Կալիֆորնիայի հաջորդ տարվա բյուջեով նախատեսվում է ֆինանսավորել Գլենդեյլում հայ-ամերիկյան թանգարանի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի 2017-2018 թվականների բյուջեով նախատեսվում է 3 միլիոն դոլար տրամադրել Գլենդեյլում հայ-ամերիկյան թանգարանի կառուցման, ևս 10 միլիոն դոլար՝ դպրոցներում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող դասընթացներ կազմակերպելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Los Angeles Times-ը, առաջարկված բյուջեի քվեարկությունը Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանում տեղի կունենա հունիսի 15-ին:
Բյուջեի հաստատման դեպքում թանգարանին ուղղված ընդհանուր ֆինանսավորումը կհասնի 4 միլիոն դոլարի, քանի որ դեռևս անցած տարի այդ ծրագրին Կալիֆորնիայի նահանգապես Ջերի Բրաունի որոշմամբ տրամադրվել էր 1 միլիոն դոլար:
Կալիֆորնիայի Սենատի բյուջետային հարցերի ենթահանձնաժողովում այս տարվա մայիսին ծրագիրը ներկայացվել էին սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն և ստեղծվելիք թանգարանի խորհրդի անդամ Զավեն Կազազյանը:
«Շատ ուրախ եմ, որ կարողացա որպես բյուջետային կոմիտեի անդամ այս երկու կարևոր առաջարկությունները ներկայացնել այս տարի»,- իր հայտարարության մեջ նշել է Կալիֆորնիայի սենատորը՝ ընդգծելով, որ երկու առաջարկություններն էլ կարևոր են մարդու իրավունքների տեսակետից: Զավեն Կազազյանն էլ բարձր է գնահատել համայնքից և պաշտոնյաներից ստացվող աջակցությունը թանգարանի ստեղծման գործում: Նա նաև շեշտել է, որ թանգարանի ստեղծումը կարևոր է ոչ միայն Գլենդեյլի, այլև ողջ Կալիֆորնիայի համար:
Նահանգային Սենատի կողմից հաստատվելու դեպքում բյուջեն ուղարկվելու է նահանգապետի Ջերի Բրաունին վերջնական հաստատման համար:

California’s 2017-18 state budget provides for construction of Armenian-American Museum in Glendale
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. As s part of a hearing for the 2017-18 state budget, members of the California legislature are expected to vote Thursday to allocate $3 million toward construction of the proposed Armenian-American Museum in Glendale and $10 million to implement a curriculum for instructors to teach about the Armenian Genocide, “Armenpress” reports, citing Los Angeles Times.
If the California budget is approved by the legislature Thursday, the total funding for the museum would reach $4 million. Last year, Gov.Jerry Brown approved $1 million toward the proposed project.
In May, Sen.Anthony Portantino(D-La Cañada Flintridge) joined Zaven Kazazian, executive board member of the proposed museum, to present the Glendale project to the Senate Budget Subcommittee, where it was later approved for entry into the Senate version of the budget.
The Budget Conference Committee soon adopted the Senate proposal and allowed the museum fund proposal to enter into the state budget for consideration. Portantino did the same for the implementation of a “genocide curriculum update,” which will create a framework to train California teachers about the Armenian Genocide, according to a statement released by Portantino’s office on Tuesday.
“I am extremely happy that, as a member of the budget committee, I was able to bring these two important proposals to light this year,” Portantino said in the statement. “It was such a pleasure to invite Zaven Kazazian from the Armenian American Museum board to Sacramento to present this significant human-rights project to the attention of the Senate and then into the state budget.”
Kazazian said in a phone interview Tuesday that he appreciates all the help Portantino has been able to give the project, slated to be built in downtown Glendale.
“I think it’s very exciting to see the support we are getting from the community and from the state, and we’re looking forward to building a wonderful, attractive museum in the city of Glendale for all of California," Kazazian said.
Should the budget pass Thursday, it will then head to Brown for final consideration.
Portantino represents the 25th Senate District, which includes Glendale, Burbank, La Crescenta and La Cañada Flintridge.