Սիրիայի հայերը տեղափոխվում են պատմական հայրենիք. The Economist-ի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երբ 2011 թվականին Սիրիայում սկսվեց պատերազմը, երկրի քրիստոնյա հայկական համայնքի հարուստ ընտանիքները տեղափոխվեցին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան՝ վարձակալելով Հյուսիսային պողոտայում գտնվող շքեղ բնակարանները: Թվում էր, թե նրանք եկել են արձակուրդի: Որոշ ժամանակ էր պետք հասկանալու, որ նրանք գուցե այլևս երբեք չկարողանան վերադառնալ տուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գրում է հեղինակավոր The Economist պարբերականը «Սիրիայի հայերը գնում են պատմական հայրենիք» վերտառությամբ հոդվածում:
«Սիրիայի՝ վեց տարի շարունակվող քաղաքացիական պատերազմը ստիպեց ավելի քան 5 միլիոն քաղաքացիների ապաստան գտնել երկրից դուրս: 2015-2016 թվականներին հարյուր հազարավորները Բալկանների միջոցով ապահով ապաստան էին փնտրում Եվրոպայում: Սակայն Սիրիայի հայկական փոքրամասնության ներկայացուցիչները գերադասեցին չընտրել այս ուղին: Փոխարենը նրանք գնացին Հայաստան»,- գրում է պարբերականը՝ նշելով, որ արտագաղթի հետևանքով նոսրացած բնակչություն ունեցող Հայաստանը ուրախ էր ողջունել սիրիահայերին, ովքեր գերազանցապես կրթված էին, միջին դասի և գործարար:
The Economist-ը նշում է, որ նախքան պատերազմը Սիրիայում բնակվում էր շուրջ 90 հազար էթնիկ հայ, որոնցից շատերը 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության վերապրածների ժառանգներն են: 61-ամյա Հրայր Ագուլյանը, ով պատերազմից առաջ Հալեպում իր ողջ կյանքի խնայողությունները ներդրել էր կահույքի գործարանի մեջ, իսկ այժմ տեղափոխվել է Երևան, նշում է. «Հարյուր տարի տևեց, սակայն այժմ ամեն բան ավարտված է: Քրիստոնյաներն ապագա չունեն Մերձավոր Արևելքում»:
Ներկայում Սիրիայում մնացել են շուրջ 30 հազար հայեր: Նրանց մի մասը տեղափոխվել է Լիբանան, Կանադա, Թուրքիա, Պարսից ծոցի երկրներ և այլուր: Սակայն շուրջ 30 հազարը տեղափոխվել է մայր հայրենիք: Նրանց մեծ մասը տեղափոխվել ու հաստատվել է հենց Երևանում, միայն 30 ընտանիք բնակեցվել է Լեռնային Ղարաբաղում: Սիրիայի բանակում ծառայող մի խումբ երիտասարդներ էլ կամավորագրվել են ԼՂ շփման գծում ծառայելու:

Сирийские армяне перебираются на родину: очерк The Economist
Когда в 2011 году в Сирии началась война, богатые армянские семьи переехали в Ереван, арендовав квартиры на Северном проспекте. Казалось, что они приехали на каникулы. Понадобилось время, чтобы понять, что, возможно, им не суждено будет вернуться в Сирию. Как передает «Арменпресс», об этом пишет газета The Economist в очерке, озаглавленном «Сирийские армяне перебираются на историческую родину».
«Продолжающаяся в Сирии около 6 лет гражданская война заставила 5 млн сирийских граждан искать убежища на чужбине. В 2015-2016 сотни тысяч через Балканы перебирались в Европу. Однако сирийские армяне предпочли Армению»,- пишет газета, отметив, что поредевшее население Армении было радо приветствовать сирийских армян, в основном, образованных, работящих представителей среднего класса.
The Economist пишет, что до войны в Сирии проживало около 90 тысяч этнических армян, многие – из потомков переживших Геноцид. 61-летний Грайр Агулян до войны вложил все свои сбережения в мебельную фабрику в Алеппо, сейчас он в Ереване и говорит: «Все это продлилось 100 лет, а сейчас все закончилось. У христиан нет будущего на Ближнем Востоке».
В Сирии сейчас осталось около 30 тысяч этнических армян. Часть из армян перебралась в Ливан, Канаду, Турцию, страны Персидского залива, около 30 тысяч этнических армян перебрались в Армению, в основном – в Ереван, 30 семей поехали в НКР. Группа молодых людей из числа сирийских армян, служивших в сирийской армии, служат на линии соприкосновения.