«Գունազարդ վազք» միջոցառման հասույթից կտրամադրվի Իջևան-Բերդ անվտանգ ճանապարհի կառուցման ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանյան «Գունազարդ վազք» միջոցառումն այս տարի կմեկնարկի հուլիսի 16-ին Հանրապետության հրապարակից: Այն Հայաստանում կզարգացնի սպորտային ու փառատոնային զբոսաշրջությունը: Ստացված հասույթը կօգտագործվի բարեգործական նպատակներով` Street work out-ի մարզահրապարակ կառուցելու և Իջևան-Բերդ 34 կմ անվտանգ ճանապարհի կառուցմանն ուղղված «Կյանքի ճանապարհ» բարեգործական ծրագրին աջակցելուն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հուլիսի 4-ին կայացած ասուլիսում այս մասին խոսեցին միջոցառման կազմակերպիչները:
«Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է մասսայական սպորտի զարգացումը, և սա միջոցառումներից մեկն է, որը նպաստելու է առողջ ապրելակերպին: Միջոցառումն այս տարի տեղափոխել ենք Հանրապետության հրապարակ ավելի հնչեղ ու գեղեցիկ դարձնելու համար: Մասնակիցների աշխարհագրությունը ևս ընդլայնվել է: Եթե նախորդ տարի մասնակցում էին Անգլիայից, ապա այս տարի մասնակից կա նաև Չինաստանից»,-ասաց Երևանի քաղաքապետին կից երիտասարդության հարցերի խորհրդի փոխնախագահ Սամվել Մերթարջյանը:
«Միջոցառումն իրականացվում է «Երևանյան ամառ» ծրագրի շրջանակում: Երևանյան «Գունազարդ վազքը» փառատոն է, որի մասնակիցների քանակն այս տարի ավելացել է»,-ասաց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանը:
«Ուզում ենք, որ միջոցառումն ունենա այն հնչեղությունը, որի համար հետագայում գան Հայաստան: Սրանով լուծվում է սպորտային զբոսաշրջությունը և փառատոնային զբոսաշրջության խնդիրը»,-ասաց ՀՀ զբոսաշրջության պետական կոմիտեի մարքեթինգի և խթանման վարչության պետ Գոհար Ալոյանն ու հավելեց, որ այս տարի Զբոսաշրջության պետական կոմիտեն սահմանել է երկու մրցանակ`եռօրյա էքտրեմալ տուրեր հաղթող կին և հաղթող տղամարդ անվանակարգերի համար:
«Կյանքի ճանապարհ» բարեգործական ծրագրի ղեկավար Թերեզա Մխիթարյանի խոսքով` յուրաքանչյուր մասնակից կարող է աջակցել մեկ մետր ճանապարհ կառուցելուն` վճարելով 1500 դրամ:
Միջոցառմանը կարող են մասնակցել 14 տարին լրացած բոլոր ցանկացողները: Մասնակցության արժեքն է 4000 դրամ: Շտապ օգնության և ոստիկանության աշխատողները հսկելու են ողջ վազքուղին:

Some of proceeds of ‘Yerevan Color Run’ to be provided for Ijevan-Berd safe road construction project
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. This year ‘Yerevan Color Run’ will launch on July 16 from the Republic Sqaure, reports Armenpress.
The event will develop sports and festival tourism in Armenia.
The organizers of the event told reporters the proceeds will be used for charity purposes: building Street work out sports ground and assisting ‘Road to Life’ charity program aimed at constructing Ijevan-Berd 34km safe road.
“The Yerevan Municipality attaches importance to the development of mass sports, and this is one of the events which will contribute to healthy lifestyle. This year we will launch the event from the Republic Sqaure. The geography of participants has also been expanded. If last year there are participants from England, this year there are participants from China”, Samvel Mertarjyan, Deputy Chairman of the Youth Affairs Council adjunct to the Yerevan Mayor, said.
The event is being held within the frames of ‘Yerevan summer’ program. Yerevan Color Run is a festival, and this year the number of participants has increased’, Ruben Hovhannisyan, head of Culture and Tourism Department at the Yerevan Municipality, said.
Gohar Aloyan, head of marketing and promotion department at the State Tourism Committee, said this year the Committee has prepared two prizes, three-day extreme tours for woman and man winner nominations.
“Road to Life’ charitable program manager Teresa Mkhitaryan said each participant can assist in constructing a one-meter road by paying 1500 AMD.