Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մշակվել է քայլարշավային 40 երթուղի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մշակվել է քայլարշավային 40երթուղի: Այս մասին նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը Ջերմուկում դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գերակա ուղղություններից մեկը հռչակված` զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կարէն Մկրտիչեանը նշել է զբոսաշրջության խթանման նպատակով իրականացված միջոցառումներից մի քանիսը. «Այս տարվա կարևոր արդյունքներից է մարքեթինգային միջոցառումների շնորհիվ արաբական ավիաընկերությունների չվերթների հաճախականության ավելացումը դեպի Հայաստան։ Մուտքի արտոնագրի դյուրացման պարագայում ակնկալում ենք մինչև ամենօրյա չվերթների ապահովում։ «Air France» ավիաընկերության հետ համագործակցության շրջանակում աշխարհում 1.7 միլիոն ընթերցող ունեցող «Air France Magazine»-ը Հայաստանի 10 առավելությունների մասին ընդարձակ (18 էջ) հոդվածաշար է հրապարակել՝ իր հաճախորդներին ուղղորդելով մեր երկիր։ Նաև պատրաստվել է www.armenia.travelկայքը, որը հնարավորություն է տալիս օտարերկրյա զբոսաշրջիկին մեկ հարթակում գտնել Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունքը»:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Վայոց ձորի մարզ:Նրա հրավիրած խորհրդակցությանը ներկայացվել են ոլորտի զարգացման ներուժը, իրականացվելիք ծրագրերը, զբոսաշրջության զարգացման խոչընդոտներն ու խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղիները:

С целью развития экстремального туризма в Армении разработано 40 пеших маршрутов
С целью развития экстремального туризма в Армении разработано 40 пеших маршрутов. Об этом сказал Как передает «Арменпресс», об этом на совещании по развитию туризма, в рамках рабочей поездки в Вайоц Дзор президента Армении Сержа Саргсяна, сказал директор Фонда развития Армении Карен Мкртичеан.
С его слов, намечено несколько мероприятий с целью развития туризма в Армении. «Важным результатом этого года является увеличение числа рейсов арабских авиакомпаний в Армению, благодаря проведенным маркетинговым мероприятиям. В условиях облегчения визового режима мы предвидим вплоть до ежедневных рейсов. В рамках сотрудничества с авиакомпанией «Air France», в журнале «Air France Magazine», имеющем до 1,8 млн читателей в мире, опубликована статья об Армении, объемом в 18 страниц, которая направляет читателей в Армению. Изготовлен также сайт www.armenia.travel, который позволяет иностранным туристам найти турпродукты Армении на одной платгорме»,- сказал директор Фонда развития Армении Карен Мкртичеан.
В рамках рабочей поездки в Вайоц Дзор президент Армении Серж Саргсян провел совещание по развитию туризма, прошедшее в Джермуке. Глава государства отметил важность развития и внутреннего туризма как важной составляющей патриотического воспитания молодёжи. Он указал на важность развития инфраструктур в местах отдыха.
Президент поручил премьер-министру сформировать туристический совет, с привлечением отраслевых органов и частного сектора, международных организаций, органов местного самоуправления, а также Армянской апостольской церкви (по согласию последней).
Министру экономразвития дано поручение подвести итоги обсуждений нового закона «О туризме», представив его Правительству в первом квартале 2017 г. Ещё одно поручение – провести инвентаризацию объектов туристических посещений и составить график археологических работ и восстановления историко-культурных памятников на основных туристических маршрутах.