Ավստրալացի պատգամավորն առաջին խորհրդարանական ելույթում հիշատակել է իր հայկական արմատների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի խորհրդարանի 45-րդ նստաշրջանում Գոլդշտեյն համայնքից ընտրված Թիմ Ուիլսոնն իր առաջին խորհրդարանական ելույթում խոսել է իր հայկական արմատների մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ավստրալիայի հայ դատի հանձնախմբից, ավստրալացի պատգամավորներն իրենց առաջին խորհրդարանական ելույթում, ըստ ավանդույթի, անդրադառնում են իրենց ծագմանն ու ընտանիքի պատմությանը, նույնն արել է նաև Ուիլսոնը: Նա խոսել է իր մորական պապի մասին, ով վերապրել է Հայոց ցեղասպանությունը և ոգեշնչման աղբյուր դարձել հենց իր` Ուիլսոնի համար: «Իմ մորական պապը վերապրել է իր ժողովրդի ցեղասպանությունը: Ես երբեք նրան չհանդիպեցի, նա մահացավ մինչև իմ ծնվելը, սակայն ես նրան դեռ ամեն օր տեսնում եմ, երբ նայում եմ հայելուն, նայում եմ նրա սև հայի աչքերին»,- ասել է Ուիլսոնը:
Թիմ Ուիլսոնն Ավստրալիայի քաղաքական դաշտում հայտնի է իր ընդգծված լիբերալ հայացքներով դեռ այն ժամանակվանից, երբ գլխավորում էր «Ավստրալիայի մարդու իրավունքների հանձնաժողով» կենտրոնը:

YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. During the first sitting week of the 45thParliament, Tim Wilson, the new Member for Goldstein and former Human Rights Commissioner at the Australian Human Rights Commission (AHRC) acknowledged his Armenian heritage when he delivered his maiden speech in the House of Representatives, the Armenian National Committee of Australia informed “Armenpress”.
Wilson rose to political fame in Australia as an outspoken believer of true liberalism and has advocated for maximum "freedoms" as a think tank director and as Human Rights Commissioner in the past, and he pledged to do the same in Federal Parliament.
Wilson's wide-ranging maiden speech touched on his upbringing and family tree, as these speeches often tend to do. He referred to the bloodied past of his mother's father, who had to endure and survive the Armenian Genocide, which was a source of inspiration for Wilson.