Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կատարեց քաղաքացիական պարտքը՝ հումորով արձագանքելով մատնահետքերի մասին հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախկին նախագահ, Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի համամասնական ցուցակը գլխավորող Լևոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրությունների քվեարկությանը մասնակցեց Սուրեն Սպանդարյանի անվան թիվ 24 հիմնական դպրոցում տեղակայված 9/18 ընտրատեղամասում: Քվեարկելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նա ասաց, որ քվեարկել է հանուն քաղաքացիական պարտքը կատարելու:
Էլեկտրոնային սարքավորումների թերությունների մասին՝ «Ինչից է, որ ձեր մատնահետքերը չճանաչեցին սարքերը» հարցին Տեր-Պետրոսյանը պատասխանեց հումորով՝ «Գյուղատնտեսական աշխատանքներից»: Նա հրաժարվեց գնահատել սարքավորումների աշխատանքը՝ նշելով, որ ընտրություններից հետո կերևա, թե ինչպիսին են դրանք:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությանը ժամը 11:00-ի դրությամբ մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 13,32 տոկոսը: ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, 2009 տեղամասերից ստացված արդյունքների հիման վրա հայտարարում է, որ քվեարկությանը մասնակցել է 344 հազար 714 քաղաքացի: ԿԸՀ հրապարակած տվյալների համաձայն՝ քվեարկելու իրավունք ունի 2 միլիոն 587 հազար 706 քաղաքացի:
Հայաստանում Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների քվեարկությունը սկսվեց առավոտյան ժամը 8:00-ին: Բացվեցին հանրապետության ողջ տարածքում ձևավորված 13 ընտրատարածքների 2009 տեղամասերը: Քվեարկությունը կավարտվի երեկոյան ժամը 20:00-ին, որից հետո կսկսվի ձայների հաշվարկը: Հաշվառում չունեցող ընտրողների թիվը 915 է: Ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատությունում գտնվող ընտրողների թիվն, ըստ տվյալների, 2001 է:
Ընտրական տեղամասեր գործուղվել են ոստիկանության 197 ծառայողներ: Ազգային ժողովի ընտրությունները լուսաբանում է 120 լրատվամիջոց (89 տեղական և 31 միջազգային) և հետևում 55 դիտորդական կազմակերպություն:
Հայաստանի Ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին մասնակցում են քաղաքական 9 ուժեր, որոնցից 5-ը կուսակցություններ են, 4-ը` կուսակցությունների դաշինքներ: Ընտրություններին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետական, «Հայկական վերածնունդ», «Ազատ դեմոկրատներ», «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն», Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունները, ինչպես նաև «Ելք», «Ծառուկյան», «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» և «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքները:

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. Former President of Armenia Levon Ter-Petrosyan, who is leading the proportional list of Armenian National Congress-People’s Party of Armenia bloc, cast his ballot in the 9/18 polling station in the No 24 Basic School after Suren Spandaryan on April 2, reports Armenpress.
After casting his vote, he told reporters he voted for fulfilling his civic duty.
Asked why the electronic devices didn’t recognize his fingerprints, Levon Ter-Petrosyan said with rumor: “It is due to agricultural activities”. He refused to assess the works of devices, stating that after the election it will be clear how they work.
On April 2, as of 11:00, 13.32% of citizens eligible to vote took part in the voting of the parliamentary election in Armenia.
Based on the results received from 2009 polling stations, the Central Electoral Commission announces that 344.714 citizens cast their votes. According to the CEC data, 2 million 587 thousand 706 citizens are eligible to vote.
Parliamentary elections in Armenia began with 2009 polling stations opened in 13 electoral districts nationwide.
The total number of citizens eligible to vote is 2,564,195, the number of voters without registration is 915. The number of voters who are currently undergoing medical treatment in hospitals in 2001.
The number of the members of district electoral commissions is 28,277. 197 police officers have been dispatched to polling stations. 120 news agencies (89 local and 31 international) and 55 observer organizations will cover and follow the election.
9 political forces are running in the parliamentary election: Republican Party of Armenia, Armenian Renaissance Party, Free Democrats Party, Armenian Revolutionary Federation Party, Communist Party of Armenia, Yelk bloc, Tsarukyan bloc, Ohanyan-Raffi-Oskanian bloc and Congress-APP bloc.