ԵԱՀԿ-ն Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ դիտարկում է անցկացնելու
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը մայիսի 4-ին Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Ասկերանի շրջանի ուղղությամբ՝ Ակնայից դեպի հարավ-արևելք: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլլերը (Մեծ Բրիտանիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։

Состоится плановый мониторинг миссии ОБСЕ на линии соприкосновения в направлении Аскерана
Согласно достигнутой с властями Республики Арцах договоренности, 4-го мая миссия ОБСЕ проведет плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в направлении Аскерана, в юго-восточном направлении около селения Акна.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе МИД НКР, с позиций Армии обороны Арцаха наблюдение осуществят полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Михаил Олару (Молдова), и сотрудник офиса Действующего председателя ОБСЕ Саймон Тиллер (Великобритания).
Со стороны противника наблюдение осуществят Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик, полевой помощник Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Генадие Петрика (Молдова), сотрудник офиса Действующего председателя ОБСЕ Мартин Шустер (Германия).