ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի նախագիծը ողջունելի է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովում մեկնարկել է պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի համատեղ կլոր սեղան-քննարկումը «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի նախագծի վերաբերյալ: ՀՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հիշեցրեց, որ Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է խորհրդարանի կողմից, սակայն դրա շուրջ դեռևս վիճահարույց հարցեր կան:
«Մեր գործընկերների, պատգամավորների կողմից կան բազում հարցեր, որոնք քննարկման փուլում են: Դրանք են`պատգամավորին խմբակցությունից հեռացնելու կամ պատգամավորի հեռանալու դեպքում մանդատը վայր դնել-չդնելու դրույթը, պատգամավորների ելույթների ժամանակային սահմանափակումները և քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների հարցերը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հովհաննես Սահակյանը:
Քննարկման ընթացքում ելույթ ունեցավ նաև ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Բարբարա Դեյվիսը, ով իր խոսքում կարևորեց Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքի նախագծով առաջարկվող փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ դրանք միտված են սահմանադրական պահանջները կյանքի կոչելուն:
Շոտլանդիայի Ստրեթքլայդի իրավաբանական համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, փորձագետ Ջոն Բեյթսը ներկայացրեց ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի եզրակացությունը ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Նա ընդգծեց, որ օրենքի նախագիծը ողջունելի քայլ է տվյալ օրենսդրությունը Հայաստանի նոր Սահմանադրությանը համապատախսանեցնելու ուղղությամբ: «Թեպետ նման կանոններն առաջնային օրենքի տեսքով ընդունելն ապահովում է անվտանգության որոշակի մակարդակ, դա կարող է նաև անբարենպաստ իրավիճակ առաջացնել տեքստի փոփոխման ճկունության առումով, ինչպես նաև շարքային քաղաքացիների համար կանոնների հասանալիության առումով: Այս հանգամանքներում հատկապես կարևոր է, որպեսզի կանոնակարգ-օրենքը ձևակերպվի հստակ և հասկանալի ձևով՝ ներառյալ օգտագործված հիմնական հասկացությունների սահմանումները և օրենսդրական այլ դրույթների վրա առավել հստակ հղումները, որոնք կարող են այս առումով օգտակար լինել»,- ասաց Բեյթսը:
Նա հավելեց, որ կանոնակարգ-օրենքի նախագիծը բավականին ընդգրկուն է՝ անդրադառնալով բազմաթիվ խնդիրների՝ պատգամավորների, խմբակցությունների և հանձնաժողովների գործառույթներից մինչև ընթացակարգային խնդիրներ՝ ներառյալ օրենսդրական գործընթացը: Բեյթսի խոսքով՝ կարելի էր մի շարք հարցեր առավել հստակ ձևակերպել՝է պարզաբանելով որոշակի սցենարների գործնական հետևանքները, օրինակ, թե ինչ է տեղի ունենալու խմբակցությունների գործունեության դադարելու կամ անդամներին կորցնելու դեպքում կամ ինչ հետևանքներ են ունենալու կանոկակարգի խախտումները:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The new joint round table discussion of the standing committee on state and legal affairs and the OSCE Yerevan office regarding the “Rules of Procedure of Parliament” constitutional law draft. Chairman of the committee Hovhannes Sahakyan reminded that the rules of procedure-law of the Parliament has been adopted at first reading, however there are still disputable issues around it.
“There are numerous questions from our partners, lawmakers, which are in the stage of discussion. Those are: the provision of quitting/not quitting the mandate in case the lawmaker is removed from a faction or resigns, time limitations of speeches of the MPs and the power of the investigative commission”, Sahakyan said.
Representative of the OSCE Yerevan office Barbara Davis delivered a speech during the discussion who highlighted the proposed changes in the Parliament’s rules of procedure-law, underscoring they are aimed at initiating constitutional demands.
John Bates, Emeritus Professor of Scotland’s Strathclyde Unviersity of Law presented the OSCE / ODIHR conclusion regarding the rules of procedure-law of the Parliament. He underscored the bill is a praiseworthy step in complying the legislation with the new Constitution.
“Although adopting such rules in the form of primary laws ensures some level of security, it may also create unfavorable conditions in terms of flexibility of changing the text, as well as in terms of accessibility for ordinary citizens. In these circumstances it is especially important for the rule of procedure-law to be formed in a clear and understandable way”, he said.
He added the rule of procedure-law draft is quite comprehensive, touching upon numerous issues ranging from functions of MPs, factions and committees up to procedural issues, including legislative process.