Ղազախստանում ԷՔՍՊՕ-2017-ի նախաշեմին կգործարկվի Աստանա-Երեւան-Աստանա նոր ավիաչվերթը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստանայում «ԷՔՍՊՕ-2017. ապագայի Էներգիան» ցուցահանդեսի անցկացման նախաշեմին Ղազախստանի «Scat» ավիաընկերությունը կգործարկի Աստանա-Երեւան-Աստանա երթուղով նոր ավիաչվերթը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, բոլոր չվերթներն իրականացվելու են Boeing-737 օդանավերով: Հայաստանի բնակիչներն արդեն մայիսի 31-ից կկարողանան Ղազախստանի մայրաքաղաք ժամանել յուրաքանչյուր շաբաթվա չորեքշաբթի եւ շաբաթ օրերին:
Երեք ամսվա ընթացքում համաշխարհային ցուցահանդեսում կանցկացվեն ընդգրկուն շոուներ, թեմատիկ տոներ, կատարողական արվեստի փառատոններ, համերգներ, գեղարվեստական ցուցահանդեսներ, թատերական ներկայացումներ եւ մշակութային այլ միջոցառումներ: Սպասվում Է, որ շուրջ 3 հազար ժամանցային միջոցառումները կանցկացվեն ոչ միայն ԷՔՍՊՕ-ի տարածքում, այլեւ ամբողջ քաղաքում:
Օգոստոսի 25-ից մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը կկայանա WorldBoxingCouncil (WBC) հոբելյանական 55-րդ կոնգրեսը: Դրան կմասնակցեն մինչեւ 500 պատվիրակներ, այդ թվում՝ աշխարհի գործող չեմպիոններ եւ այդ կոչման հավակնորդներ, ինչպես, օրինակ, Ֆլոյդ Մեյվեյզերը, Մեննի Պակյաոն, Մայք Թայսոնը, Մուհամեդ Ալիի դուստրը՝ Լեյլա Ալին, Գենադի Գոլովկինը: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Եռլան Բեկխոժինը նշել Է, որ ղազախստանցիները եւ ցուցահանդեսի հյուրերը հնարավորություն կունենան կենդանի տեսնել համաշխարհային բռնցքամարտի լեգենդներին:
Գլխավոր իրադարձությունը կդառնա WBC-ի վարկածով աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար մրցամարտը, որը հեռարձակվելու Է աշխարհի 40-ից ավելի երկրներում:

Astana-Yerevan-Astana new flight to be launched on the eve of Kazakhstan EXPO-2017
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. On the eve of ‘EXPO-2017: Future Energy’ in Astana, Kazakhstan’s ‘Scat’ airlines will launch new flight with Astana-Yerevan-Astana route, reports Armenpress.
All flights will be operated by Boeing-737 aircrafts. The citizens of Armenia will already have a chance to arrive in Astana every week on Wednesdays and Saturdays starting from May 31.
Within three months, thorough shows, thematic holidays, festivals, concerts, art exhibitions, theatrical performances and other cultural events will be held during the EXPO. It is expected that over 3 thousand entertainment events will be held not only in the EXPO area, but also in the whole city.
The 55th Congress of the World Boxing Council (WBC) will be held from August 25 to September 1. The Congress will be attended by 500 delegates, including current world champions and contenders for this title. President of the Professional Boxing Federation Yerlan Bekkhozhin said the people of Kazakhstan and the EXPO guests will have a chance to meet with the world boxing legends.