Այծ-մարդը, առնետներին կիսավարտիքներ հագցնողը, ազնիվ ստախոսները եւ Շնոբելի մյուս դափնեկիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեք օր շվեյցարական Ալպերում այծի դերում ապրած բրիտանացին ստացել Է 2016 թվականի Շնոբելյան մրցանակը կենսաբանության բնագավառում: Թոմ Թուեյթսը հագել Է հատուկ պրոթեզներ, որպեսզի լեռներում շարժվի այնպես, ինչպես դա անում են երկկճղակավորները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Բրիտնացու սկզբնական գաղափարը եղել Է այն, որ այդ կերպ կարելի Է պայքարել արդի քաղաքակրթության սթրեսի դեմ: Ալպյան մարգագետիններում այծերի հետ արածած Թուեյթսին նույնիսկ հաջողվել Է բարեկամական հարաբերություններ հաստատել տեղացի այծերից մեկի հետ:
Մի օր, այծ-մարդու խոսքով՝ ինքը հրաշքով Է խուսափել մյուս արուների հետ լուրջ ընդհարումից:
Իր մրցանակը Թուեյթսը կիսել Է մյուս բիտանացու՝ Չառլզ Ֆոսթերի հետ, որը փորձել Է մտնել գորշուկի, ջրասամույրի, աղվեսի եւ եղջերուի դերերի մեջ:
Դառնալով գորշուկ՝ Ֆոսթերը կերել Է որդեր, փոքրիկ որջեր Է փորել բլրի վրա եւ փորձել Է գտնել կրծողների՝ կողմնորոշվելով սոսկ սեփական հոտառությամբ: Լինելով քաղաքային աղվեսի դերում՝ հետազոտողը քջջել Է աղբարկղները եւ քնել այգիներում:
Շնոբելյան մրցանակների (Ig Nobel) պարգեւատրման ամենամյա՝ թվով 26-րդ արարողությունը կայացել Է Հարվարդի համալսարանի Սանդերսի թատրոնում: Մրցանակը հանձնվում Է կուրյոզ, հաճախ ակնհայտ գործնական կիրառություն չունեցող հետազոտության եւ հայտնագործության համար:
Կազմակերպիչների մտահղացմամբ՝ այն պետք Է հայտնաբերի գիտության մեջ այն նվաճումները, «որոնք նախ ժպիտ են առաջացնում, բայց հետո ստիպում են խորհրդածել»:
Այս տարի Բոստոնում Շնոբելները հանձնել են միանգամայն իրական նոբելյան դափնեկիրներ՝ քիմիկոս Դադլի Հերշբախը, Տնտեսագետ Էրիկ Մասկինը, կենսաքիմիկոս Ռիչարդ Ռոբերտսը եւ բժիշկ Ռոյ Գլաուբերը:
Գերմանիայի Volkswagen ավտոմոբիլային ընկերությունը Շնոբելյան մրցանակի Է արժանացել քիմիայի բնագավառում՝ արտանետվող գազերում ազոտի օքսիդի պարունակության թեստերը կեղծելու խորամանկ եղանակի համար:
Բազմացման բնագավառում մրցանակը տվել են եգիպտացի ուրոլոգ Ահմեդ Շաֆիքին, որն արու առետներին հագցրել Է կիսավարտիքներ՝ կարված լրիվ պոլիԷսթերից, կիսով չափ պոլիԷսթերից՝ բամբակի հետ, մաքուր բամբակից եւ մաքուր բրդից: Այս կերպ բժիշկ Շաֆիքն ուսումնասիրել Է տարբեր գործվածքների ազդեցությունը կրծողների սեռական կյանքի վրա:
Պարզվել Է, որ մաքուր պոլիԷսթերից կիսավարտիքներ հագած առնետներն զգալիորեն ավելի ցածր սեռական ակտիվություն են ցուցաբերել, քան դրանց՝ բամբակե կամ բրդյա կիսավարտիքներ հագած ցեղակիցները:
Տնտեսագիտության բնագավառում մրցանակն ստացել Է նորզելանդացի պրոֆեսոր Մարկ Ավիսը, որը գործընկերների հետ ուսումնասիրել Է, թե մարդիկ ինչ մարդկային հատկություններ են տալիս տարբեր միներալների եւ լեռնային ապարների:
Ֆիզիկայի բնագավառում մրցանակը բաժին Է հասել Հարավային Ուելսի համալսարանի գիտնականներին, որոնք հայտնաբերել են, որ բոռերը սպիտակ ձիերին մյուսներից ավելի հազվադեպ են խայթում, ինչպես նաեւ պարզել են, թե ինչու են ճպուռներն այդքան սիրում սեւ տապանաքարերը:
Զարմանալի հայտնագործություն են կատարել գերմանացի նյարդաբանները՝ Քրիստոֆեր Հելմհենի ղեկավարությամբ. նրանք պարզել են, որ եթե ձեր ձախ կողմում ինչ-որ տեղ քոր Է գալիս, քորը կարելի դադարեցնել՝ մոտենալով հայելուն եւ քորել նույն տեղն աջ կողմից (եւ հակառակը): Դրա համար նրանց բժշկագիտության գծով Շնոբել են հանձնել:
Բելգիացի Էվելին Դեբին մրցանակի Է արժանացել հոգեբանության բնագավառում. նա հարց Է տվել հազար ստախոսների, թե որքան հաճախ են նրանք ստում, իսկ հետո բացատրել Է, թե կարելի Է արդյոք հավատալ նրանց:
Խաղաղության Շնոբելյան մրցանակն ստացել են Կանադայի Վաթեռլոոյի համալսարանի դոկտորանտ Գորդոն Փենիքուքը եւ նրա գործընկերները, որոնք գրել են «Կեղծախորիմաստ անհեթեթության ընկալման եւ ճանչման մասին» գիտական աշխատությունը:
Գրականության գծով Շնոբելի Է արժանացել շվեդ միջատաբան Ֆրեդրիկ Սյոբերգը իր եռահատոր կենսագրական աշխատության համար, որը նկարագրում Է բավականությունը սատկած եւ տակավին ողջ ճանճերի հավաքածու կազմելուց:
Եվ, վերջապես, ընկալման բնագավառում մրցանակը բաժանել են ճապոնացի գիտնականներ Ացուկի Հիգայասիման եւ Կոհեյ Ադատին, որոնք հետազոտել են, թե մենք իրականում իրերն այլ կերպ ենք տեսնում արդյոք, եթե կռանում ենք եւ դրանց նայում ոտքերի բացվածքի միջով:

YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. A British man who lived in the Alps as a goat for three days has won one of this year's Ig Nobel prizes, BBC reported.
