«Պեպոն» կրկին մայր թատրոնի բեմում է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պեպո» ներկայացման առաջնախաղով դեկտեմբերի 13-ին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը վերանորոգման աշխատանքներից հետո իր դռները բացեց թատերասեր հանրության առաջ: «Թատրոնն 94-րդ թատերաշրջանը բացում է նոր, 21-րդ դարին համապատասխան տեխնիկայով վերազինված, ինչի համար շնորհակալ ենք երկրի ղեկավարությանը: «Պեպոն» բավականին բարդ ստեղծագործություն է, բայց մենք համարձակություն ունեցանք բեմադրել այն: Չեմ կարող ասել, որ այս ներկայացումն այն «Պեպոն» է, որը հանրությունը տեսել է կինոյում կամ Աճեմյանի բեմադրությամբ: Սա մեր ժամանակի «Պեպոն» է, որում օգտագործվել են Սունդուկյանի ստեղծագործություններից տարբեր նյութեր»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց բեմադրության ռեժիսոր Արմեն էլբակյանը:
Ներկայացման մեջ մեծահարուստ Արութին Զիմզիմովին մարմնավորած Արմեն Մարությանն ընդգծեց, որ չնայած 48 տարի բեմում է, պրեմիերայից առաջ հուզվում է: «Տարիների ընթացքում, իհարկե, ինքնավստահ ես դառնում, երբեմն դիմում իմպրովիզի, չնայած, երբ Չառլի Չապլինին հարցրել են, թե իմպրովիզը լավ բա՞ն է, նա պատասխանել է, որ 100 անգամ փորձած իմպրովիզն` այո: Կարծում եմ՝ ներկայացումը ստացված է»,-ասաց դերասանը:
«Դերասանի հիմնական նպատակն այն է, որ հանդիսատեսը հասկանա իրեն, ըստ արժանվույն գնահատի: Երբ տեսնում ես, որ ասելիքդ հասել է, ընկալվել է, լողում ես բաց ծովում»,-շեշտեց Պեպոյի դերակատար Տիգրան Ներսիսյանը և հավելեց, որ ներկայացման համար կարվել են հատուկ զգեստներ, որոնք համապատասխանում եմ տվյալ ժամանակաշրջանին:
«Պեպո» ներկայացման պրեմիերային ներկա էին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, դերասաններ, արվեստի բնագավառի տարբեր գործիչներ:
«Լավ տրամադրությամբ եմ գալիս պրեմիերաների: Կարծում եմ՝ Էլբակյանի բեմադրությունը նոր հնչեղություն կունենա, իսկ վերազիված բեմը կարող է նպաստել դրան, սակայն առաջնայինը հետաքրքիր գրական ստեղծագործություններն են և բարձրակարգ դերասանական խաղը»,-նշեց դերասան Արա Դեղտրիկյանը:
Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը բացվել է 1922 թվականի հունվարի 25-ին` Երևանում, Գաբրիել Սունդուկյանի «Պեպո» պիեսի բեմադրությամբ` որպես առաջին պետական թատրոն: 1937 թվականին թատրոնն անվանակոչվում է հայ դրամատուրգ և արձակագիր Գաբրիել Սունդուկյանի անվամբ:

«Пепо»снова на родной сцене
3 декабря после ремонта и переоснащения, Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна открыл сезон премьерой пьесы «Пепо».
«Театр открывает 94-й сезон переоснащенным новой, соответствующей 21-му веку техникой, за что мы благодарны руководству нашей страны. «Пепо» - довольно сложная пьеса, однако мы имели смелость поставить этот спектакль. Не могу сказать, что эта постановка соответствует тому привычному образу, который публика знает по фильму или же предыдущим постановкам Аджемяна. Это - «Пепо» наших дней, в котором использованы некоторые материалы пьесы Габриэла Сундукяна»,- сказал режиссер постановки Армен Элбакян.
Как передает «Арменпресс», Армен Марутян, воплотивший образ Арутина Зимзимова, подчеркнул, что, несмотря на то, что он уже 48 лет на сцене, волбовался перед премьерой. «Конечно, в течение лет приходит самоуверенность, оногда прибегаешь к имровизации, хотя, когда Чарли Чаплина спросили, хорошая ли вещь – импровизация, он ответил, что да – если прорепетирована сто раз. Думаю, спектакль удался»,- сказал актер.
«Основная цель актера – дать зрителю понять его, оценить его по достоинству. Когда ты это ощущаешь – то, как жы, плывешь в открытом море»,- сказал исполнитель роли Пепо Тигран Нерсисян и добавил, что костюмы сшиты так, тобы соответствовать данной эпохе.
Президент Армении Серж Саргсян 13 декабря после ремонта и переоснащения Национального академического театра имени Габриэла Сундукяна присутствовал на премьере пьесы «Пепо». Присутствовали также министр культуры Армен Амирян, артисты, деятели искусства.
«На премьеры я хожу с хорошим настроением. Думаю, постановка Элбакяна прозвучит по новому, а переоснащенная сцена будет способствовать этому, однако, в первую очеред, интересны литературные произведения и актерская игра»,- сказал актер Ара Дехтрикян.
Национальный академический театр имени Габриэла Сундукяна открылся 25-го января 1922 года премьерой пьесы Габриэла Сундукяна «Пепо». В 1937 году театру было присвоено имя Габриэла Сундукяна.