Սերժ Սարգսյանը պետական բարձր պարգևներ է շնորհել տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ պետական պարգևներ և կոչումներ է շնորհել գիտության, կրթության, մշակույթի, առողջապահության, ռազմական և այլ ոլորտների մի խումբ ներկայացուցիչների:
Մասնավորապես, մեդալներ շնորհվեցին Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանին, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանին, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթեւոսյանին, հայ արձակագիր, դրամատուրգ Պերճ Զեյթունցյանին, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, երգչուհի Ռաիսա Մկրտչյանին, հեռուստահաղորդավար, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նարա Շլեպչյանին, ԱԺ պատգամավորներ Արտակ Դավթյանին, Միքայել Մելքումյանին, Մհեր Շահգելդյանին, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին, Արցախի հերոսԱրկադի Տեր-Թադևոսյանին,հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս ցուցաբերած խիզախության համար` գնդապետ Գրիգորի Սահակյանին, գնդապետ Էրիկ Մկրտումյանին եւ այլոց:
Հետմահու պարգեւատրվեցին նաեւ ՊՊԾ գնդի գրավման օրերին զոհված գնդապետ Արթուր Վանոյանը, ենթասպա Յուրի Տեփանոսյանը, ավագ ենթասպա Գագիկ Մկրտչյանը: 2016 թվականի օգոստոսի 2-ին մարտական դիրքերում վիրավոր ընկերոջն օգնելիս ականի պայթյունից զոհված կրտսեր սերժանտ Գեւորգ Հարությունյանը հետմահու պարգեւատրվեց «Արիության համար» մեդալով, իսկ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդի երկու տանկ խոցած Ռաֆիկ Կրպեյանն էլ արժանացավ «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ,Նախագահը շնորհավորեց պարգեւատրվածներին` մաղթելով նրանց անսպառ եռանդ իրենց գործունեության մեջ:
«Այս օրերին մենք նշում ենք Հայաստանի անկախության 25-րդ տարեդարձը: Այս մեծ համազգային տոնը ենթադրում է նաև անցած ճանապարհի, դրա նշանակալի հանգրվանների ու իրադարձությունների իմաստավորում և գնահատում: Մենք գրեթե զրոյից ստեղծել ենք պետական, հասարակական ու քաղաքական նոր հաստատություններ: Այդ բարդ ու պատվաբեր ճանապարհի յուրաքանչյուր խաչմերուկում և ամեն մի կեռմանի վրա կանգնած են եղել մարդիկ՝ գործիչներ ու նվիրյալներ: Նրանք կանգնած են եղել մեր պետականության ակունքներում և մինչև այսօր իրենց հեղինակավոր ձայնն ունեն մեր կյանքում: Այսօր մենք արժանին ենք մատուցում նրանց: Հարգելի՛ պարգևատրվածներ, սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Դուք տարբեր եք և ձեր գործունեությունն էլ է տարբեր՝ զինվորական, գրող, գիտնական, հասարակական, պետական ու քաղաքական գործիչ: Բայց դուք բոլորդ, մենք բոլորս անում ենք ընդհանուր գործ: Դուք ձեր գործով ու վարքով, ձեր կատարած աշխատանքով արդեն հասցրել եք հեղինակություն վայելել մեր ժողովրդի մոտ: Ձեր դիրքորոշումը, կեցվածքն ու կարծիքը մեր առջև ծառացած խնդիրների և դրանց լուծման վերաբերյալ կարևոր են ու ազդեցիկ մեր հասարակության համար:
Այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ մենք պարգևատրում ենք գործիչների, ովքեր պատմական մեծ պատասխանատվության բեռ են կրում, կրում են արժանապատիվ կերպով և մեծ նվիրումով: Պարգևատրում ենք մարդկանց, ովքեր վաղուց արդեն խորհրդանիշներ են դարձել: Պարգևատրում ենք նաև մեր երկրի, մեր հասարակության կենսագործունեության ամենատարբեր ոլորտներում մեծ վաստակ ունեցող անհատների, երիտասարդների, ովքեր արդեն իսկ իրենց կարևոր ներդրումն ունեն մեր երկրի զարգացման գործում: Դուք բոլորդ, հարգելի՛ ներկաներ, ներկայացուցիչներն եք այս օրերին պարգևատրվող բոլոր գործիչների: Մենք հպարտ ենք և ուրախ, որ դուք մեզ հետ եք և ձեր ուրույն տեղը, դերը ու նաև ասելիքն ունեք»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:

President Sargsyan bestows high states awards on representatives of different spheres
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan bestowed state awards on a group of representatives of science, education, culture, healthcare, army and other spheres on the occasion of the 25th anniversary of Armenia’s independence.
Particularly, Chairman of the Public Council Vazgen Manukyan, doctor of medicalsciences, professor Ara Babloyan, People’s Artistof ArmeniaRuben Matevosyan, Novelist, playwright Perch Zeytuntsyan, People's Artist of Armenia, singer Raisa Mkrtchyan, broadcaster, People's Artist Nara Shlepchyan, MPs Artak Davtyan,Mikayel Melkumyan, former Defense Minister Vagharshak Harutyunyan, Hero of Artsakh Arkady-Ter Tadevosyan, Colonel Grigory Sahakyan, colonel Erik Mkrtumyan and others were awarded.
Colonel Artur Vanoyan, non-commissioned officers Yuri Tepanosyan and Gagik Mkrtchyan killed during the attack of the police station in Yerevan’s Erubuni district were also posthumously awarded. Junior sergeant Gevorg Harutyunyan who exploded on a mine on August 2 while helping his injured friend was posthumously awarded with medal “For Courage”, and Rafik Krpeyan who targeted two Azerbaijani tanks during the April war was awarded with Battle CrossOrder of thesecond degree.
“Armenpress” reports the President congratulated them wishing them endless vigor in their activities.
“Today, we are celebrating the 25th anniversary of Armenia’s independence. This great holiday suggests also making a glance back, reckoning over and assessing the journey we have made, its momentous milestones. Almost from scratch, we created new state, public, and political institutions. On each intersection of this difficult and honorable road and at each zigzag were standing people – devotees and personalities. They were standing at the origins of our statehood and until now they have their authoritative voice in our life.
Today we recognize them and pay tribute.
Dear Awardees,
I cordially congratulate you on receiving Fatherland’s high awards. You are different and your activities are different too – a military serviceman, an author, a scientist, a public, a state, and a political figure. However you all, we all are fulfilling one common task. Your work and line of conduct, your activities have already earned you our people’s esteem. Your stance, composure, and opinion about the problems we face and ways to solve them are important and have their impact on our society.
These days, on the occasion of the 25th anniversary of independence of the Republic of Armenia, we are handing awards to the individuals who have been bearing great historic responsibility, and they do it with honor, with great dedication. We are awarding the individuals who have long ago become symbols. We also decorate individuals who have made a considerable input to different areas of our society’s life¸ young people who have already brought their important contribution to the development of our country. Distinguished Attendees, you all represent people who are being awarded today. We are happy and proud that you are with us, that you have your unique place, role, and also opinion.
On behalf of the Republic of Armenia and my own behalf I congratulate you. Thank you for being what you are. I wish you excellent health, long years, and unbound energy in all your undertakings because you have been doing very gratifying work for our people, and I am confident will continue to do everything possible. You will do it for Armenia. Thank you, and once again my congratulations”, President Sargsyan said.