Արցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի անկախության ճանաչմանն ու բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնմանն այլընտրանք չկա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Ադրբեջանը պնդում է փուլային տարբերակը, որը գործընթացը ձգձգելու մի ձև է, ավելի շահեկան դիրք ստանալու ձգտում է: Եթե Ադրբեջանը փորձում է ցույց տալ, որ շահագրգռված է հարցի կարգավորմամբ և չի տեսնում այլ տարբերակ, քան փուլայինը, ապա այդ դեպքում թող ճանաչի Արցախի անկախությունը, մենք էլ կճանաչենք Ադրբեջանին ու կնստենք բանակցային սեղանի շուրջ և կսկսենք քննարկել տարբեր հարցեր: Այլ տարբերակ չկա: Պետք է լինի Արցախի անկախության ճանաչումը, լիարժեք բանակցային ձևաչափի վերականգնումը, մնացածը ցույց կտա ժամանակը: Միևնույն ժամանակ պետք է բոլորը հասկանան մի բան, վերադարձ չի կարող լինել անցյալին, նաև սահմանների առումով»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով ՌԴ Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, որ այս անգամ շատ ավելի մոտ են հաջողության հեռանկարին, քան երբևէ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ ամենայն հավանականությամբ դա վերաբերում է սահմանին հետաքննական մեխանիզմների ներդրման հացին:
«Հաշվի առնելով այն, որ ներկայում ընթանում են լուրջ քննարկումներ մեխանիզմների ներդրման հարցի շուրջ, կարծում եմ, որ այդ հայտարարությունը դրան է վերաբերում, որովհետև այս փուլում մենք Ադրբեջանի կողմից չենք տեսնում որևէ քայլ` ուղղված համապարփակ կարգավորմանը, ընդհակառակը շարունակվում են ապակառուցողական հայտարարությունները: Այս մեխանիզմների ուղղությամբ թեպետ նրանք խոչընդոտում են, բայց բացեիբաց դրա մասին չեն խոսում: Հետևաբար` պետք է սպասենք և աշխատենք այս մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:

No alternative to recognition of NKR’s independence and restoration of complete negotiation format – Davit Babayan
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS. In an interview with “Armenpress”, the NKR President’s Spokesman Davit Babayan said there is no alternative to the recognition of the NKR’s independence and the restoration of the complete negotiation format.
“Azerbaijan insists on the phased option which is a form of delaying the process, seeking to obtain a more advantageous position. If Azerbaijan is trying to show that it is interested in the conflict settlement and doesn’t see any option than the phased one, it must recognize the NKR’s independence, we will also recognize Azerbaijan and will sit around the negotiation table to discuss various issues. There is no other option. The NKR’s independence must be recognized, the complete negotiation format must be restored, and the time will show the rest. At the same time everyone must understand one thing, there cannot be a return to the past, in terms of the borders as well”, Davit Babayan said.
Referring to the Russian FM Sergey Lavrov’s statement that this time success is closer than ever before, Davit Babayan said probably it is related to the installation of the investigation mechanisms.
“Taking into account that currently discussions are being held over the installation of mechanisms, I think that this statement is associated with it since at this stage we do not see any step by Azerbaijan towards the comprehensive settlement, quite the contrary the destructive statements still continue. They hinder the process of the installation of these mechanisms, but they do not openly talk about it. Thus, we should wait and work towards the installation of these mechanisms”, Davit Babayan said.