Վանաձորում շահագործման հանձնվեց ֆուտբոլային ակադեմիան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա գտնվեց Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի բացմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ակադեմիայի բացման արարողությունը կատարեցին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը և Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը: Նախագահը ծանոթացավ կատարված աշխատանքներին, շրջեց նորակառույց շենքում:
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի կառուցման ծրագիրը Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և ֆուտբոլի եվրոպական միության (ՈՒԵՖԱ) կողմից իրականացված համատեղ ներդրումային ծրագիր է։ Այս ծրագրի արժեքը կազմել է մոտ 1,133 մլրդ դրամ, որից շուրջ 982.17 միլիոնը դրամը՝ ՀՖՖ-ի, շուրջ 150.83 միլիոն դրամը՝ ՈՒԵՖԱ-ի կողմից։
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայի 1260 քմ ընդհանուր մակերեսով եռահարկ մասնաշենքում կան ժամանակակից ֆուտբոլը սպասարկող ենթակառուցվածքներ, ինչպես նաև արհեստական 1 և 3 բնական խոտածածկով խաղադաշտեր, որոնք համապատասխանում են ՖԻՖԱ և ՈՒԵՖԱ կողմից պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլի համար ընդունված չափորոշիչներին։
Վանաձորի ֆուտբոլի ակադեմիայում կարող են մարզվել մինչև 600 պատանիներ և աղջիկներ։ Ֆուտբոլի ակադեմիայում տեղի մասնագետների համար կկազմակերպվեն մարզչական կրթական դասընթացներ, որոնց արդյունքում վերապատրաստված և համապատասխան արտոնագրեր ստացած մարզիչներն իրավունք կստանան աշխատելու ակադեմիայում։

YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan attended the opening ceremony of Vanadzor Football Academy, reports “Armenpress”.
The opening ceremony was held by the President of the Football Federation of Armenia Ruben Hayrapetyan and Lori Governor Artur Nalbandyan.
President Sargsyan got acquainted with the carried out works, toured the newly constructed building.
The construction of Vanadzor Football Academy is a joint investment project carried out by the Armenian Football Federation and UEFA. The total cost of the project was nearly 1,133 billion AMD, from which over 982.17 million AMD was provided by the FFA, and over 150.83 by the UEFA.
There are modern football serving infrastructures in the building, as well as 1 artificial and 3 natural grass pitches which are in accordance with the professional football standards set by FIFA and UEFA.
Over 600 boys and girls can train in Vanadzor Football Academy. Coaching educational lectures will be organized here for the local coaches as a result of which the trained and licensed coaches will have a right to work in the academy.