Պապի ուխտագնացությունը քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիր. մանրամասներ և միջազգային անդրադարձ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի ինքնաթիռն ընդամենը ժամեր անց վայրէջք կկատարի Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդը Հայաստան կատարելիք այս պատմական այցն ուխտագնացություն է անվանել. այցի կարգախոսն է՝ «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր»:
«Խնդրում եմ աղոթել ինձ համար, ես մի քանի օրից ուխտագնացության կլինեմ արևելյան երկրում` Հայաստանում` առաջինը ժողովուրդներից, որ ստացավ Հիսուսի Ավետարանը»,- այս խոսքերով էր պապը դիմել իր լսարանին՝ սրանով իսկ ցույց տալով, որ Հայաստան կատարելիք այցը սովորական քահանայապետական այց չէ, այլ ուխտագնացություն դեպի մի երկիր, որն աշխարհում առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը:
«Կարծում եմ` այս այցելությունը նախևառաջ հիացմունքի արտահայտման ժեստ է այն հին եկեղեցու նկատմամբ, որն իր երկարատև պատմության ընթացքում հավատարիմ է մնացել Հիսուս Քրիստոսին, ինչպես նաև երկրի հանդեպ ունեցած նվիրվածության արտահայտման քայլ է. այն երկրի, որն առաջինը դարձավ քրիստոնյա: Հռոմի պապն իր երախտագիտությունը և հարգանքը կարտահայտի այն ժողովրդի հանդեպ, որը ձևավորվել է քրիստոնեական ոգով և կարողացել է պահպանել իր հավատն ու ինքնությունը դարեր շարունակ: Այս այցելությունը նաև շատ կարևոր է սփյուռքի հայերի համար»,- իտալական LaStampa պարբերականի հետ զրույցում նման խոսքերով է Հռոմի պապի այցը բնութագրել Սուրբ Աթոռի Արևելյան եկեղեցիների միաբանության պրեֆեկտ, կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին, ով ուղեկցելու է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին Հայաստան այցելության ընթացքում:
Սուրբ Աթոռի լրատվական ծառայության տնօրեն հայր Ֆեդերիկո Լոմբարդին, խոսելով այցի մասին, նշել է, որ Պապի այցելությունն ընդգծում է վերջինիս ցանկությունը՝ ցույց տալու իր մտերմությունը հայ ժողովրդին, որն իր երկար պատմության ընթացքում այդքան տառապել է, ինչպես նաև կիսելու հայերի՝ խաղաղության ձգտումը: Նա տեղեկացրել է, որ Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր կատարելիք այցի ընթացքում Ֆրանցիսկոս պապը կհանդիպի Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգների հետ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Պապի հայաստանյան այցն արդեն երկար ժամանակ է գտնվում է նաև միջազգային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում, այցի մասին գրում են գրեթե բոլոր միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցները: Մասնավորապես, իտալական RomeReports-ը նշում է, որ առաջիկա այցի ընթացքում Հռոմի պապը կխոսի կովկասյան տարածաշրջանում լարվածության թուլացման մասին, առաջ կտանի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հաշտեցման գաղափարը:
Reuters-ը հայաստանյան այցի մասին նյութը հրապարակել է հետևյալ խորագրով. «Թուրքիային «ցեղասպանություն» եզրույթով բարկացնելուց հետո Հռոմի պապը կայցելի Հայաստան»:
Բրիտանական The Guardian-ը գրում է. «Հռոմի պապը կայցելի Ցեղասպանության հուշահամալիր: Ակնկալվում է, որ նա չի կիրառի «ցեղասպանություն» եզրույթը՝ խուսափելու Թուրքիայի և Վատիկանի միջև լարումից»:
Ամերիկյան Wall Street Journal-ը նշում է. «Հռոմի պապը կայցելի Հայաստանում Ցեղասպանության հուշահամալիր: Պապական եռօրյա այցը կշրջանցի Ադրբեջանը, սակայն սպառնում է հակասել Թուրքիային»:
Բրիտանական Independent-ը ևս իր հոդվածը կենտրոնացրել է այն փաստի վրա, թե արդյոք Հռոմի Սրբազան քահանայապետը Հայաստանում՝ Ցեղասպանության հուշահամալիրում կարտասանի «ցեղասպանություն» եզրույթը:
«Հռոմի պապը եռօրյա այցով կմեկնի Հայաստան՝ սկսելու մի ուղևորություն, որը կփորձարկի Վատիկանի ու Թուրքիայի արդեն իսկ լարված հարաբերությունները»,- գրում է NBC News-ը, որը ևս հետաքրքրվում է՝ արդյոք պապը կարտաբերի «ցեղասպանություն» եզրույթը: «Պապի այցը տեղի կունենա պաշտոնապես ի նշան հարգանքի մի երկրի կարգավիճակի, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը»,- գրում է լրատվամիջոցը:
Գերմանական Deutsche Welle-ն ևս լայնածավալ հոդված է պատրաստել Ֆրանցիսկոս պապի այցի առնչույթամբ, որում նշում է. «Հայաստանը պատրաստվում է Հռոմի պապի այցին: Նրա այցը լինելու է երկրում վերջին տասնամյակի ամենանշանակալի կրոնական իրադարձությունը»:
Հունիսի 24-ին Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում պաշտոնական դիմավորման արարողությունից հետո Սրբազան Քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր Տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը: Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս Պապի և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և Անմահ Պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Գյումրիում Հռոմի Պապը նաև կայցելի Անարատ Հղիության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստան, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի և Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր Տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության Աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ Կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը և էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների, Հայ Կաթողիկե արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ: Ապա Ֆրանցիսկոս Պապը հանդիպում կունենա Հայ Եկեղեցու պատվիրակների և բարերարների հետ: Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաև աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:

Pope’s pilgrimage to first Christian country - details and international coverage
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. In a few hours Pope Francis will arrive in Armenia. The spiritual leader of the Catholic world called pilgrimage his visit to Armenia. The slogan of the visit is entitled “Visit to the first Christian Nation”.
