Շրջանառության մեջ դրվեց նոր նամականիշ` նվիրված «Եվրոպա 2017. ամրոցներ» թեմային
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՀայՓոստ» Նոր տեխնոլոգիաների զարգացման և ուսուցման կենտրոնում հանդիսավորությամբ շրջանառության մեջ դրվեց մեկ նամականիշ` նվիրված «Եվրոպա 2017. ամրոցներ» թեմային: Նամականիշի մարումն իրականացրեցին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը, «ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթի» գլխավոր տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը, ՀՀ ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Թե ֆիլատելիայի ոլորտն ինչպես է զարգանում, իմ կողմից սուբյեկտիվ կլինի ասելը, բայց տեսնում եք, որ վերջին տարիներին շատ հաճախ նոր նամականիշեր ենք թողարկում: Այսօր կարող ենք ասել, որ ամբողջ աշխարհում է տարածում գտել հայկական նամականիշը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Նամականիշը թողարկվել է Եվրոպայի փոստային օպերատորների ասոցիացիայի անդամ երկրների «EUROPA» միջազգային համատեղ թողարկման շրջանակում: Նամականիշի վրա պատկերված է հին հայկական «Ամբերդ» ամրոցը, որի անվանումը նշանակում է «բերդ ամպերի մեջ»: Նամականիշն ունի 350 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը: Նամականիշի դիզայնի հեղինակն է «Հայ Փոստ» ՓԲԸ դիզայներ Վահագն Մկրտչյանը:
Ամբերդը Հայաստանի լավագույն պահպանված ամրոցներից է: Ամրոցը երեք կողմից շրջապատված և պաշտպանված է կիրճով: Ըստ որոշ աղբյուրների, Ամբերդը ծառայել է որպես հայոց թագավորների և իշխանների ամառային նստավայր:
Ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ևս կարևորեց պարբերաբար նոր նամականիշերի թողարկումը:
«Շատերին թվում է, թե ինտերնետի նոր դարաշրջանում ֆիլատելիան անկում է ապրում, մոռացության է մատնվում: Ես նման տեսակետի հետ համաձայն չեմ: Ինչպես տեսնում եք, մեզ մոտ յուրաքանչյուր նամականիշի մարումը ներկայացուցչական կազմով է իրականացվում, այսինքն` հավուր պատշաճի ուշադրություն է դարձվում ոլորտին: Ի դեպ, հուլիսի 13-ին նոր նամականիշ է թողարկվելու, արդեն «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակում»,-ասաց Հովիկ Մուսայելյանը:

YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. On July 10 a postage stamp dedicated to the theme ‘Europa 2017: Castles’ was put into circulation, reports Armenpress.
The postage stamp was cancelled by Vahan Martirosyan, Armenia’s Minister of Transport, Communication and Information Technologies, H.E. Mr. Piotr Świtalski, Ambassador, Head of the EU Delegation to Armenia, Vassilis Maragos, Head of Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership Unit, DG NEAR, European Commission, Juan Pablo Gechidjian, Managing Director of HayPost Trust Management B.V., and Hovik Musayelyan, President of the Union of Philatelists of Armenia.
“It would be subjective by me to say how the philatelic sphere is developing, but we see that over the last years new postage stamps are issued very frequently. Today we can state that the Armenian postage stamp is spread worldwide”, Minister Vahan Martirosyan said.
The stamp is issued within the framework of ‘EUROPA’ international programme of the Association of European Postal Operators (PostEurop).
The postage stamp depicts the ancient Armenian castle named ‘Amberd’, which means “fortress in the clouds”. The inscription of the castle’s name on the postage stamp in Armenian and English languages is done in medieval style. The postage stamp with nominal values of 350 AMD is printed in Cartor printing house in France. The author of the stamp’s design is the designer of HayPost CJSC Vahagn Mkrtchyan. ‘Amberd’ is one of the well-preserved castles of Armenia dated X-XIII cc. The castle is surrounded and protected by the gorge on three sides and only the northern side remains unprotected. According to some sources, the castle used to serve as a summer residence for Armenian Kings and Princes.
Hovik Musayelyan, President of the Union of Philatelists, also attached importance to regularly issueing new postage stamps.
“Many believe that in the new era of internet philately records decline and is being forgotten. I don’t agree with this. As you see, each postage stamp is issued by a representative team, in other words, a special attention is attached to this field. Moreover, on July 13 a new stamp will be issued within the frames of ‘Golden Apricot’”, Hovik Musayelyan told Armenpress.