Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մշակվել է քայլարշավային 40 երթուղի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արկածային զբոսաշրջության զարգացման նպատակով մշակվել է քայլարշավային 40երթուղի: Այս մասին նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը Ջերմուկում դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավիրած խորհրդակցությանը, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության զարգացման գերակա ուղղություններից մեկը հռչակված` զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման հարցերը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կարէն Մկրտիչեանը նշել է զբոսաշրջության խթանման նպատակով իրականացված միջոցառումներից մի քանիսը. «Այս տարվա կարևոր արդյունքներից է մարքեթինգային միջոցառումների շնորհիվ արաբական ավիաընկերությունների չվերթների հաճախականության ավելացումը դեպի Հայաստան։ Մուտքի արտոնագրի դյուրացման պարագայում ակնկալում ենք մինչև ամենօրյա չվերթների ապահովում։ «Air France» ավիաընկերության հետ համագործակցության շրջանակում աշխարհում 1.7 միլիոն ընթերցող ունեցող «Air France Magazine»-ը Հայաստանի 10 առավելությունների մասին ընդարձակ (18 էջ) հոդվածաշար է հրապարակել՝ իր հաճախորդներին ուղղորդելով մեր երկիր։ Նաև պատրաստվել է www.armenia.travelկայքը, որը հնարավորություն է տալիս օտարերկրյա զբոսաշրջիկին մեկ հարթակում գտնել Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունքը»:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 12-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Վայոց ձորի մարզ:Նրա հրավիրած խորհրդակցությանը ներկայացվել են ոլորտի զարգացման ներուժը, իրականացվելիք ծրագրերը, զբոսաշրջության զարգացման խոչընդոտներն ու խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղիները:

40 hiking routes designed in Armenia for development of adventure tourism
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. 40 hiking routes have been designed in Armenia for the development of adventure tourism in the country, executive director of the Development Foundation of Armenia Karen Mkrtchyan mentioned during the consultation convened by President Serzh Sargsyan in Jermuk on December 12, where development of tourism was discussed.
Karen Mkrtchyan mentioned several activities which have been implemented for boosting tourism. “One of the important results of this year is increase of flights of Arabic airlines to Armenia, due to marketing events. In case of visa facilitation, we expect up to daily flights. Within the framework of cooperation with Air France, the Air France Magazine – which has a global of 1.7 million readers – published a wide (18 page) article about the 10 advantages of Armenia, guiding its customers to Armenia. The www.armenia.travel website has also been initiated, which enables foreign tourists to find Armenia’s tourism results in one platform”, he said.
President Serzh Sargsyan departed on December 12 to Vayots Dzor province on a working visit. Tourism development potential, projects, obstacles of development and solutions have been discussed during a consultation.