35 ուսանող և 60 դասախոս ձեռք են բերել ժամանակակից գիտելիքներ IBM-ի Ակադեմիական ծրագրի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի պետական համալասարանում կայացել է IBM Ակադեմիական նախաձեռնության շրջանակում առաջին անգամ Հայաստանում իրականացված համալսարանական դասընթացների ավարտական միջոցառումը: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամից, 200 ժամ ընդհանուր տևողությամբ դասընթացների արդյունքում ավելի քան 35 ուսանողներ և 60 դասախոսներ ձեռք են բերել ժամանակակից գիտելիքներ մի շարք ուղղություններով: Մասնավորապես, տեղեկատվական անվտանգություն, ամպային տեխնոլոգիաներ և BlueMix միջավայրում ծրագրավորման հիմունքներ, մոբայլ ծրագրավորում ամպային միջավայրում, IBM Watson-ի անալիտիկ կիրառությունը, վիճակագրական տվյալների վերլուծություն, տվյալների վերլուծություն և կանխատեսումներ IBM SPSS ծրագրի միջոցով, ինտեգրված էլեկտրոնային մարքետինգի հիմունքներ, տեղեկատվական համակարգերի կառավարում, բիզնես գործընթացների կառավարում և ավտոմատացում:
Դասընթացն ավարտած ուսանողների մեծ մասն անցել է աշխատանքի, իսկ մի մասը՝ ձևավորել սկսնակ ընկերություններ: Մինչև այսօր, IBM Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնում իրականացվել են ավելի քան 50 դասընթացներ և սեմինարներ՝ ներգրավելով ավելի քան 800 ուսանող և 100 դասախոս: IBM Ակադեմիական նախաձեռնության անդամ են դարձել ավելի քան 70 դասախոսներ ՀՀ տարբեր բուհերից:
Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնական նպատակն է զարգացնել ու հզորացնել ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի բարձրագույն կրթական հաստատությունների կրթական կարողությունները, ստեղծել բարենպաստ պայմաններ կայուն գործարար միջավայրի ձևավորման համար: Նորարարական լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոնը տեղակայվելու է ԵՊՀ-ի տարածքում, սակայն, ՀՀ բոլոր ԲՈՒՀ-երը և մասնավոր հատվածը կարող են ազատ օգտվել բոլոր ռեսուրսներից, այդ թվում` Ակադեմիական նախաձեռնության դասընթացներից, վիրտուալ գրադարանից, կենտրոնի ծրագրակազմից և սարքավորումներից, իսկ կենտրոնի անձնակազմը և IBM փորձագետները պատրաստ են աջակցելու ցանկացած հարցում: Կենտրոնի բացումը ակնկալավում է մոտակա ամիսների ընթացքում:

35 students and 60 lecturers gain modern knowledge thank to IBM Academic Initiative
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The graduation ceremony of the first university trainings in Armenia was organized at Yerevan State University in the framework of IBM Academic Initiative on June 6. As “Armenpress” was informed from the Enterprise Incubator Foundation, university trainings were organized by IBM Innovative Solutions and Technology Center and Enterprise Incubator Foundation aiming at developing and empowering capacities of Armenian higher educational establishments in the field of technologies as well as giving opportunities to universities to make use of IBM’s wide range of resources.
In total 200 hours, more than 35 students and 60 lecturers gained modern knowledge in the following directions: Information Security, Cloud technologies and programming basics in BlueMix environment, Mobile programming in cloud environment, IBM Watson analytic application, Statistical data analysis, Data analysis and prediction through IBM SPSS program, Integrated e-marketing basics, Information system management, Business process management and automation.
The majority of graduate students are now employed and some have formed start-up companies. Up to today, more than 50 trainings and seminars have been implemented at IBM Innovation Solutions and Technologies Center involving more than 800 students and lecturers. More than 70 lecturers from different universities of Armenia have become members of IBM Academic Initiative.
Students and lecturers from 9 Armenian universities got the opportunity to take part in the trainings, including;
1. Yerevan State University
2. American University of Armenia
3. Armenian State University of Economics
4. French Higher Institution of Engineering in Armenia
5. French University of Armenia
6. Eurasia international university
7. State Engineering University of Armenia
8. National University of Architecture and Construction of Armenia
9. European Academy
The Center implements continuous modernization of subject lists at universities as well as discusses importing of new Master’s Degree programs in some universities and improving existing programs. The main goal of the Center is to develop and strengthen the educational capabilities of Armenian higher educational institutions in IT/High-Tech, to enhance their research potential in educational context, as well as create a favorable environment for formation of sustainable businesses.
The Center for Innovative Solutions and Technologies will be situated in YSU premises, though all the universities of the Republic of Armenia and private sector may freely make use of all the resources including trainings of Academic Initiative, virtual library, software and equipment and Center’s staff and IBM experts are ready to support in any issue. The opening of the Center is expected in the coming months.