Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը ժամանել է Հայաստանի նախագահի նստավայր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը ժամանել է ՀՀ Նախագահի նստավայր, որտեղ տեղի կունենա ողջույնի արարողություն: Նախատեսված է առանձնազրույց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որից հետո Հայաստանի ղեկավարը և Սրբազան քահանայապետը հանդես կգան հայտարարություններով՝ դիմելով ՀՀ պետական պաշտոնյաներին, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, հանրության ներկայացուցիչներին:
Հանրապետության երկրորդ քաղաքում` Գյումրիում` Սուրբ Վարդանանց հրապարակում, նույն օրը տեղի է ունենալու պատարագ: Գյումրիում նախատեսված են նաև մի շարք այլ միջոցառումներ, որոնց ավարտին Սրբազան քահանայապետը կվերադառնա Երևան և Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա այցի ամենակարևոր և հանրության համար ամենաբաց միջոցառումը: Կլինի խաղաղության աղոթք, որին կնախորդի և կհաջորդի Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և պետական երգչախմբի համատեղ տոնական համերգը՝ նվիրված Սրբազան քահանայապետի այցին Հայաստան:
Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռում բաց խորանի մոտ տեղի կունենա պատարագ, որը կմատուցի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Սրբազան քահանայապետի հաղորդակցությամբ: Այնուհետև տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ Մայր Աթոռում, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Վեհափառ Հայրապետը կայցելեն հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը` Խոր Վիրապ, որտեղ միասին աղոթելուց հետո աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատի ուղղությամբ և դրանով պաշտոնական ծրագիրը կավարտվի: Սրբազան քահանայապետը կմեկնի օդանավակայան` Հռոմ վերադառնալու համար:

Папа Франциск прибывает в резиденцию президента Армении
Папа Римский Франциск прибывает в резиденцию президента Армении, где состоится официальная церемония приветствия. Запланирована отдельная беседа президента Армении с Папой Римским, после чего они выступят с заявлением, обращенным собравшимся там же представителям власти, общества и дипломатического корпуса, аккредитованного в Армении.
После этого Папа Франциск вернется в Эчмиадзин, где находится его резиденция.
Утром 25 июня Понтифик посетит Цицернакаберд - мемориал и музей Геноцида армян. Затем Папа Римский Франциск вместе с Католикосом Всех Армян отправится в Гюмри, где на площади Вардананц будет отслужена Святая Литургия. В Гюмри Папа Римский также посетит монастырь конгрегации армянских сестер Непорочного зачатия "Богоматерь Армении", кафедральный собор Святой Богоматери Ширакской епархии Армянской Апостольской Святой Церкви и Армянский Католический кафедральный храм Святых Мучеников. В тот же день вечером в Ереване на площади Республики состоится экуменическая церемония и Молитва о Мире.
26 июня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Папа Римский встретится с епископами Армянской Католической Церкви, примет участие в церемонии Святой Литургии и в экуменическом обеде вместе с Католикосом Всех Армян, архиепископами и епископами Армянской Апостольской Святой Церкви, архиепископами и епископами Армянской Католической Церкви и папской делегацией. Затем Папа Франциск встретится с делегатами и благотворителями Армянской Церкви.
Его Святейшество Папа Римский Франциск и Его Святейшество Гарегин Второй, Католикос Всех армян подпишут Совместную декларацию. Предстоятели Церквей также вознесут молитву в Хор Вирапском монастыре.