“I ask you to pray for me, in a few days I will go as a pilgrim to an eastern land, Armenia, the first among the Nations to receive the Gospel of Jesus”, Pope Francis said showing the audience that the visit to Armenia is not an ordinary visit, but rather it is a pilgrimage to a country which was the first to adopt the Christianity in the world.
“I think this visit is first of all a gesture to express admiration towards the old church which during his long history remained faithful to the Jesus Christ, as well as it is an expression of loyalty towards that country: the country which first became a Christian. Pope Francis will express his gratitude and respect to the Armenian people who grew up with a Christian spirit and managed to maintain their faith and identity for centuries. This visit is also very important for the Diaspora Armenians”, Prefect of the Congregation for the Oriental ChurchesLeonardo Sandri said during an interview with LaStampa journal. He will accompany Pope Francis during his visit to Armenia.
Director of the Vatican Press Office Federico Lombardi said Pope Francis’ visit outlines his desire to show his closeness to the Armenian people who had suffered a lot during their long history, as well as to share the aspiration for peace with Armenians. He informed that Pope Francis will meet the descendents of the Armenian Genocide victims during his visit to the Tsitsernakaberd Memorial.
As “Armenpress” reports, Pope Francis’ visit to Armenia has long been in the spotlight of the international media, almost all prominent international media write about his visit. In particular, RomeReports writes that Pope Francis will speak about easing the tensions on the Caucasian region, will move forward the idea of reconciliation with Azerbaijan and Turkey.
Reuters published an article on the occasion of Pope’s visit to Armenia which is entitled “Pope Francis will visit Armenia after irking Turkey with ‘genocide’ label”.
The Guardian writes: “Pope Francis will visit Genocide Memorial in Armenia. Pope Francis is expected to avoid using the word “genocide” to avoid rift between Turkey and Vatican”.
The Wall Street Journal says: “Pope Francis will visit Genocide Memorial in Armenia. Three-day papal trip skirts Azerbaijan but risks antagonizing Turkey”.
The Independent also in its article concentrated on the fact whether Pope Francis will use the word ‘genocide” during his visit in the Genocide Memorial.
“Pope Francis will travel to Armenia on Friday to start a three-day trip that will test the Vatican's already-strained relations with Turkey”, NBC News writes, which is also interested in whether Pope will use the term ‘genocide’. “The Pope's visit is officially to honor the country's status as the first nation to recognize Christianity”, news agency writes.
German Deutsche Welle also published an article entitled “Armenia prepares for Pope Francis’ visit. His visit will be one of the most significant religious events of the last decade”.
On June 24 Pope Francis will arrive in Armenia. He will hold meetings with President of Armenia Serzh Sargsyan, then the Armenian leadership and the representatives of public and diplomatic sectors. At the end of the day Pope Francis will meet Catholicos of All Armenians Karekin II.
On June 25 Pope Francis will visit the Tsitsernakaberd Memorial Complex and the Museum-Institute of the Armenian Genocide. After that he will visit Gyumritogether with Catholicos of All Armenianswhere a liturgy will be delivered in Vardanants Square. The same day ecumenical ceremony and Pray for Peace will be held in the Republican Square, Yerevan.
On June 26, Pope Francis will meet the Armenian Catholic Bishops, will participate in liturgy and ecumenical dinner. After that he will meet the delegates and philanthropists of the Armenian Church.
Pope Francis and Catholicos of All Armenians Karekin II will sign a Joint statement. They will deliver a prayer in Khor Virap monastery.