Իտալիայի արտգործնախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Պաոլո Ջենտիլոնին նոյեմբերի 8-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը, Իտալիայի արտգործնախարարին ուղեկցում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Պաոլո Ջենտիլոնին ծաղկեպսակ տեղադրեց հուշահամալիրի, իտալական պատվիրակության անդամների հետ ծաղիկներ խոնարհեց հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը Իտալիայի արտգործնախարարին ներկայացրեց Մեծ Եղեռնին նվիրված հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, բացատրեց կոթողի խորհրդանշական իմաստը:
Հրաժեշտից առաջ ՀՑԹԻ տնօրենը Պաոլո Ջենտիլոնիին նվիրեց «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի անգլերեն հրատարակությունը:

Italy’s foreign minister pays homage to memory of Armenian Genocide victims
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. Italy’s FM Paolo Gentiloni visited on November 8 the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial and paid tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. Gentiloni was accompanied by Deputy FM of Armenia Karen Nazaryan and Director of the Armenian Genocide museum-institute Hayk Demoyan.
Minister Gentiloni laid a wreath at the memorial, laid flowers at the eternal flame with members of the delegation and honored the memory of the victims with a moment of silence.
Hayk Demoyan presented the history of the Memorial’s construction, and explained the symbolic meaning of the stele.
Before leaving the Memorial, Demoyan gave an English copy of a book on international media coverage of the Armenian Genocide.