ՀՀԿ-ն միակ կուսակցությունն է, որ իր գոյության ընթացքում երեք առաջնորդ է կորցրել եւ վերապրել է. Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի համոզմամբ` ՀՀԿ 16-րդ համագումարը Հանրապետական կուսակցության պատմության մեջ կարեւոր իրադարձություն էր: «Այո, ինձ համար անձամբ այդ համագումարը պատմական էր ու կարեւոր, քանի որ մենք կարողացանք նաեւ զուգակցել օրենսդրական պահանջը առկա քաղաքական իրավիճակի հետ, գնահատականներ հնչեցնել, լուծումներ առաջարկել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Աշոտյանը:
Նրա խոսքով` կուսակցության արժեքը հենց տարբեր լինելն է: «Զարմանալի բան չկա, որ ՀՀԿ-ն, բավականին տարբեր լինելով իր էությամբ, իր մարդկային ռեսուրսով, միշտ քաղաքական վճռական պահերի կայացնում ու կյանքի է կոչում միասնական որոշումներ: Մենք կլոնավորված անդամների կուսակցություն չենք, մենք կուսակցություն ենք, որը վերից վար միավորում է տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդկանց, որոնց արժեհամակարգային շրջանակը հիմնականում նույնն է: Հանրապետականը միակ կուսակցությունն է երեւի թե իմ իմացածից, որ իր գոյության ընթացքում երեք առաջնորդ է կորցրել եւ վերապրել է: Կորցրել ենք Աշոտ Նավասարդյանին, Վազգեն Սարգսյանին, Անդրանիկ Մարգարյանին, երեքն էլ եղել են կուսակցական առաջնորդներ, բայց մենք վերապրել ենք որպես կուսակցություն: Չեմ կարող մտաբերել մի քաղաքական ուժ, որ Աստված չանի, իր առաջնորդին ֆիզիկապես կորցնելու դեպքում կարողանա նման կերպ վերարտադրվել եւ պահպանվել»,-եզրափակեց ՀՀԿ փոխնախագահը:

RPA the only party that lost three of its leaders during its existence and survived – RPA VicePresident
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Vice President of the Republican Party of Armenia Armen Ashotyan says the RPA 16th convention was an important event in the party’s history, reports “Armenpress”.
“Yes, for me personally that convention was historical and important since we were able to combine the legislative requirement with the existing political situation, make assessments, propose solutions”, he said, adding that the party’s value is to be different.
“There is nothing surprising that the RPA, being quite different with its essence, its human resources, always makes and implements joint decisions in critical political situations. We are not a party with cloned members, we are a party which gathers people of different professions whose value system is mainly the same. The RPA is the only party that has lost three of its leaders during its existence and survived. We have lost Ashot Navasardyan, Vazgen Sargsyan, Andranik Margaryan, all three were party leaders, but we have survived as a party. I cannot remember a political force, that, God forbid, in case of physically losing its leader can be reproduced and maintained in such a way”, Ashotyan said.