Հայտնի են «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթի հաղթողները
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթի հաղթողները հայտնի դարձան հուլիսի 12-ին։ Առաջին մրցանակի արժանացավ Հռիփսիմե Աղաքարյանը (Հայաստան), երկրորդ մրցանակակիր դարձավ Խաչիկ Անդրեասյանը (Հայաստան), երրորդ մրցանակը շնորհվեց Դոմինիկ Վիզջանին (Լեհաստան), ինչպես նաև՝ հատուկ մրցանակ շնորհվեց Սեոլհվա Կիմին (Հարավային Կորեա)։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից՝ հավելելով. «Մրցանակակիրներից բացի, ևս երկու դաշնակահար իրավունք ստացավ մասնակցելու Մալթայում կայանալիք դաշնակահարների միջազգային մրցույթին։
Մրցույթի ժյուրիի նախագահ Արմեն Բաբախանյանը նշեց, որ իրենց բոլոր ակնկալիքները արդարացան։ «Ես շատ գոհ եմ արդյունքից։ Ես շատ եմ եղել տարբեր ժյուրիների կազմում, բայց այս ժյուրիի կազմը, աշխատանքը, մոտեցումը յուրաքանչյուր մասնակցին առանձնահատուկ էր։ Մեր բոլորի գնահատականները մոտ 95 տոկոսով համընկնում էին, ընտրությունը գրեթե միաձայն էր, և դա ֆանտաստիկ արդյունք էր։ Ժյուրիի կազմում տարբեր երաժշտական դպրոցների ներկայացուցիչներ էին և դատում էին մասնակիցների կատարումներն ըստ պրոֆեսիոնալիզմի»,- ասաց Արմեն Բաբախանյանը։
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի կարծիքով՝ մրցույթ-փառատոնն անցել է շատ բարձր մակարդակով. «Ուրախ եմ, որ այդքան մեծանուն երաժիշտներ եկան Հայաստան և ելույթ ունեցան այստեղ։ Մրցույթի լավագույն 5 մասնակիցները կկարողանան գնալ Մալթա և 2018-ին մասնակցել այնտեղ կայանալիք դաշնակահարների մրցույթին և պայքարել շատ մեծ մրցանակի՝ 100 հազար եվրոյի համար։ Ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 200 հազար եվրո է։ Եվ ես հուսով եմ, որ հայաստանյան մրցույթի մասնակիցներն իրենց լավագույնս կդրսևորեն Մալթայի մրցույթի ընթացքում»։
Առաջին մրցանակակիր Հռիփսիմե Աղաքարյանը սովորում է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում։ Ասում է, որ չէր սպասում, թե կդառնա մրցույթի հաղթող, մասնակցում էր՝ բեմ բարձրանալու, ունկնդրի հետ հաղորդակցվելու համար, քանի որ ցանկացած երաժիշտ-կատարողի համար բեմ դուրս գալը տոն է։
Նշենք, որ«Արմենիա» միջազգային առաջին մրցույթ-փառատոնն անցկացվում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի (European Foundation for Support of Culture) նախաձեռնությամբ և ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթ-փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարն է Սերգեյ Սմբատյանը։ Մրցույթ-փառատոնը կայանում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո։
Այսօր երեկոյան Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի և աշխարհահռչակ ջութակահար Մաքսիմ Վենգերովի համերգով կեզրափակվի «Արմենիա» առաջին միջազգային մրցույթ-փառատոնը»։

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Today the winners of the first Armenia International Music Competition were announced. The first prize winner is Hripsime Ahgaqaryan (Armenia), the second prize winner is Khachik Andreasyan (Armenia), the third prize winner is Dominik Wizjan (Poland), as well as the special prize winner is Seolhwa Kim (South Korea), the State Youth Orchestra of Armenia told ARMENPRESS.
Besides the winners two more participants were granted vouchers of participation for Malta International Piano Competition in April, 2018.
The chairman of jury Armen Babakhanyan mentioned, that their expectations were fulfilled. “I’m satisfied with the results. I was among the jurors of many competitions, but this group of jury was different: their work, their approach to every contestant was unique. Our opinions about performers coincided in 95% occasions. Our choice of the winner was consentaneous and that was a fantastic result. The jurors were the representatives of different schools. Despite this they were judging the performances according to their professionalism”,-said Babakhanyan.
Kostantin Ishkhanov, the president of the European Foundation for Support of Culture, thinks that the competition was held on very high level. “I’m very glad that such famous artists came to Armenia and performed here. The best 5 participants of the competition will have an opportunity to go to Malta and to take part in the Piano competition, in 2018. The prize fund is quite tangible -hundred thousand Euros for the First Prize and the total prize fund is two hundred thousand Euros. I hope that the participants of Armenian competition will do their best in Malta.”
The First Prize winner Hripsime Aghaqaryan is a student of Yerevan State Conservatory. She says the victory was absolutely unexpected: she was participating just for being on a stage, contacting with the audience as every musician-performer is happy to be on a stage. The organizers of the 1st “Armenia” International Festival and Competition are the State Youth Orchestra of Armenia and European Foundation for Support of Culture. It is held with the support of RA Ministry of Culture. The event is held under the high patronage of the first lady of the RA Rita Sargsyan.
The competition-festival will be closed by a concert of world famous violinist Maxim Vengerov and State Youtf Orchestra of Armenia this evening.