Ադրբեջանը ոչնչացնում է հայկական մշակութային արժեքները և մոլորեցնում միջազգային հանրությանը. Վահրամ Կաժոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախիջևանում ոչնչացված են հայկական մշակութային ժառանգության բոլոր արժեքները: Այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը` ի պատասխան «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հարցին:
-Ադրբեջանում պնդում են, որ Հայաստանը խոչընդոտում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելություն կազմավորելու գործին։ Արդյո՞ք իրականությանը համապատասխանում են այդ մեղադրանքները:
-Բոլոր այն պնդումները, թե Հայաստանը դեմ է եղել պատմամշակութային հուշարձանների ուսումնասիրման դիտորդական առաքելություններին, այդ թվում` «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի 23-րդ հոդվածի ներքո Կազմակերպության կողմից փաստահավաք տեխնիկական առաքելություն ուղարկելուն իրականությանը չեն համապատասխանում:
Մինչդեռ, Ադրբեջանը, չնայած բազմաթիվ կոչերին մինչ օրս մերժում է ընդունել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությունը, ինչպես նաև Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման (ICOMOS) խորհրդի 16-րդ գլխավոր վեհաժողովի կողմից 2008 թվականին ընդունված բանաձևի պահանջն ընդունելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և ICOMOS-ի կողմից համատեղ փաստահավաք առաքելությունը Նախիջևան՝ Ջուղայի «տարածքն ուսումնասիրելու և արդյունքները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու նպատակով»:
1998-2006 թթ. ընթացքում ադրբեջանական բանակի ստորևաբաժանումներն ամբողջությամբ ոչնչացրեցին Ջուղայի հայկական գերեզմանոցի` 9-16-րդ դդ. թվագրվող, մշակութային բարձր արժեք ներկայացնող, հազարավոր եզակի խաչքարերն ու տապանաքարերը, իսկ տարածքն Ադրբեջանի կառավարության կողմից վերածվեց ռազմական հրաձգարանի: Այս բարբարոսությունը տեսանկարահանվել է։ Բաքուն արգելում է Ջուղա այցելել և տեղում իրավիճակին ծանոթանալ ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններին, այլև Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետներին: Ըստ փորձագիտական գնահատականների, այսօր Նախիջևանում ոչնչացված են հայկական մշակութային ժառանգության բոլոր արժեքները:
Ի տարբերություն Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղում առկա հուշարձանները, անկախ դրանց ծագումից, պետական հոգածության ներքո են, ինչում համոզվել են բազմահազար այցելուները ԼՂ-ում գտնվելու ընթացքում:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. In an interview with ARMENPRESS, head of the International organizations department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Vahram Kazhoyan says all Armenian cultural heritage values are destroyed in Nakhijevan.
-Azerbaijan insists as if Armenia prevents the formation of a UNESCO fact-finding mission. Are these allegations true?
-All allegations, which state that Armenia is against the monitoring missions of historic-cultural monuments, including the fact-finding mission within the UNESCO “Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict” Hague 1954 Convention are false.
Meanwhile, Azerbaijan, despite numerous urges, until now refuses to accept the UNESCO fact-finding mission, as well as the joint mission of ICOMOS and UNESCO to Nakhijevan for “Researching Jugha and presenting results to the international community” which was adopted in 2008 by the ICOMOS council.
From 1998-2006, the Azerbaijani forces have completely destroyed the cross-stones and tombstones of the Armenian cemetery of Jugha, which dated back to the 9-16 centuries, and were unique and of high cultural value. The site of the cemetery was transformed into a shooting range.
This barbaric act has been caught on tape. Baku is not only denying international organizations to visit Jugha , but also foreign diplomats stationed in Azerbaijan.
According to expert assessments, all Armenian cultural heritage values are destroyed in Nakhijevan.
Unlike Azerbaijan, all monuments in Nagorno Karabakh, regardless of origin, are under state protection, which can be witnessed by thousands of tourists.