Սոլակում հայտնաբերված ուրարտական շրջանի ամրոց-դղյակում այս տարվա պեղումները նոր բացահայտումներ են արել
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վանի թագավորության շրջանի «Սոլակ-1» ամրոց-դղյակ հնավայրում հայ-իտալական համատեղ արշավախումբը բացել է դղյակի սենյակները: Հնավայրից գտած խեցեղենն ու մյուս նմուշները թույլ են տալիս հաստատելու, որ ամրոց-դղյակը երեք հնագիտական ժամանակաշրջանների է պատկանում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում արշավախմբի՝ հայկական կողմի ղեկավար Արթուր Պետրոսյանն ասաց, որ
ամենայն հավանականությամբ ուրարտացիները կառուցել են դղյակը, հետո այնտեղ ապրել են հետուրարտական կամ անտիկ շրջանում, ապա այն օգտագործել են նաեւ միջնադարում: «Կոտայքի մարզում հետազոտական աշխատանքների շնորհիվ «Սոլակ-1» հնավայրը մեր արշավախումբն է բացահայտել: Այնտեղ պեղումներ իրականացվում են 2013 թվականից: Ամրոցը կարելի է թվագրել Ուրարտական ժամանակաշրջանով Ք.ա․ 8-5-րդ դարերին: Ամենայն հավանականությամբ, այն ամրոցային համակարգի մաս է կազմում, որը կապում էր հարավում գտնվող ուրարտական ամրոցները (Էրեբունի, Կարմիր բլուր, Արամուս) Սևանի ավազանում գտնվող ամրոցներին»,-ասաց նա:
Արթուր Պետրոսյանի խոսքով՝ այս տարի պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են խեցեբեկորներ, գերաններ: «Գերաններից նմուշառում կատարեցինք եւ Սիենայի համալսարանում այն հետազոտելուց հետո պարզ դարձավ, որ ամրոցի առաստաղը եղել է կաղնու կամ շագանակի փայտից»,-ասաց նա:
Հնագետը նշեց, որ այս տարի Վանի թագավորության շրջանի «Սոլակ-1» ամրոց-դղյակում պեղումները սկսվել են հուլիսի 3-ին: Դրանք արդեն կարելի է ավարտված համարել: «Մենք կոնսերվացնում ենք հնավայրը՝ հաջորդ տարի այստեղ պեղումները շարունակելու նպատակով»,-հավելեց Արթուր Պետրոսյանը:

В крепости-дворце урартского периода в Солаке раскопки этого года дали новые открытия
В крепости-дворце урартского периода Ванского царства «Солак-1» совместные армяно-итальянские раскопки этого года дали новые открытия. Были раскрыты комнаты дворца. Керамические и прочие артефакты позволяют подтвердить, что крепость-дворец принадлежит 3 археологическим периодам.
В беседе с «Арменпресс» руководитель армянского состава экспедиции Артур Петросян рассказал, что, по всей вероятности, урартцы построили этот дворец, затем на этой территории проживали впост-урартский, или античный период, после чего крепость использовалась и в средние века. «Благодаря исследованиям, проведенным в Котайкской области, наша экспедиция обнаружила городище «Солак-1». Раскопки здесь ведутся с 2013 года. Цитадель можно датировать 8-5-м веком до н.э. по всей вероятности, она составляет часть замковой системы, которая связывала урартские крепости на юге (Эребуни, Кармир-блур, Арамус) с крепостями, находящимися в бассейне Севана»,- сказал он.
По словам Артура Петросяна, в результате раскопок этого года были обнаружены осколки керамики, бревна. «Мы взяли образцы из бревен, которые затем исследовали в лабораториях Сиенны: оказалось, что потолки комнат были сделаны из дуба или каштана»,- сказал он.
По словам Артура Петросяна, в этом году раскопки в крепости-дворце урартского периода Ванского царства «Солак-1» начались 3-го июля, и сейчас их можно считать завершившимися. «Мы консервируем городище с тем, чтобы продолжить раскопки в будущем году»,- сказал руководитель армянского состава экспедиции Артур Петросян.