Հռոմի պապը` Խոր Վիրապում. դեպի Արարատ բաց թողնված աղավնիները խաղաղություն կավետեն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի` Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով համատեղ հայտարարության ստորագրումից հետո Սրբազան քահանայապետը և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը հունիսի 26-ին այցելել են նաև հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այնտեղ միասին աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատի ուղղությամբ և դրանով պաշտոնական ծրագիրը կավարտվի: Արարողության ավարտից հետո Սրբազան քահանայապետը կմեկնի օդանավակայան` Հռոմ վերադառնալու համար:
Խոր Վիրապը հայոց ուխտատեղիներից է՝ կապված Գրիգոր Լուսավորչի անվան հետ։ Վիրապը օձերով, թունավոր միջատներով լի մի խոր փոս էր, ուր գցում էին դատապարտյալին։ Տրդատ 3-րդ Մեծը քրիստոնյաների հալածանքի շրջանումԳրիգոր Լուսավորչիննետել է Արտաշատի արքունական բանտ, որտեղ Լուսավորիչն անցկացրել է մոտ 14 տարի։ Լուսավորիչը Խոր Վիրապից դուրս գալուց հետո, ստանալով արքայի աջակցությունը, քրիստոնեությունը դարձնում է որպես պետական կրոն։
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Նույն օրը Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով`համեմված հայկական շարականներով: Երեկոյան Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խաղաղության աղոթք և էկումենիկ արարողություն: Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մատուցվել է Սուրբ պատարագ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ և Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ:

Pope Francis in Khor Virap: Doves to be released towards Ararat aim to herald peace
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. After the signing of a joint statement on the results of Pope Francis’ visit to Armenia in the Mother See of Holy Etchmiatsin, the Pope and Catholicos Garegin II visited on June 26 the most important sanctuary for the Armenian people and the Armenian Apostolic Church- Khor Virap.
After praying together, they will release doves towards Ararat.
After the ceremony the Pope will head to the airport for his return to Rome.
Khor Virap is one of the Armenian pilgrimage sites, linked with the name of Gregory the Illuminator.
Khor Virap (Deep pit) was a deep dungeon, filled with venomous snakes and insects, where prisoners were thrown into. Tiridates 3rd threw Gregory the Illuminator into the royal dungeon in Artashat, during the persecution of Christians, where he was kept about 14 years. After being released from Khor Virap, by the assistance of the King, Gregory the Illuminator makes Christianity the state religion.
Pope Francis arrived in Armenia on June 24. A welcoming ceremony was held in Mother See of Holy Etchmiatsin. The Pope had a meeting with President Serzh Sargsyan in the Presidential Palace, where he made an announcement addressed to Armenian officials, foreign diplomats and representatives of the society.
On June 25 Pope Francis visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by President of Armenia Serzh Sargsyan and Catholicos of All Armenians His Holiness Garegin II.
The Pope then delivered a Holy Mass in Gyumri’s Vardanants Square.
During the day the Pope returned to Yerevan, where the most important and most open event for the society during his visit took place in the Republic Square.
A peace prayer was delivered, which was preceded and followed by a joint festive concert of the Armenian Philharmonic Orchestra and the State Choir – dedicated to Pope Francis’ visit to Armenia.
In the morning of June 26, a liturgy was held in Mother See of Holy Etchmiatsin, which was delivered by His Holiness Catholicos Garegin II with Pope Francis.