Ղազախստանում ԷՔՍՊՕ-2017-ի նախաշեմին կգործարկվի Աստանա-Երեւան-Աստանա նոր ավիաչվերթը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայում «ԷՔՍՊՕ-2017. ապագայի Էներգիան» ցուցահանդեսի անցկացման նախաշեմին Ղազախստանի «Scat» ավիաընկերությունը կգործարկի Աստանա-Երեւան-Աստանա երթուղով նոր ավիաչվերթը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, բոլոր չվերթներն իրականացվելու են Boeing-737 օդանավերով: Հայաստանի բնակիչներն արդեն մայիսի 31-ից կկարողանան Ղազախստանի մայրաքաղաք ժամանել յուրաքանչյուր շաբաթվա չորեքշաբթի եւ շաբաթ օրերին:
Երեք ամսվա ընթացքում համաշխարհային ցուցահանդեսում կանցկացվեն ընդգրկուն շոուներ, թեմատիկ տոներ, կատարողական արվեստի փառատոններ, համերգներ, գեղարվեստական ցուցահանդեսներ, թատերական ներկայացումներ եւ մշակութային այլ միջոցառումներ: Սպասվում Է, որ շուրջ 3 հազար ժամանցային միջոցառումները կանցկացվեն ոչ միայն ԷՔՍՊՕ-ի տարածքում, այլեւ ամբողջ քաղաքում:
Օգոստոսի 25-ից մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը կկայանա WorldBoxingCouncil (WBC) հոբելյանական 55-րդ կոնգրեսը: Դրան կմասնակցեն մինչեւ 500 պատվիրակներ, այդ թվում՝ աշխարհի գործող չեմպիոններ եւ այդ կոչման հավակնորդներ, ինչպես, օրինակ, Ֆլոյդ Մեյվեյզերը, Մեննի Պակյաոն, Մայք Թայսոնը, Մուհամեդ Ալիի դուստրը՝ Լեյլա Ալին, Գենադի Գոլովկինը: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Եռլան Բեկխոժինը նշել Է, որ ղազախստանցիները եւ ցուցահանդեսի հյուրերը հնարավորություն կունենան կենդանի տեսնել համաշխարհային բռնցքամարտի լեգենդներին:
Գլխավոր իրադարձությունը կդառնա WBC-ի վարկածով աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար մրցամարտը, որը հեռարձակվելու Է աշխարհի 40-ից ավելի երկրներում:

В преддверии EXPO-2017 запускается новый авиарейс по маршруту Астана-Ереван-Астана
Юбилейная 55-я Конвенция WorldBoxingCouncil (WBC) состоится в городе Астане в период проведения выставки «Астана ЭКСПО-2017: Энергия будущего» с 25 августа до 1 сентября. Как передает «Арменпресс», в ней примут участие до 500 делегатов, среди которых действующие чемпионы мира и претенденты на это звание, такие как Флойд Мейвейзер, Мэнни Пакьяо, Майк Тайсон, дочь Мухамеда Али Лейла Али, Геннадий Головкин. Президент Федерации профессионального бокса Ерлан Бекхожин, пояснил, что у казахстанцев и гостей Выставки появится возможность вживую наблюдать за легендами мирового бокса.
Главным событием станет бой за звание чемпиона мира по версии WBC, который будет транслироваться в более чем сорока странах. В течение трех месяцев на всемирной выставке пройдут масштабные шоу, тематические праздники, фестивали исполнительного искусства, концерты, художественные выставки, театральные постановки и другие культурные мероприятия. Ожидается, что 3000 развлекательных мероприятий будут проходить не только на территории ЭКСПО, но и по всему городу. Вместе с тем, в преддверии EXPO-2017 казахстанская авиакомпания «Scat» запускает новый авиарейс по маршруту Астана-Ереван-Астана. Все рейсы будут осуществляться на воздушных судах Boeing-737. Попасть в столицу Казахстана жители Армении смогут каждую неделю по средам и субботам уже с 31 мая.