Պոլսո պատրիարքարանի հոգևոր խորհուրդը զրկել է Աթեշյանին փոխանորդի լիազորություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի եկեղեցական խորհուրդը որոշում է կայացրել դադարեցնել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի լիազորությունները որպես պատրիարքական փոխանորդ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Հոգևոր խորհրդի նիստը տեղի է ունեցել հունիսի 28-ին: Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը հայտնել է, որ որոշումը կայացվել է 22 կողմ և երկու դեմ ձայներով:
Աթեշյանը մայիսի 24-ին հայտարարել էր պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնից հեռանալու մտադրության մասին՝ մարտի 15-ին պատրիարքական տեղապահ ընտրված Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին հրավիրելով Ստամբուլ: Այդուհանդերձ, նա մինչ օրս պաշտոնապես հրաժարական չէր տվել իր պաշտոնից:
Բեքչյանի և Աթեշյանի միջև հունիսի 24-ին հանդիպում էր տեղի ունեցել: Հանդիպմանը Աթեշյանը հայտնել էր, որ չի մտածում փոխանորդի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին:

Archbishop Ateshyan stripped of power as patriarchal vicar by Spiritual Council of Istanbul Patriarchate
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The Spiritual Council of Istanbul’s Armenian Patriarchate passed a decision on suspending Achbishop Aram Ateshyan’s powers as patriarchal vicar, Agos newspaper reported.
The Council’s session was held on June 28. Bishop Sahak Mashalyan said the decision was passed with 22 votes in favor and 2 against.
Earlier on May 24, Ateshyan made a statement saying he is ready to step down as patriarchal vicar, and invited the elected patriarchal locum tenens Archbishop Garegin Bekchian to Istanbul.
Nevertheless, Ateshyan did not resign.
On June 24, Bekchyan and Ateshyan held a meeting, where Ateshyan had said he doesn’t intend to resign.