Արցախի ուղղությամբ վտանգի դեպքում հայ-ռուսական միացյալ զորախումբը սպասելու և հապաղելու իրավունք չունի. Անդրանիկ Մակարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական միացյալ զորամիավորումը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անվտանգությունն ապահովելու համար: Մայիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը:
«Զորամիավորման հրամանատարը և խաղաղ, և պատերազմական պայմաններում նշանակվում է Հայաստանի Զինված ուժերի կազմից: Զեկուցում եմ ձեզ՝ համաձայն հայ-ռուսական համատեղ համաձայնագրի, որը ստորագրվել է 2016 թ. նոյեմբերի 30-ին, հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի հրամանատարը նշանակվում է Հայաստանի Զինված ուժերի զինծառայողների կազմից։ Հրամանատարը նշանակվում և ազատվում է Հայաստանի Հանրապետության գերագույն-գլխավոր հրամանատարի հրամանագրով՝ համաձայնեցնելով այն Ռուսաստանի Դաշնության գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Անդրանիկ Մակարյանն՝ ընդգծելով, որ զորամիավորումը գործելու է միայն ՀՀ գերագույն-գլխավոր հրամանատարի հրամանով:
Հարցին՝ արդյոք միացյալ զորախումբը կմիջամտի նաև Արցախի ուղղությամբ սահմանային իրավիճակի լարման դեպքում, Անդրանիկ Մակարյանը պատասխանեց, որ զորախումբը միջամտելու է ցանկացած վտանգի դեպքում և Արցախի դեպքում ևս սպասելու, հապաղելու իրավունք չունի։
Ճշտող հարցին՝ Վլադիմիր Պուտինը չի՞ կարող ասել՝ մի գրոհեք, գեներալ-մայորը պատասխանեց. «Ոչ, չի կարող»:

В случае опасности в направлении Арцаха армяно-российская объединенная группировка войск не имеет права ждать и мешкать: Андраник Макарян
Армяно-российская объединенная группировка предусмотрена для обеспечения безопасности границ Республики Армения. Об этом, по сообщению «Арменпресс», 6 мая в беседе с журналистами заявил командующий объединенной группировки войск, генерал-майор Андраник Макарян.
“Командующий объединенной группировки войск и в мирное, и в военное время назначается из состава Вооруженных сил Армении. Докладываю вам, согласно армяно-российскому совместному соглашению, подписанному 30 ноября 2016 года, командующий объединенной группировки войск назначается из состава военнослужащих ВС Армении. Командующий назначается и освобождается указом верховного главнокомандующего РА – при согласовании с верховным главнокомандующим Российской Федерации”, - заявил Макарян, подчеркнув, что объединенная группировка войск будет действовать только по приказу верховного главнокомандующего Армении.
На вопрос о том, на самом ли деле объединенная группировка войск вмешается и в случае обострения ситуации в Арцахе, Андраник Макарян ответил, что она будет вмешиваться в случае любой опасности, и в случае Арцаха она также не имеет права ждать или мешкать.
В ответ на вопрос, не может ли президент РФ Владимир Путин запретить атаку, генерал-майор заявил: “Нет, не может”.