Մեր բարոյական պարտքն է ճանաչել հայ ազգի Հոլոքոստը. Կնեսետի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի խորհրդարանի` Կնեսետի Կրթության և սպորտի հանձնաժողովի նախագահ Յակով Մարգին հայտարարել է, որ հանձնաժողովը ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը:
«Մեր բարոյական պարտքն է ճանաչել հայ ազգի Հոլոքոստը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Յակով Մարգինը:
Կնեսետի պատգամավոր Զեհևա Գալոնը, ով նախաձեռնել էր Կրթության և սպորտի հանձնաժողովի նիստը, մասնավորապես, ասել է. «Ամեն տարի մենք կեղծ հույս ենք տալիս մարդկանց, ովքեր նստած են այստեղ: Դա անկեղծ չէ, որ Կնեսետն անդադար քննարկումներ կազմակերպի այս հարցի շուրջ, առանց որոշում կայացնելու այն մասին, որ Իսրայել պետությունը և օրենսդիր մարմինը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
Կնեսետի պատգամավորներ Նաչման Շաին, Դով Քենինը, Զոհեր Բահլոն արտահայտել են միևնույն տեսակետը:
Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչ Ժորժետա Ավագյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունից 101 տարի անց Կնեսետի համար եկել է ժամանակը միանալու այն 20-ից ավելի երկրների խորհրդարաններին, որոնք արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: «Կնեսետը և երկրի նախագահը պետք է ճանաչեն մեր ազգի ցեղասպանությունը»,- ասել է նա:
Հանձնաժողովի նախագահ Յակով Մարգին ափսոսանք է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ Կնեսետը դեռ չի կայացրել որոշում և կոչ է արել Կնեսետի խոսնակին իր խոսքին տեր լինել, որը վերջինս հնչեցրել է նախորդ տարի Կրթության նախարարությունում:

”It is our moral obligation to recognize the Holocaust of the Armenian nation” – Israeli MP
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. Israeli Parliament’s Education, Culture and Sports Committee Chairman MK Yakov Margi (Shas) announced on Monday that the committee recognizes the Armenian Genocide.
”It is our moral obligation to recognize the Holocaust of the Armenian nation,” Margi said during the committee`s meeting.
MK Zehava Galon (Meretz), who initiated the meeting in the Education Committee, said ”Each year we instill false hope in the people who are sitting here. It dishonors the Knesset to continue to go on and on about this issue, year after year, without reaching a decision that the State of Israel and the Israeli legislature recognize the genocide of the Armenian people.”
MKs Nachman Shai (Zionist Camp), Dov Khenin (Joint List) and Zouheir Bahloul (Zionist Camp) expressed similar sentiments.
Georgette Avakian, chairwoman of the Armenian National Committee in Jerusalem, said that after 101 years the time has come for the Knesset to join parliaments around the world and the 31 countries who have already recognized the Armenian genocide. ”The Knesset and the President of the State must recognize the genocide of our nation,” she said.
Committee Chairman Margi said he regretted the fact that the Knesset has yet to reach a decision on the matter and called on Knesset Speaker Yuli-Yoel Edelstein to make good on the announcement he made in the Education Ministry last year and declare that the Israeli parliament recognizes the Armenian genocide.