Մեր բարոյական պարտքն է ճանաչել հայ ազգի Հոլոքոստը. Կնեսետի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի խորհրդարանի` Կնեսետի Կրթության և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Յակով Մարգին հայտարարել է, որ հանձնաժողովը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:
«Մեր բարոյական պարտքն է ճանաչել հայ ազգի Հոլոքոստը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Յակով Մարգինը:
Կնեսետի պատգամավոր Զեհևա Գալոնը, ով նախաձեռնել էր Կրթության և սպորտի հանձնաժողովի նիստը, մասնավորապես, ասել է. «Ամեն տարի մենք կեղծ հույս ենք տալիս մարդկանց, ովքեր նստած են այստեղ: Դա անկեղծ չէ, որ Կնեսետն անդադար քննարկումներ կազմակերպի այս հարցի շուրջ, առանց որոշում կայացնելու այն մասին, որ Իսրայել պետությունը և օրենսդիր մարմինը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
Կնեսետի պատգամավորներ Նաչման Շաին, Դով Քենինը, Զոհեր Բահլոն արտահայտել են միևնույն տեսակետը:
Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Ժորժետա Ավագյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունից 101 տարի անց Կնեսետի համար եկել է ժամանակը միանալու այն 20-ից ավելի երկրների խորհրդարաններին, որոնք արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: «Կնեսետը և երկրի նախագահը պետք է ճանաչեն մեր ազգի ցեղասպանությունը»,- ասել է նա:
Հանձնաժողովի նախագահ Յակով Մարգին ափսոսանք է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ Կնեսետը դեռ չի կայացրել որոշում և կոչ է արել Կնեսետի խոսնակին իր խոսքին տեր լինել, որը վերջինս հնչեցրել է նախորդ տարի Կրթության նախարարությունում:

Наш моральный долг – признать Холокост армянского народа: депутат Кнессета
Председатель комиссии по образованию и спорту израильского Кнессета Яков Маргин заявил, что их комиссия признает Геноцид армян.
«Наш моральный долг – признать Холокост армянского народа»,-передает слова Якова Маргина «Арменпресс».
Депутат Кнессета Зехева Галон, которая является инициатором заседания комиссии по образованию и спорту, в частности, сказала: «Каждый год мы внушаем людям, которые собираются здесь, ложные надежды. Нечестно, если Кнессет будет все время проводить обсуждения, так и не принимая решения о том, что государство Израиль и его законодательный орган признают Геноцид армян».
Депутаты Начман Шаин, Дов Кенин, Зохер Бахлон выразили такое же мнение.
Представитель комитета Айдата Иерусалима Жоржетта Авагян отметила, что спустя 101 год после геноцида армян для Кнессета подошло время присоединиться к тем, более 20, странам, которые уже признали Геноцид армян. «Кнессет и президент страны должны признать Геноцид армян»,- сказала она.
Председатель комиссии по образованию и спорту израильского Кнессета Яков Маргин выразил сожаление о том, что этого не произошло до сих пор и призвал спикера Кнессета быть хозяином своих слов, которые он произнес в прошлом году в министерстве образования.