Համագործակցության հեռանկարներ` Nvidia-ի, IBM-ի ու Reddit-ի հետ. «Արմթեք»-ի պտուղները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամենամյա «Արմթեք» համաժողովը, որն այս տարի անցկացվեց Սիլիկոնյան հովտում «Հայաստան. ՏՏ ֆորում» խորագրով, ամերիկյան ընկերությունների հետ համագործակցության նոր հեռանկարներ է բացում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը, այցելել են Nvidia, IBM, Intel, Synopsis ընկերություններ, եղել Reddit սոցիալական ցանցի գրասենյակում, որոնց արդյունքում ձեռք են բերել որոշ պայմանավորվածություններ:
Nvidia կորպորացիան հնարավոր է հայ ինժեներների ծառայություններից օգտվի
Nvidia կորպորացիան, որն առաջատար է վիդեոքարտերի թողարկմամբ, պատկերի ճանաչման ուղղությամբ լուրջ մշակումներ է իրականացնում, ինչը կիրառություն կստանա ավտոմեքենաների ավտոմատ կայանման ժամանակ: «Աուդի» կազմակերպության հետ ունեն պայմանագիր ու մեծ նախագիծ են իրականացնում: Մենք շահագրգռված ենք, որ ինժեներական աշխատանք ապահովենք նաև Հայաստանում, հայ մասնագետներն իրենց հետ մշակումներ անեն, աշխարհում գործող նրանց լաբորատորներին զուգահեռ նմանատիպ լաբորատորիա հիմնվի նաև Հայաստանում: Նախատեսում ենք նրանց այցը Հայաստան, ղեկավար կազմի հետ հանդիպում և ծրագրերի քննարկում: Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրություն կար, լսել էին, մենք էլ ներկայացրեցինք ՏՏ ոլորտի զարգացման աստիճանն ու հնարավորությունները: Հիմա կոնկրետ ինտենսիվ աշխատանք պետք է կատարենք նրանց հետ:
Հայաստանում IBM-ի ընդլայնման հնարավորություններ
IBM կազմակերպությունում մեզ ներկայացրին IBM Watson համակարգը, որը հեղափոխություն է տնտեսության տարբեր ճյուղերում վերլուծություններ կատարելու տեսանկյունից: Օրինակ, բժշկության մեջ համակարգը մի քանի բուժումներից ընտրում է լավագույնն ու առաջարկում խնդրի լավագույն լուծումը: Վերլուծական ծրագրեր են, որոնք կարող են կիրառվել բոլոր ոլորտներում: Նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին գալ, հանդիպումներ ունենալ ու կոնկրետ քննարկել, թե Հայաստանում IBM-ն ինչպես կարող է ընդլայնվել:
Բացի այդ` նրանք պատրաստակամություն հայտնեցին հյուրընկալել երկու գիտնական-ինժեներների մեկ տարով աշխատանքի վայրում վերապատատրաստում անցելու, ապա ստացած գիտելիքները Հայաստան բերելու և այստեղի մասնագետներին փոխանցելու համար: IBM-ը պատրաստ է հոգալ նրանցից մեկի ծախսը:
Reddit-ը կարող է Հայաստանի զբոսաշրջային առաջարկներն առավել հանրայնացնել
Reddit ընկերությունում մեզ ներկայացրեցին իրենց հաջողությունները, կազմակերպության գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվություն: Համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանին առաջարկվեց իր մասնավոր այցերը դարձնել պաշտոնական: Ասացինք, որ պատրաստ ենք Reddit-ի հետ Հայաստանում կոնկրետ մշակումներ իրականացնել` օգտագործելով մեր ներուժը: Ընկերության երիտասարդ ծրագրավորողների հետ հանդիպում եղավ, հարց ու պատասխանի միջոցով հուսով ենք կարողացանք համոզել, որ այցելեն Հայաստան: Հայաստանը հայտնի է ոչ միայն իր բնությամբ, տեսարժան վայրերով, այլև լուրջ ինժեներական ներուժով, որը կարող է նրանց հետաքրքրել զուտ ընկերանալու ու համագործակցելու առումով: Բացի այդ` Reddit համակարգով ամբողջ աշխարհում զբոսաշրջային առաջարկները ցուցադրելու, մեր նվաճումներն ու բոլոր հետաքրքիր զբոսաշրջային անկյունները ներկայացնելու առաջարկ հնչեց:
Հայկական ստարտափերի և ներդրողների հանդիպման մասին
Ֆորումին մասնակցում էին նաև ստարտափեր, որոնք ներդրողների հետ բավականին հետաքրքիր ու արդյունավետ հանդիպումներ են ունեցել: Դա նրանց հուշել է` կոնկրետ ինչ ուղղությամբ պետք է աշխատեն, որ նոր ներդրումներ ներգրավեն: Ես պլանավորել եմ հանդիպում նորաստեղծ կազմակերպությունների հետ` հասկանալու նրանց խնդիրները և զարգացման համար ինչ է անհրաժեշտ: Ցանկալի է հասկանալ Սիլիկոնյան հովտում աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում ինչեր են բացահայտվել, ինչ է պետք փոխել, որ զարգացում ունենանք:
