Հայտարարվել են աշխարհում ամենաանվտանգ մեսենջերները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել Է մեսենջերների պաշտպանվածության սեփական վարկանիշը: Այդ վարկանիշի տվյալները մեջբերում Է ՌԲԿ-ն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդամենը ցուցակում տեղ Է գտել 11 ընկերություն՝ 16 մեսենջերներով:
Անվտանգության վարկանիշի առաջին տեղերը բաժին են ընկել Facebook Messenger-ին եւ WhatsApp-ին: Երկրորդ տեղում են iMessage-ն, Facetime-ն եւ Telegram-ը, երրորդում՝ չինական QQ-ն ու WeChat-ը:
Կազմակերպության տվյալներով՝ մեսենջերներն ընտրելու գլխավոր չափանիշը եղել Է ծառայությունում գաղտնագրման առկայությունը, որը նպատակ ունի «անձնական կյանքի ու կարծիքներ հայտնելու ազատության անձեռնմխելիությունը պաշտպանել առցանց-սպառնալիքներից», երբ գաղտնագրման համար բանալիները մնում են միայն զրուցակիցների մոտ: Ընդամենն այս գործառույթն օգտագործում են WhatsApp-ը, iMessage-ը, FaceTime-ը, Duo-ն, Line-ը եւ Viber-ը:

Названы самые безопасные мессенджеры в мире
Международная правозащитная организация Amnesty International опубликовала собственный рейтинг защищенности мессенджеров. Данные этого рейтинга приводит РБК.
Всего в списке оказалось 11 компаний с 16 мессенджерами.
Первые места в рейтинге безопасности достались Facebook Messenger и WhatsApp. На втором месте - iMessage, Facetime и Telegram. На третьем - китайские QQ и WeChat,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
По данным организации, главным критерием отбора мессенджеров было наличие в сервисе шифрования, имеющего целью «защиту неприкосновенности частной жизни и свободы выражения мнений от онлайн-угрозե, когда ключи для шифрования остаются только у собеседников. Всего данной функцией располагают WhatsApp, iMessage, FaceTime, Duo, Line и Viber.