Tom Thwaites had special prostheses made so he could walk like an animal.
The spoof awards, which are not quite as famous as the real Nobels, were handed out during their annual ceremony at Harvard University, US.
Other studies honoured during the event examined the personalities of rocks, and how the world looks when you bend over and view it through your legs.
On the surface, all the celebrated research sounds a bit daft, but a lot of it - when examined closely - is actually intended to tackle real-world problems.
And nearly all of the science gets published in peer-reviewed, scholarly journals.
It is unlikely, though, that the German carmaker Volkswagen will appreciate the point or humour of the Ig Nobels.
The firm has been awarded the chemistry prize for the way it cheated emissions tests.
Goat-manTom Thwaitesactually shares his biology prize with another Briton, Charles Foster, who also has spent time in the wild trying to experience life from an animal's perspective.
Clearly, the practice is fast-becoming a national trait.
Thwaites concedes his effort was initially an attempt to escape the stress of modern living, but then became a passion.
He spent a year researching the idea, and even persuaded an expert in prostheses, Dr Glyn Heath at Salford University, to build him a set of goat legs.
Fascinating, if a little bizarre on occasions, was Thwaites' verdict on the whole venture. He developed a strong bond with one animal in particular - a "goat buddy", but also very nearly kicked off a big confrontation at one point.
"I was just sort of walking around, you know chewing grass, and just looked up and then suddenly realised that everyone else had stopped chewing and there was this tension which I hadn't kind of noticed before and then one or two of the goats started tossing their horns around and I think I was about to get in a fight," he told BBC News.
The American science humour magazine, theAnnals of Improbable Research, is the inspiration behind the Ig Nobels, which are now in their 26th year.
Thursday night's ceremonywas reportedly as chaotic as ever, with audience members throwing the obligatory paper planes while real Nobel laureates attempted to hand out the prizes.
Reproduction Prize- The late Ahmed Shafik, for testing the effects of wearing polyester, cotton, or wool trousers on the sex life of rats.
Economics Prize- Mark Avis and colleagues, for assessing the perceived personalities of rocks, from a sales and marketing perspective.
Physics Prize- Gabor Horvath and colleagues, for discovering why white-haired horses are the most horsefly-proof horses, and for discovering why dragonflies are fatally attracted to black tombstones.
Chemistry Prize- Volkswagen, for solving the problem of excessive automobile pollution emissions by automatically, electromechanically producing fewer emissions whenever the cars are being tested.
Medicine Prize- Christoph Helmchen and colleagues, for discovering that if you have an itch on the left side of your body, you can relieve it by looking into a mirror and scratching the right side of your body (and vice versa).
Psychology Prize- Evelyne Debey and colleagues, for asking a thousand liars how often they lie, and for deciding whether to believe those answers.
Peace Prize- Gordon Pennycook and colleagues, for their scholarly study called "On the Reception and Detection of Pseudo-Profound Bullshit".
Biology Prize- Awarded jointly to: Charles Foster, for living in the wild as, at different times, a badger, an otter, a deer, a fox, and a bird; and to Thomas Thwaites, for creating prosthetic extensions of his limbs that allowed him to move in the manner of, and spend time roaming hills in the company of, goats.
Literature Prize- Fredrik Sjoberg, for his three-volume autobiographical work about the pleasures of collecting flies that are dead, and flies that are not yet dead.
Perception Prize- Atsuki Higashiyama and Kohei Adachi, for investigating whether things look different when you bend over and view them between your legs.