Ստեփանակերտի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա են հաճախում շուրջ 40 դպրոցականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնում գործող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայում սովորում են արդեն շուրջ 40 դպրոցականներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից։ Լաբորատորիան գործում է անվճար հիմունքներով և բաց է ինժեներությամբ հետաքրքրվող պատանիների համար: Այստեղ դպրոցականներն ուսումնասիրում են ռոբոտաշինության և ծրագրավորման տարրական հմտություններ:
Ստեփանակերտի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան հիմնվել է ամռանը Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախաձեռնությամբ և Ucom ընկերության աջակցությամբ:
ԻՏՁՄ-ի նախաձեռնությամբ ռոբոտաշինության խմբակներ են գործում նաև Շուշիի, Վանքի և Ճարտարի դպրոցներում, որտեղ էլ սովորում են շուրջ 50 դպրոցականներ:
Օրեր առաջ «Արմաթ»ինժեներական լաբորատորիաները Բրազիլիայում անցկացվող WITSA Global Excellence Award մրցանակաբաշխությունում«Կայուն զարգացման»(Sustainable growth) անվանակարգում մրցանակի են արժանացել: Մրցանակաբաշխությունն ավանդաբար իրականացվում է ՏՏ համաշխարհային համաժողովի (WCIT) շրջանակում` Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) կողմից:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS. Over 40 school children study in “Armath” engineering laboratory operating in the NKR’s Information Technology Center, the Union of Information Technology Enterprises (UITE) told “Armenpress”.
The laboratory is free of charge and is open to all young people interested in engineering. Here the school children study the basic skills of robotics and programming.
The “Armath” engineering laboratory in the NKR has been established in summer with the initiative of the Union of Information Technology Enterprises and the assistance of Ucom company.
With the initiative of the UITE, there are robotics groups in the schools of Shushi, Vank and Chartar, over 50 students study there.
Recently the “Armath” engineering laboratories won a prize in the “Sustainable growth” nomination during WITSA Global Excellence Award in Brazil. The award ceremony is being held by the World Information Technology and Services Alliance on the sidelines of the World Congress on Information Technology.