Վանաձորում շահագործման հանձնվեց ֆուտբոլային ակադեմիան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա գտնվեց Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի բացմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ակադեմիայի բացման արարողությունը կատարեցին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը և Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը: Նախագահը ծանոթացավ կատարված աշխատանքներին, շրջեց նորակառույց շենքում:
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի կառուցման ծրագիրը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և ֆուտբոլի եվրոպական միության (ՈՒԵՖԱ) կողմից իրականացված համատեղ ներդրումային ծրագիր է։ Այս ծրագրի արժեքը կազմել է մոտ 1,133 մլրդ դրամ, որից շուրջ 982.17 միլիոնը դրամը՝ ՀՖՖ-ի, շուրջ 150.83 միլիոն դրամը՝ ՈՒԵՖԱ-ի կողմից։
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի 1260 քմ ընդհանուր մակերեսով եռահարկ մասնաշենքում կան ժամանակակից ֆուտբոլը սպասարկող ենթակառուցվածքներ, ինչպես նաև արհեստական 1 և 3 բնական խոտածածկով խաղադաշտեր, որոնք համապատասխանում են ՖԻՖԱ և ՈՒԵՖԱ կողմից պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի համար ընդունված չափորոշիչներին։
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայում կարող են մարզվել մինչև 600 պատանիներ և աղջիկներ։ Ֆուտբոլի ակադեմիայում տեղի մասնագետների համար կկազմակերպվեն մարզչական կրթական դասընթացներ, որոնց արդյունքում վերապատրաստված և համապատասխան արտոնագրեր ստացած մարզիչներն իրավունք կստանան աշխատելու ակադեմիայում։

В Ванадзоре сдана в эксплуатацию Футбольная академия
Как передает Арменпресс, на церемонии открытия присутствовал президент ФФА Рубен Айрапетян и губернатор Лори Артур Налбандян. Президент осмотрел здание академии, ознакомился с проделанной работой.
Строительство Футбольной академии в Ванадзоре – это совместная инвестиционная программа ФФА и УЕФА. Стоимость проекта - 1,133 млрд драмов, из которых около 982.17 млн выделено ФФА, а около 150.83 млн – УЕФА.
Площадь трехэтажного здания Футбольной академии в Ванадзоре – 1260 кв/м, она оснащена необходимыми для современного футбола инфраструктурами, здесь есть 1 стадион с искусственным и 3 стадиона с естественным покрытием, которые соответствуют критериям ФИФА и УЕФА для профессионального футбола.
В АФ могут тренироваться 600 юношей и девушек. Здесь будут проводиться подготовка и переподготовка тренеров, а также курсы, в результате которых получившие сертификаты специалисты смогут преподавать в академии.