Ղազախստանում ՀՀ դեսպանը հուսով է՝ Աստանա-Երեւան  չվերթները մշտական բնույթ կունենան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ դեսպանությունը վերջին հինգ տարում գործուն քայլեր է ձեռնարկել Աստանա-Երեւան ուղիղ չվերթի գաղափարը կյանքի կոչելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Ղազախստանում ՀՀ դեսպան Արա Սահակյանը: «Ես հույս ունեմ, որ չվերթը մշտական բնույթ կունենա»,-ասաց նա:
Դեսպան Սահակյանը հրավիրեց ղազախստանցիներին այցելել Հայաստան և ծանոթանալ երկրի զբոսաշրջային հնարավորություններին:
Մայիսի 31-ին կայացավ «ՍԿԱՏ» ավիաընկերության առաջին ուղիղ չվերթը դեպի Երեւան: Երկու երկրների մայրաքաղաքների միջև հաստատվող ուղիղ չվերթը դրական ներգործություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա` հատկապես զբոսաշրջության, փոխայցելությունների, առևտրատնտեսական կապերի զարգացման առումով:

Посол Армении в Казахстане надеется, что авиарейсы Астана-Ереван будут постоянными
За последние пять лет посольство Армении предпринимало практические шаги по реализации запуска прямых рейсов Астана-Ереван. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил журналистам посол Армении в Казахстане Ара Саакян.
«Я надеюсь, что рейсы будут постоянными», - сказал он.
Посол Саакян пригласил жителей Казахстана посетить Армению и ознакомиться с туристическими возможностями страны.
31 мая авиакомпания SCAT запустила первый прямой рейс в Ереван.Прямые рейсы между столицами двух государств положительно повлияют на двусторонние связи, в основном, в плане развития туризма, взаимных визитов, торгово-экономических связей.