Ռոզմարինի բույրը կարող Է լավացնել մարդու հիշողությունը. բրիտանացի գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռոզմարինի բույրը կարող Է լավացնել մարդու հիշողությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 3-ին հայտնել Է BBC հեռուստառադիոկորպորացիան՝ վկայակոչելով Նորթումբրիական համալսարանի գիտնականների ուսումնասիրությունը:
Հետազոտողները հիշողության մի շարք թեստեր են անցկացրել այն հաստատություններում, որոնք լցված են ռոզմարինի բույրով, եւ առանց դրա: Արդյունքում նրանք պարզել են, որ այն մարդիկ, որոնք դասեր են անցկացնում այս բույրով հագեցած սենյակում, բարելավել են հիշողության թեստավորման արդյունքների ցուցանիշները՝ 5 տոկոսից հասցնելով մինչեւ 7 տոկոս:
Նաեւ նրանք եկել են այն եզրակացության, որ ռոզմարինի հոտը լավացնում Է ինչպես մեծերի, այնպես Էլ երեխաների հիշողությունը: Բրիտանացի գիտնականները նշել են, որ յուրաքանչյուր մարդու վրա ռոզմարինի բույրի ազդեցության մակարդակը տարբեր Է, իսկ մի քանի մարդկանց վրա հոտն ընդհանրապես չի ազդում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Британские ученые сообщили о способности розмарина улучшать память
Аромат розмарина может улучшать память человека. Как передает Арменпресс, об этомсообщаетв среду телерадиокорпорация "Би-би-си" со ссылкой на исследование ученых Нортумбрийского университета.
Исследователи провели серию тестов на память в помещениях, наполненных ароматом розмарина, и без него. В итоге они выяснили, что люди, учащиеся в комнате с этим ароматом, улучшили показатели результатов тестирования памяти с 5% до 7%.
Также они пришли к выводу, что запах розмарина улучшает память как взрослых, так и детей. Британские ученные отметили, что уровень воздействия аромата розмарина на каждого человека отличается, а на некоторых людей запах не влияет вообще.