ՀՀ ԱԻՆ-ում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառվածության խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանը հունիսի 10-ին ընդունել է Հայաստանի հաշմանդամների «Փյունիկ» միության նախագահ Հակոբ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են աղետների և արտակարգ իրավիճակների ժամանակ հաշմանդամություն ունեցող անձանց, որպես առավել խոցելի խմբի, պաշտպանվածության, նրանց սոցիալական իրավունքների և սոցիալական ներառվածության հիմնախնդիրները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, հյուրերը ներկայացրել են Եվրամիության ֆինանսավորմամբ «Եվրախորհրդի չափանիշների քարոզչության կենտրոն» գործընկեր կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող գրանտային ծրագիրը, որը միտված է լինելու Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական իրավունքի և սոցիալական ներառվածության ուսումնասիրությանն ու դրա արդյունքում հետագա կատարելագործմանն ու հնարավորինս համապատասխանեցմանը միջազգային չափանիշներին:
ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է աղետների ռիսկի նվազեցման կառավարության ծրագրում նախարարության կողմից առաջարկվող միջոցառումները, որոնք միտված կլինեն խոցելի խավի, այդ թվում և հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կարիքների ուսումնասիրությանը, խոցելիության նվազեցմանը և պաշտպանվածության մակարդակի բարձրացմանը:
Կողմերի միջև պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել համատեղ իրականացնել հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառվածության և հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց սոցիալական իրավունքների մասին հանրային իրազեկման գործընթացները:

В МЧС РА обсуждались вопросы социальной вовлеченности лиц с инвалидностью
Министр ЧС РА Давид Тоноян 10 июня принял делегацию во главе с председателем союза инвалидов РА “Пюник” Акопом Абрамяном. Обсуждались вопросы, касающиеся защиты инвалидов во время чрезвычайных ситуаций, их социальных прав, а также их вовлеченности в социальную жизнь.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью МЧС РА, гости представили грантовую программу, осуществляемую совместно с партнерской организацией “Центр пропаганды европейских критериев” при финансировании Евросоюза, направленную на изучение, совершенствование прав и социальной вовлеченности инвалидов и соответствие их к еврокритериям.
Министр представил включенные в правительственную программу по снижению рисков катастроф мероприятия, направленные на изучение нужд уязвимых слоев общества, в том числе и инвалидов, на снижение их уязвимости и повышение уровня их защищенности.
Между сторонами была достигнута договоренность о совместных усилиях по информированию общества о социальных правах и социальной вовлеченности вышеупомянутой категории лиц.