Արցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ադրբեջանը պնդում է փուլային տարբերակը, որը գործընթացը ձգձգելու մի ձև է, ավելի շահեկան դիրք ստանալու ձգտում է: Եթե Ադրբեջանը փորձում է ցույց տալ, որ շահագրգռված է հարցի կարգավորմամբ և չի տեսնում այլ տարբերակ, քան փուլայինը, ապա այդ դեպքում թող ճանաչի Արցախի անկախությունը, մենք էլ կճանաչենք Ադրբեջանին ու կնստենք բանակցային սեղանի շուրջ և կսկսենք քննարկել տարբեր հարցեր: Այլ տարբերակ չկա: Պետք է լինի Արցախի անկախության ճանաչումը, լիարժեք բանակցային ձևաչափի վերականգնումը, մնացածը ցույց կտա ժամանակը: Միևնույն ժամանակ պետք է բոլորը հասկանան մի բան, վերադարձ չի կարող լինել անցյալին, նաև սահմանների առումով»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով ՌԴ Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, որ այս անգամ շատ ավելի մոտ են հաջողության հեռանկարին, քան երբևէ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ դա վերաբերում է սահմանին հետաքննական մեխանիզմների ներդրման հացին:
«Հաշվի առնելով այն, որ ներկայում ընթանում են լուրջ քննարկումներ մեխանիզմների ներդրման հարցի շուրջ, կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը դրան է վերաբերում, որովհետև այս փուլում մենք Ադրբեջանի կողմից չենք տեսնում որևէ քայլ` ուղղված համապարփակ կարգավորմանը, ընդհակառակը շարունակվում են ապակառուցողական հայտարարությունները: Այս մեխանիզմների ուղղությամբ թեպետ նրանք խոչընդոտում են, բայց բացեիբաց դրա մասին չեն խոսում: Հետևաբար` պետք է սպասենք և աշխատենք այս մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:

Признанию независимости Арцаха и восстановлению полноценного формата переговоров альтернативы нет: Давид Бабаян
Признанию независимости Арцаха и восстановлению полноценного формата переговоров альтернативы нет. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Азербайджан настаивает на поэтапном варианте, что является способом затянуть процесс, чтобы выиграть более выгодные позиции. Если Азербайджан пытается показать, что заинтересован в разрешении конфликта и не видит другого пути, чем поэтапный, тогда пусть признает независимость НКР, мы признаем Азербайджан и сядем за стол переговоров, начав обсуждать разные вопросы. Другого варианта нет. Должно состояться признание независимости Арцаха, восстановление полноценного формата переговоров, а остальное покажет время. Все должны понять, что возврата к прошлому не будет, в том числе, по вопросу границ»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
По поводу заявления министра ИД РФ Лаврова о том, что в этот раз все находятся ближе к перспективам успеха, чем когда-либо ранее, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что по всей вероятности, это относится к вопросу внедрения механизмов расследования.
«Учитывая то, что сейчас серьезно обсуждается вопрос вопросу внедрения механизмов расследования, думаю, что это заявление относится именно к этому вопросу, поскольку в данный момент мы не видим сколько-нибудь серьезных шагов, направленных на всеобъемлющее урегулирования: наоборот, продолжаются деструктивные высказывания. Несмотря на то, что они препятствуют вопросу внедрения механизмов расследования, однако не говорят об этом открыто. Следовательно, мы должны ждать и работать в направлении внедрения механизмов расследования»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.