ՀՀ Նախագահը շնորհակալ է Հռոմի պապին հինավուրց հայկական հողին օրհնություն բերելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վատիկանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25 տարիների ընթացքում հայ ժողովրդի համար պատմական իրադարձություններ են տեղի ունեցել: Նախագահական նստավայրում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Մենք շնորհակալ ենք մեր հինավուրց հողին և բազմաչարչար ժողովրդին օրհնություն բերելու համար: Մենք շատ ուրախ ենք, որ հաջորդ տարի նշելու ենք Հայաստան-Վատիկան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը և հաստատելու ենք, որ այս ընթացքում մեզ համար պատմական իրադարձություններ են եղել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ Նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանը հավելեց, որ իսկապես մեծ պատմական իրադարձություններ են եղել Հովհաննես Պողոս պապի այցելությունը Հայաստան, Գրիգոր Լուսավորչի արձանի տեղադրումը Սուրբ Պետրոսի տաճարում, Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված և Ֆրանցիսկոս պապի կողմից մատուցված պատարագը: «Մեզ համար շատ կարևոր նշանակություն ունի Գրիգոր Նարեկացուն տիեզերական վարդապետի կոչում շնորհելը»,- նշեց Նախագահը:
Հունիսի 24-ին եռօրյա այցով Հայաստան ժամանեց Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը: Սրբազան քահանայապետին «Զվարթնոց Արմենիա» միջազգային օդանավակայանում դիմավորեցին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Պապի բարիգալստյան հրաշափառի արարողությունը:

Президент Армении поблагодарил Папу Франциска за благословление армянской древней земли
В течение почти 25 лет дипломатических отношений между Арменией и Ватиканом произошли исторические для армянского народа события. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с Папой Римским Франциском сказал президент Армении Серж Саргсян.
«Мы благодарны за благословление нашей древней земли и многострадального народа. Мы очень рады, что в следующем году отметим 25-летие утверждения дипломатических отношений между Арменией и Ватиканом, и подтвердим, что в за этот период произошли исторические события», - сказал президент.
Саргсян добавил, что действительно великими историческими событиями были визит Папы Иоанна-Павла Второго в Армению, размещение памятника Григорию Просветителю в Соборе Святого Петра, проведенная Папой Франциском священная литургия по случаю 100-летия Геноцида армян.
«Для нас очень важно также то, что Григор Нарекаци был признан Вселенским учителем», - подчеркнул Саргсян.
Папа Франциск прибыл в аэропорта «Звартноц» в 15:00, где его встретили президент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех Армян Гарегин Второй. После этого в Эчмиадзине состоялась встреча Франциска и Гарегина Второго.
Далее в резиденции президента Армении началась встреча Папы Франциска с президентом Армении Сержем Саргсяном, после которого они выступят с заявлением, обращенным собравшимся там же представителям власти, общества и дипломатического корпуса, аккредитованного в Армении. В конце первого дня состоится встреча Папы Римского Франциска и Католикоса Гарегина Второго в Эчмиадзине.