«Եվրատեսիլ»-ի մասնակից երկրների դրոշների բարձրացման արարողությունը տեղի կունենա մայիսի 8-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ»-ի մասնակից երկրների դրոշների բարձրացման արարողությունը տեղի կունենա մայիսի 8-ին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ռիա Նովոստին, այս մասին ասել է Ստոկհոլմի քաղաքապետարանի արարողակարգի պատասխանատու Սվանտե Հոդելը: Դրոշները կբարձրացվեն այբբենական կարգով: Նրա տեղեկացմամբ` միջոցառմանը ներկա կլինեն Շվեդիայում մասնակից-երկրների դեսպանները, երգիչները և նրանց պատվիրակությունները, «Եվրատեսիլ»-ի երկրպագուները:
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական խմբի որոշմամբ՝ «Եվրատեսիլ- 2016»-ին Հայաստանը կներկայացնի երգչուհի Իվետա Մուկուչյանը: Միջազգային հանրությանը Իվետան կներկայանա գերզգացմունքային LoveWave ստեղծագործությամբ: Երգի միջազգային մրցույթը կկայանա մայիսի 10-ին, 12-ին եւ 14-ին Շվեդիայի մայրաքաղաք Ստոկհոլմում: Հայաստանը ելույթ կունենա մայիսի 10-ին առաջին կիսաեզրափակիչ ընթացքում՝ 7-րդ համարի ներքո: «Եվրատեսիլ-2016»-ին կմասնակցեն 42 երկրների ներկայացուցիչներ: Մրցույթի այս տարվա կարգախոսն է Come together (Միավորվենք):

Флаги стран-участниц Евровидения поднимут 8 мая
Церемония поднятия флагов стран-участниц музыкального конкурса "Евровидение", который пройдет вэтом году вСтокгольме с10 по14 мая, состоится утром ввоскресенье 8 мая. Как передает Арменпресс, об этом сообщил ответственный запротокол Стокгольмской мэрии Сванте Ходелль напресс-конференции всубботу. На церемонии будут присутствовать послы стран-участниц в Швеции, певцы и члены их делегаций, поклонники "Евровидения", представители мэрии иорганизаторы конкурса изЕвропейского вещательного союза (EBU) ишведского телевидения SVT.
"Церемония пройдет вцентре города перед Королевским дворцом и, согласно шведской традиции, флаги будут подняты валфавитном порядке",— сказал представитель мэрии.
По решению Общественного телевидения Армении, на Евровидении-2016 Армению будет представлять Ивета Мукучян со своей песней LoveWave.
Евровидение-2016 пройдет 10, 12 и 14 мая в столице Швеции Стокгольме. Представительница Армении выступит 10 мая в первом полуфинале под номером 7. В Евровидении-2016 участвуют 43 страны. В этом году девиз конкурса - Come together.