Բրիտանացի պատգամավորների նկատմամբ մեղադրանքները պետք է հետաքննվեն. Ալան Դանքընը՝ ադրբեջանական կոռուպցիոն սկանդալի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության Եվրոպայի և Ամերիկաների նախարար Ալան Դանքընն անդրադարձել է Ադրբեջանի ղեկավարության մասնակցությամբ կոռուպցիոն սկանդալներին: Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում «Միացյալ Թագավորություն և Հայաստան-խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառման ընթացքում, պատասխանելով Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի հարցին, Դանքընն ընդգծեց, որ եթե այդ կոռուպցիոն սկանդալների գործով բրիտանացի պատգամավորների նկատմամբ մեղադրանքներ կան, դրանք պետք է հետաքննվեն: «Կարծում եմ, որ նախարարի և խորհրդարանականի գործունեության միջև տարբերություն կա: Մենք չպետք է նրանց ասենք, թե ինչպես վարվեն: Որպես նախարարներ՝ մենք պետք է հեռավորություն պահպանենք պատգամավորների գործունեությունից: Բայց ես մտածում եմ այնպես, ինչպես դուք: Եթե կան մեղադրանքներ բրիտանացի պատգամավորների նկատմամբ, դրանք պետք է հետաքննվեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նա:
Անդրադառնալով Նաիրա Զոհրաբյանի դիտարկմանը, թե կոռուպցիոն սկանդալի գործում շոշափվել են նաև բրիտանացի պատգամավորների անուններ՝ Ալան Դանքընն ընդգծեց, որ ինքը բրիտանացի պատգամավորների անուններ այդ գործում չի տեսել: Նա նշեց, որ այդ գործը բացահայտելու համար հետաքննություն են իրականացրել բրիտանական այնպիսի լրատվամիջոցներ, ինչպիսիք են The Guardian-ը և BBC-ն: «Վերջին 40 տարիների ընթացքում Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցությունը պարբերաբար գրոհների է ենթարկվել The Guardian-ի կողմից: Դրա համար այն երբեք մեր սիրած պարբերականը չի եղել, սակայն նրանք միշտ լուրջ հետաքննություններ են իրականացրել թե միջազգային, թե ներքին հարցերով»,- ասաց նա:
Դանքընի պատասխանին արձագանքեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը, ով նախագահում էր միջոցառումը. «Մենք կշարունակենք մեր հետաքննությունը Guardian-ի հետ, թե առանց նրա»:

“Accusations against British MPs must be investigated” – UK minister on Azerbaijani corruption scandal
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. UK’s Minister of State for Europe and the Americas Alan Duncan commented on the corruption scandals surrounding the Azerbaijani leadership.
During the September 27 “UK and Armenia-parliamentary democracy partners” event in the Armenian Parliament, responding to Tsarukyan faction MP Naira Zohrabyan’s question, Duncan stressed that if there are accusations against British MPs regarding the corruption scandal, then they must be investigated.
“I believe there is a difference between the activities of a minister and a parliamentarian. We shouldn’t tell them what to do. As ministers, we must maintain distance from the lawmakers’ actions. But I think the same way as you do. If there are accusations against British lawmakers, they must be investigated”, he said.
Commenting on Naira Zohrabyan’s statement that the names of British MPs have been mentioned in the corruption scandal, Alan Duncan stressed that he hasn’t seen the names of British lawmakers in the case. He mentioned that British media like The Guardian and BBC carried out the investigation to reveal the matter.
“In the last 40 years, Great Britain’s Conservative Party has been regularly attacked by The Guardian. That’s why it has never been our favorite newspaper, however they have always carried out serious investigations in both international and domestic issues”, he said.
“We will continue our investigation with or without the Guardian”, Vice Speaker of the Armenian Parliament Arpine Hovhannisyan said.