13 հայկական ստարտափերի բիզնես գաղափարներից 3-ը կմասնակցեն Եվրոպայում ամենախոշոր ակսելերացիոն ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Climate Launchpad Հայաստան ծրագրի շրջանակում, որը միտված է բացահայտելու եւ խրախուսելու մաքուր տեխնոլոգիաների եւ կլիմայի փոփոխության ոլորտում գործող հայկական ստարտափներին, 13 ներկայացված գաղափարներից 3-ը կներկայացվեն Էստոնիայում հոկտեմբերի 7-9-ը կայանալիք Climate Launchpad ծրագրի եվրոպական եզրափակիչ մրցույթին:
Այս մրցույթում առաջին երեք հաղթող թիմերին կտրվեն 10000,5000, եւ 2500 եվրո դրամական պարգեւներ, եւս 10 ստարթափներ հնարավորություն կունենան մասնակցելու CLIMATE-KIC ակսելերացիոն ծրագրին:
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը ողջունեց ծրագիրը` ընդգծելով վերջինիս կարեւորությունը տնտեսության առաջխաղացման համար:
«Շատ ողջունելի է, որ այս մրցույթին հնարավորություն է տրվում թիմերին մասնակցել գաղափարի մակարդակով, որովհետեւ հիմնականում հենց գաղափարն է, որ տնտեսության շարժիչ ուժն է: Սա նաեւ հնարավորություն է տալիս, որ հայկական միտքն ի ցույց դրվի եվրոպական երկրներին, եւ ես գրեթե վստահ եմ, որ հաղթող 3 մասնակիցներն իրենց տեղը կգտնեն եւ կնպաստեն տնտեսական աճին իրենց գաղափարի ներդրմամբ: Հուսով եմ նաեւ, որ այն թիմերը, որոնք այդ եռյակում չեն լինի, կշարունակեն պայքարել իրենց մտքերն ի կատար ածելու եւ տնտեսության ճյուղերում ներդնելու համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց էմիլ Տարասյանը:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Հայկ Հարությունյանն էլ իր հերթին նշեց, որ էներգետիկայի ոլորտը եւ կլիման ուղղակիորեն կապված են միմյանց հետ:
«Արտանետումների 70 տոկոսը Հայաստանում էներգետիկայի արդյունքն է` նկատի ունենալով տրանսպորտը, բնակարաններում օգտագործվող էլեկտրաէնեգիան, գազը, եւ այլն: Բնական է, որ էներգետիկայի դերը կլիմայի փոփոխության գործում առանցքային է: Մենք մեր էներգետիկ քաղաքականության կարեւորագույն անկյունաքարերից մեկն ենք համարում էներգախնայողությունը, որի խթանման ուղղությամբ տարբեր քայլեր ենք ձեռնարկել եւ հանրային, եւ մասնավոր սեկտորում: Այդ իսկ պատճառով կարեւոր ենք համարում նոր տեխնոլոգիաների զարգացումը եւ մասնավոր սեկտոր ներգրավումը այդ գործընթացներին: Ցանկանում ենք ծանոթանալ այդ գաղափարներին եւ աջակցել, բերել ինչ-որ տրամաբանական արդյունքի»,- ասաց Հայկ Հարությունյանը:
Աննա Սիմոնյանը ներկայացնում է C-GLASS ստարթափ թիմը, որն առաջարկում է ապակու վրա էներգախնայող թաղանթի նստեցման նոր տեխնոլոգիա, ինչը թույլ կտա խնայել 90 տոկոս էներգիա:
«Մեր թիմը բաղկացած է 3 հոգուց: Թիմի ավագ Ժոզեֆ Փանոսյանը երկար տարիներ է` փորձել է նմանատիպ հատկություններ ունեցող թաղանթ ստեղծել, որը նաեւ ունի ավելի էժան պատրաստման եղանակ: Թիմի հնարավորությունները բարձր եմ գնահատում, քանի որ եթե կարողանանք փոխել բոլոր շենքերի ապակիները, ապա այդ դեպքում իրոք հնարավոր կլինի խնայել էներգիա: Մեկ միջին չափի տան համար մենք կկարողանանք խնայել 682 կգ ածխաթթու գազ, իսկ մոտ 1 հինգ հարկանի շենքի համար տարեկան 50 տոննա»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ծրագրի մասնակիցը:
SmarterWheels ստարթափ թիմն էլ առաջարկում է 95 տոկոս ռետինի օգտագործման նվազեցմամբ գործող անվադողեր: Գաղափարն, ըստ թիմի անդամ Սուրեն Էդիլյանի, առաջինն է աշխարհում:
«Անիվները չունեն օդային բարձիկ եւ հետեւաբար չեն ծակվում, ինչպես նաեւ բեռնատարների դեպքում հնարավորություն ունեն կշռել բեռը առանց հավելյալ կշեռքների»,- նշեց ստարթափ թիմի անդամը:

3 out of 13 Armenian startups’ business ideas to be presented in Climate Launchpad European Finals
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. 3 out of 13 ideas represented within the framework of Climate Launchpad Armenia program will be presented in the Climate Launchpad European Finals on October 7-9 in Estonia.
Climate Launchpad Armenia program aims to reveal and promote the Armenian startup companies operating in clean technology and climate change sector.
In this competition the first three winning teams will receive 5000, 10000 and 2500 Euros in cash prizes, and 10 startup companies will have a chance to participate in CLIMATE-KIC Accelerator.
Armenian Deputy Minister of Economy Emil Tarasyan welcomed the program highlighting its importance for economy’s progress.
“It is very welcoming that the teams are receiving an opportunity to take part in this competition based on the idea since it is the idea that is the main driving force of the economy. This also provides an opportunity for the Armenian thought to be presented to the European states, and I am almost sure the three winners will find their places and will contribute to the economic growth through the installation of their ideas. I hope those teams that will not be included in this top three, will continue to make their ideas come true and install them in the economic sectors”, Tarasyan said, “Armenpress” reported.
Deputy Minister of Energy and Natural Resources Hayk Harutyunyan said the energy sector and climate are directly linked with one another. “70% of emissions in Armenia are due to energy taking into account the transportation, electricity, gas used in the apartments and etc. It is natural that the role of energy in the climate change is significant. We consider energy savings as one of the most important cornerstones of our energy policy. We have carried out various works for promoting that both in the public and private sectors. That’s why we consider important the development of new technologies and the involvement of the private sector in that processes. We want to get acquainted with those ideas and support, bring some logical outcome”, Hayk Harutyunyan said.
Anna Simonyan presents C-GLASS startup team which proposes a new technology of energy-saving membrane deposition on glass which will allow to save 90% energy.
“Our team consists of three members. Team senior Jozef Panosyan for many years has tried to create a membrane having similar properties which also has a cheaper method of preparation. I highly assess the teams’ chances since if we manage to change the windows of all buildings, in that case it will become really possible to save energy”, she said.
SmarterWheels startup team offers wheels which will work through 95% reduction in the use of rubber. Team member Suren Edilyan said the idea is the first in the world.