Սոլակում հայտնաբերված ուրարտական շրջանի ամրոց-դղյակում այս տարվա պեղումները նոր բացահայտումներ են արել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանի թագավորության շրջանի «Սոլակ-1» ամրոց-դղյակ հնավայրում հայ-իտալական համատեղ արշավախումբը բացել է դղյակի սենյակները: Հնավայրից գտած խեցեղենն ու մյուս նմուշները թույլ են տալիս հաստատելու, որ ամրոց-դղյակը երեք հնագիտական ժամանակաշրջանների է պատկանում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում արշավախմբի՝ հայկական կողմի ղեկավար Արթուր Պետրոսյանն ասաց, որ
ամենայն հավանականությամբ ուրարտացիները կառուցել են դղյակը, հետո այնտեղ ապրել են հետուրարտական կամ անտիկ շրջանում, ապա այն օգտագործել են նաեւ միջնադարում: «Կոտայքի մարզում հետազոտական աշխատանքների շնորհիվ «Սոլակ-1» հնավայրը մեր արշավախումբն է բացահայտել: Այնտեղ պեղումներ իրականացվում են 2013 թվականից: Ամրոցը կարելի է թվագրել Ուրարտական ժամանակաշրջանով Ք.ա․ 8-5-րդ դարերին: Ամենայն հավանականությամբ, այն ամրոցային համակարգի մաս է կազմում, որը կապում էր հարավում գտնվող ուրարտական ամրոցները (Էրեբունի, Կարմիր բլուր, Արամուս) Սևանի ավազանում գտնվող ամրոցներին»,-ասաց նա:
Արթուր Պետրոսյանի խոսքով՝ այս տարի պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են խեցեբեկորներ, գերաններ: «Գերաններից նմուշառում կատարեցինք եւ Սիենայի համալսարանում այն հետազոտելուց հետո պարզ դարձավ, որ ամրոցի առաստաղը եղել է կաղնու կամ շագանակի փայտից»,-ասաց նա:
Հնագետը նշեց, որ այս տարի Վանի թագավորության շրջանի «Սոլակ-1» ամրոց-դղյակում պեղումները սկսվել են հուլիսի 3-ին: Դրանք արդեն կարելի է ավարտված համարել: «Մենք կոնսերվացնում ենք հնավայրը՝ հաջորդ տարի այստեղ պեղումները շարունակելու նպատակով»,-հավելեց Արթուր Պետրոսյանը:

Excavations in Urartu era fortress-castle in Solak archaeological site make new discoveries
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The Armenian-Italian joint expedition has opened the rooms of Solak-1 fortress-castle of the Van kingdom era. The pottery and other samples found in the archaeological site allow to affirm that the fortress-castle belongs to three archeological periods.
Artur Petrosyan – head of the Armenian side of the expedition, told Armenpress, most probably the Urartians built the castle, then lived there in post-Urartian and antique period, later it was used in the Middle ages.
“Our expedition has discovered the Solak-1 archaeological site as a result of a research conducted in the Kotayk province. Here excavations are being carried out since 2013. The castle can be dated back to the Urartu era, 8-5 centuries BC. Most probably, it is a part of the fortress that was linking the Urartu fortresses located in the south to the fortresses in the Sevan basin”, he said.
He informed that during the excavations of this year pottery fragments, logs have been discovered.
The archeologist said the excavations in Solak-1 fortress-castle have launched on July 3. They can already be considered as completed. “We conserve the archaeological site aimed at continuing the excavations next year”, Artur Petrosyan said.