Արցախի ուղղությամբ վտանգի դեպքում հայ-ռուսական միացյալ զորախումբը սպասելու և հապաղելու իրավունք չունի. Անդրանիկ Մակարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական միացյալ զորամիավորումը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անվտանգությունն ապահովելու համար: Մայիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրանիկ Մակարյանը:
«Զորամիավորման հրամանատարը և խաղաղ, և պատերազմական պայմաններում նշանակվում է Հայաստանի Զինված ուժերի կազմից: Զեկուցում եմ ձեզ՝ համաձայն հայ-ռուսական համատեղ համաձայնագրի, որը ստորագրվել է 2016 թ. նոյեմբերի 30-ին, հայ-ռուսական միացյալ զորախմբի հրամանատարը նշանակվում է Հայաստանի Զինված ուժերի զինծառայողների կազմից։ Հրամանատարը նշանակվում և ազատվում է Հայաստանի Հանրապետության գերագույն-գլխավոր հրամանատարի հրամանագրով՝ համաձայնեցնելով այն Ռուսաստանի Դաշնության գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Անդրանիկ Մակարյանն՝ ընդգծելով, որ զորամիավորումը գործելու է միայն ՀՀ գերագույն-գլխավոր հրամանատարի հրամանով:
Հարցին՝ արդյոք միացյալ զորախումբը կմիջամտի նաև Արցախի ուղղությամբ սահմանային իրավիճակի լարման դեպքում, Անդրանիկ Մակարյանը պատասխանեց, որ զորախումբը միջամտելու է ցանկացած վտանգի դեպքում և Արցախի դեպքում ևս սպասելու, հապաղելու իրավունք չունի։
Ճշտող հարցին՝ Վլադիմիր Պուտինը չի՞ կարող ասել՝ մի գրոհեք, գեներալ-մայորը պատասխանեց. «Ոչ, չի կարող»:

Armenian-Russian unified troops have no right to wait, delay in case of threat in Artsakh direction, says Commander
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The Armenian-Russian joint (unified) troops are designed for providing border security for the Republic of Armenia, Major General Andranik Makaryan, commander of the joint troops told reporters on May 6.
“The commander of the joint troops is appointed from the Armed Forces of Armenia during times of both peace and war. I report to you, in accordance to the Armenian-Russian joint agreement, which was signed on November 30, 2016, the commander of the Armenian-Russian unified troops is appointed from the staff of servicemen of Armenia’s Armed Forces. The commander is appointed and discharged under the order of Armenia’s commander-in-chief – agreeing it with Russia’s commander-in-chief”, Major General Makaryan said, emphasizing the unified troops will operate only under the orders of the Armenian commander-in-chief.
Asked whether the unified troops will intervene in case of border escalation in the direction of Artsakh, the Major General said the troops will intervene during any threat, and in case of Artsakh it has no right to wait or delay also.
Asked to specify whether Vladimir Putin can’t order not to launch operations, Makaryan answered: “No, he can’t”.