Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրություններն անպայման կայանալու են. Բեքչյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրության նախապատրաստական աշխատանքներով զբաղվող Նախաձեռնող խումբը նամակներ է ուղարկել բոլոր այն 11 հոգևորականներին, ովքեր կարող են առաջադրել իրենց թեկնածությունը պատրիարքի ընտրություններում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի հետ զրույցում ասել է պատրիարքական տեղապահ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանը՝ հայտնելով, որ թեկնածուներից ոչ ոք դեռևս չի պատասխանել:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ճիշտ են խոսակցությունները, որ եթե մինչև հոկտեմբերի 9-ը պետության կողմից պատասխան չստացվի ներկայացված դիմումին, ապա պատրիարքի ընտրություններ չեն լինի՝ Բեքչյանն ասել է. «Այս ընտրություններն անպայման լինելու են: Հանրապետության նախագահը մեզ խոսք է տվել: Ասացին, որ ապրիլի 16-ի հանրաքվեից հետո անձամբ է այդ հարցով զբաղվելու: Կասկած չունեմ, որ նախագահի բերանից դուրս եկած խոսքը միշտ է գործում: Այսօր չլինի, կլինի վաղը:
Բացի այդ, պետք է հաշվի առնել հետևյալը՝ Թուրքիայի Հանրապետությունը, որտեղ մենք ապրում ենք, մի հսկա պետություն է, այստեղ շատ քաղաքական հարցեր կան: Մենք այստեղ 60 հազար բնակչություն ունենք: Նորմալ է, երբ 60 հազարանոց համայնքի հարցերը մղվում են երկրորդ, երրորդ պլան: Ուշացած վիճակ չկա, գործընթացն առաջ է գնում նորմալ հունով: Արդյունքում պատրիարքի ընտրություններ անցկացնելու ենք»:
Բեքչյանը հավելել է նաև, որ եթե մինչև հոկտեմբերի 9-ը պաշտոնական պատասխան պետության կողմից չստանան, ապա նոր դիմում կներկայացնեն:

Выборы руководителя Армянского патриархата Стамбула обязательно состоятся: архиепископ Гарегин Бекчян
Инициативная группа по подготовке выборов руководителя Армянского патриархата Стамбула, направила письма всем 11 священнослужителям, которые могут выдвигать свои кандидатуры на пост Патриарха. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью газете «Акос» сказал наместник патриарха, архиепископ Гарегин Бекчян, добавив, что ни один из кандидатов пока не ответил.
На вопрос, истинны ли разговоры о том, что выборы могут быть отменены, если турецкие власти не ответят на просьбу патриархата до 9 октября, Бекчян сказал: «Эти выборы обязательно состоятся.Президент страны пообещал нам это.Нам сказали, что он лично займется этим вопросом после референдума 16 апреля.Я не сомневаюсь, что президент всегда делает то, что он говорит.
Кроме того, мы должны учитывать, что Турция, где мы живем, является огромным государством, здесь много политических проблем.Нас здесь 60 тыс. человек. Нормально, когда вопросы общины в 60 тыс человек не считаются приоритетными».
Беккян сказал, что если они не получат официального ответа от властей страны до 9 октября, они отправят еще один запрос.