Շարմազանովը խիզախ քայլ է համարում Չիլիի խորհրդարանի կողմից Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող բանաձևի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չիլիի Պատգամավորների պալատի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող բանաձևի ընդունումը մեծ գնահատանքի է արժանի: Դա խիզախ ու ժողովրդավարական արժեքներով տոգորված քայլ է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Մեծ գնահատանքի է արժանի Չիլիի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից այս բանաձեւի ընդունումը: Խիզախ և ժողովրդավարական արժեքներով տոգորված քայլ: Հատկանշական է, որ Արցախի ժողովրդի ազատության պայքարն ըմբռնում է գտնում օվկիանոսից այն կողմ: Նման դիրքորոշումը պետք է վարակիչ լինի, եւ անհանդուրժողականություն պետք է ցուցաբերվի Ադրբեջանի ագրեսիայի նկատմամբ: Չիլին ապացուցեց, որ իրերը կարելի է կոչել իրենց անուններով: Դա է միակ ընդունելի ուղին»,- ասաց Շարմազանովը:
Չիլիի պատգամավորների պալատը մայիսի 19-ին հատուկ բանաձևով դատապարտել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան:Բանաձևի տեքստում մասնավորապես ասվում է.«Ապրիլի 1-2-ի գիշերը Ադրբեջանի օդային և ցամաքային ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում իրականացրին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հետ սահմանագծում` ծանր հրետանու և վերջին սերնդի հրթիռների կիրառմամբ: Վերոնշյալ ագրեսիան 1994 թվականին կնքված զինադադարի, ինչպես նաև վեճերի խաղաղ լուծման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի նորմերի ամենակոպիտ խախտումն է: Բռնության այս նոր սրման կապակցությամբ, որր հանգեցրել է քաղաքացիական և զինվորական մեծ կորուստների, Պատգամավորների պալատը դատապարտում է այս ագրեսիան, կոչ անում ռազմական գործողությունների դադարեցման և խաղաղ բանակցությունների շարունակության` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան: Միջազգային հանրությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը համարում են, որ հակամարտությունը, որն արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակվում է, պետք է լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման միջոցով: Կոչ է անում Ադրբեջանի Հանրապետությանը վերահաստատել խաղաղության իր հանձնառությունը, անմիջապես դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ պատերազմական գործողությունները և խստորեն պահպանել 1994 թվականին կողմերի միջև ձեռք բերված զինադադարը: Կոչ է անում Չիլիի կառավարությանը կողմերին հորդորել հավատարիմ մնալ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ընթացող բանակցություններին և այդպիսով խուսափել տարածաշրջանում անդառնալի հետևանքների հանգեցնող պատերազմի բռնկումից»:

YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Deputy Parliament Speaker of Armenia Eduard Sharmazanov highly appreciates the resolution adopted by the Chamber of Deputies of Chile condemning the Azerbaijani aggression against the Nagorno Karabakh Republic. "It is courageous step based on democratic values. It is important to state that the freedom struggle of the NKR people is understood by overseas. Such stance should be contiguous, and intolerance should be demonstrated against the Azerbaijani aggression. Chile proved that things can be named by their names. It is the only acceptable way”, Sharmazanov stated.
The Chamber of Deputies (parliament) of Chile issued a resolution passed unanimously that condemns the “armed attack of Azerbaijan against the Nagorno Karabakh Republic” on May 19.
The full text of the resolution reads as follows, “On the night of 1 to 2 of last April, ground forces and air of the Republic of Azerbaijan conducted a large-scale attack on the border with the Republic of Nagorno-Karabakh, with heavy artillery and last generation missiles.
This aggression represents the most flagrant violation of the Ceasefire Agreement signed by both countries in May 1994 and a breach of UN rules on Pacific Settlement of Disputes.
Faced with this new escalation of violence that has already claimed numerous civilian and military casualties victims, Chile condemns the aggression, calls for the cessation of military operations and the continuation of the peace negotiations within the framework of the Minsk Group, whose co-presidents are the United States, Russia and France, sponsored by the Organization of Security and Cooperation in Europe (OSCE).
The international community and the Republic of Nagorno-Karabakh argue that the conflict, which has more than two decades, can only be solved by peaceful means and respecting the rules of international law and the right of self-determination of its people.
The Chamber of Deputies of Chile Resolves:
1. Reaffirms its commitment to peace and urges the Republic of Azerbaijan for the immediate cessation of all acts of war against the Republic of Nagorno-Karabakh and the strict observance of the truce signed by both countries in 1994
2. Requests the Government of Chile to urge the parties to circumscribe the conflict settlement within the framework of the negotiations held in the Minsk Group, and thus avoiding a regional explosion with unpredictable consequences”.