Հռոմի պապը` Խոր Վիրապում. դեպի Արարատ բաց թողնված աղավնիները խաղաղություն կավետեն
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի` Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով համատեղ հայտարարության ստորագրումից հետո Սրբազան քահանայապետը և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը հունիսի 26-ին այցելել են նաև հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այնտեղ միասին աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատի ուղղությամբ և դրանով պաշտոնական ծրագիրը կավարտվի: Արարողության ավարտից հետո Սրբազան քահանայապետը կմեկնի օդանավակայան` Հռոմ վերադառնալու համար:
Խոր Վիրապը հայոց ուխտատեղիներից է՝ կապված Գրիգոր Լուսավորչի անվան հետ։ Վիրապը օձերով, թունավոր միջատներով լի մի խոր փոս էր, ուր գցում էին դատապարտյալին։ Տրդատ 3-րդ Մեծը քրիստոնյաների հալածանքի շրջանումԳրիգոր Լուսավորչիննետել է Արտաշատի արքունական բանտ, որտեղ Լուսավորիչն անցկացրել է մոտ 14 տարի։ Լուսավորիչը Խոր Վիրապից դուրս գալուց հետո, ստանալով արքայի աջակցությունը, քրիստոնեությունը դարձնում է որպես պետական կրոն։
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Նույն օրը Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով`համեմված հայկական շարականներով: Երեկոյան Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խաղաղության աղոթք և էկումենիկ արարողություն: Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մատուցվել է Սուրբ պատարագ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ և Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ:

Папа Римский в Хор Вирапе: Выпущенные Понтификом к Арарату голуби благовестят о мире
По результатам визита главы Римско-Католической церкви в Армению, в Первопрестольном Эчмиадзине состоялось подписание совместного заявления Папы Римского Франциска и Католикоса Всех АрмянГарегина II, после чего предстоятели двух христианских церквей посетили одно из священных мест Армянской Апостольской церкви – Хор Вирап, где как передает Арменпресс, после совместной молитвы у подножия Арарата они выпустят голубей. На этом официальный визит главы Римско-Католической церкви завершится, и он поедет в аэропорт и вернется в Рим.
Хор Вирап – священное для армян место, связанное с именем первого армянского католикоса Григора Лусаворича (Григория Просветителя). Хор Вирап – это глубокая, кишащая змеями и другими ядовитыми тварями яма. В нее бросали особо опасных заключенных. В период гонения на христиан царь Трдат III Великий заточил в нее Григория Просветителя, где он провел 14 лет. Выйдя из Хор Вирапа, он получил поддержку царя в распространении христианства.
24 июня Папа Римский прибыл в Армению с трехдневным визитом. Девиз визита – «Визит в первую христианскую страну». В Первопрестольном Эчмиадзине он принял участие в торжественном приеме.
Папа был принят в президентской резиденции, где состоялась его беседа с президентом Сержем Саргсяном, после чего Папа Франциск выступил перед государственными чиновниками РА, представителями аккредитованного в Армении дипкорпуса и общественности.
25 июня Папа Римский посетил Мемориал жертв Геноцида в Цицернакаберде, возложил цветы и помолился за души жертв Геноцида армян. Понтифик благословил посаженную от его имени ель в Сквере памяти Цицернакаберда.
В тот же день в храме Семи ран в Гюмри Папа отслужил мессу по латинскому чину, дополненную армянскими шараканами.
Вечером 25 июня на ереванской площади Республики состоялось совместное экуменическое богослужение Папы Римского Франциска и Католикоса Всех АрмянГарегина II. Главы двух церквей вознесли Всевышнему молитву об установлении мира во всем мире.
Утром 26 июня у открытого алтаря Св.Трдата в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос Всех АрмянГарегин II отслужил Божественную литургию при участии Папы Римского Франциска.