Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական մշակութային արժեքները և մոլորեցնում միջազգային հանրությանը. Վահրամ Կաժոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախիջևանում ոչնչացված են հայկական մշակութային ժառանգության բոլոր արժեքները: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը` ի պատասխան «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
-Ադրբեջանում պնդում են, որ Հայաստանը խոչընդոտում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելություն կազմավորելու գործին։ Արդյո՞ք իրականությանը համապատասխանում են այդ մեղադրանքները:
-Բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը դեմ է եղել պատմամշակութային հուշարձանների ուսումնասիրման դիտորդական առաքելություններին, այդ թվում` «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի ներքո Կազմակերպության կողմից փաստահավաք տեխնիկական առաքելություն ուղարկելուն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Մինչդեռ, Ադրբեջանը, չնայած բազմաթիվ կոչերին մինչ օրս մերժում է ընդունել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությունը, ինչպես նաև Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման (ICOMOS) խորհրդի 16-րդ գլխավոր վեհաժողովի կողմից 2008 թվականին ընդունված բանաձևի պահանջն ընդունելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ICOMOS-ի կողմից համատեղ փաստահավաք առաքելությունը Նախիջևան՝ Ջուղայի «տարածքն ուսումնասիրելու և արդյունքները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու նպատակով»:
1998-2006 թթ. ընթացքում ադրբեջանական բանակի ստորևաբաժանումներն ամբողջությամբ ոչնչացրեցին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի` 9-16-րդ դդ. թվագրվող, մշակութային բարձր արժեք ներկայացնող, հազարավոր եզակի խաչքարերն ու տապանաքարերը, իսկ տարածքն Ադրբեջանի կառավարության կողմից վերածվեց ռազմական հրաձգարանի: Այս բարբարոսությունը տեսանկարահանվել է։ Բաքուն արգելում է Ջուղա այցելել և տեղում իրավիճակին ծանոթանալ ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններին, այլև Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետներին: Ըստ փորձագիտական գնահատականների, այսօր Նախիջևանում ոչնչացված են հայկական մշակութային ժառանգության բոլոր արժեքները:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղում առկա հուշարձանները, անկախ դրանց ծագումից, պետական հոգածության ներքո են, ինչում համոզվել են բազմահազար այցելուները ԼՂ-ում գտնվելու ընթացքում:

Азербайджан уничтожает армянские культурные ценности и вводит в заблуждение международную общественность: представитель МИД Армении
Все ценности армянского культурного наследия в Нахиджеване уничтожены. В ответ на вопрос Арменпресс об этом сказал начальник Департамент международных организаций министерства иностранных дел Армении Ваграм Кажоян.
- В Азербайджане утверждают, что Армения препятствует фактографической миссии ЮНЕСКО. Соответствуют ли эти обвинения действительности?
- Все утверждения о том, что Армения выступала против наблюдательских миссий по исследованию культурно-исторических памятников, в том числе и технической фактографической миссии под эгидой Организации по 23 статье Гаагской конвенции ЮНЕСКО 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта», не соответствуют действительности.
Однако Азербайджан, несмотря на многочисленные призывы, до сих пор отказывается принять фактографическую миссию ЮНЕСКО, а также принять совместную фактографическую миссию ЮНЕСКО и Международного совета по сохранению памятников и достопримечательных мест (ИКОМОС) в соответствии с требованием принятой 16-й генеральной ассамблеей ИКОМОС в 2008 году резолюции «с целью исследования территории и представлению результатов международному сообществу» в Джуге.
В 1998-2006 гг. подразделения азербайджанской армии полностью уничтожили тысячи эксклюзивных, представляющих высокую культурную ценность хачкаров 9-16 веков на армянском кладбище, а территорию власти Азербайджана превратили в военный полигон. Это варварство было снято на камеру.
Баку запрещает посещать Джугу и на месте ознакомиться не только представителям международных организаций, но и аккредитованным в Азербайджане дипломатам. По оценкам экспертов, сегодня уничтожены все ценности армянского культурного наследия в Нахиджеване.
В отличие от Азербайджана, все памятники на территории Нагорного Карабаха, независимо от их происхождения, находятся под патронажем государства, в чем убеждались тысячи посетителей в ходе визитов в НКР.