whether or not it’s true that the election can be cancelled if Turkish authorities do not respond by October 9 to the patriarchate’s request, Bekchyan said: “This election will definitely take place. The President of the country has promised this. They said he will personally deal with this issue after the April 16 referendum. I have no doubt that the President always does what he says. If not today, tomorrow it will take place.
In addition, we must take into account that Turkey, where we are living, is a huge state, there are many political issues here. We have a population of 60 thousand here. It is normal when the issues of a 60 thousand big community are not considered priority. There is no delayed situation, the process in moving forward normally. As result, we will hold Patriarchal election”.
Bechkyan said if they don’t receive a response from the country’s authorities by October 9, then they will send another request.