«Հայաստան. ՏՏ ֆորում»-ն անցկացվել է հունիսի 10-11-ին Սիլիկոնյան հովտում` Սինոփսիս Մաունթին Վյու կամպուսում: Ֆորումի նպատակն էր ներկայացնել ու քննարկել Հայաստանի ՏՏ ոլորտի զարգացման միտումները և դիրքավորման հեռանկարները միջազգային ասպարեզում, խթանել միջազգային համագործակցությունը և ներդրումների ներգրավումը, նպաստել ոլորտի մասնագետների միջև համագործակցության կայացմանը:

Prospects of cooperation with NVIDIA, IBM, REDDIT – ArmTech forum results
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The annual ArmTech conference, which this year was held in the Silicon Valley titled “Armenia – IT Forum”, opens new prospects of cooperation with American companies.
Deputy Minister of Economy Emil Tarasyan told ARMENPRESS they visited Nvidia, IBM, Intel, Synopsis, Reddit, during which several agreements were made.
Nvidia might use the services of Armenian engineers
Nvidia, the leading video card producer, performs serious developments in image recognition, which will be implemented in automatic parking of vehicles. They have an agreement with AUDI. We are interested in ensuring engineering work in Armenia as well, in joint processing with Armenian specialist, simultaneously to form a similar lab in Armenia. We are planning their visit to Armenia, a meeting with the administration and discussion of projects. There was interest towards Armenia, they were aware, and we presented the level of development of the IT sector and the opportunities. Now we need to carry out concrete intensive works with them.
Opportunities of expanding IBM in Armenia
We were presented the IBM Watson system in IBM, which is a revolution from the point of view of making analyzes in economy’s different branches. For example, the system selects the best treatment in medicinal sphere and suggest the best solution of the issue. These are analytical programs, which can be used in all sectors. They expressed willingness to visit, have meetings and have concrete discussions on how to expand IBM in Armenia.
In addition, they expressed willingness to host two scientist-engineers for 1 year for a training. IBM is ready to cover the expenses of 1 specialist.
Reddit can publicize Armenian tourism proposals
We were presented on the achievements and activities of Reddit when we visited their office. Co-founder Alexis Ohanian was suggested to make his personal visits official. We said we are ready to make processing along with Reddit in Armenia, by using our potential. We had a meeting with the young programmers of the company, through a Q&A, we hope we were able to convince them to visit Armenia. Armenia is famous not only for its nature, sightseeing, but also for serious engineering potential, which can interest them in the context of cooperating or just befriending. In addition, there was a suggestion to present our achievements, tourism proposals and all interesting tourism spots via the Reddit system.
About the meeting of Armenian startups and investors
Startups were also taking part in the forum, who had pretty interesting and productive meetings with investors. It prompted them to figure which direction to choose precisely, to attract investments. I planned a meeting with newly formed organizations in order to understand their issues and what is needed for development. It is desirable to understand what was discovered within the framework of the acceleration program in the Silicon Valley, what is needed to change to have development.