Հայոց ցեղասպանությունը Թուրքիայի ամոթն է, որից պետք է ազատվել. թուրք գիտնական
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում թուրք գիտանական և մարդու իրավունքների պաշտպան Սայիթ Չեթինօղլուն խիստ քննադատության ենթարկեց Թուրքիայի ղեկավարությանը Հայոց ցեղասպանության հարցում ժխտողական դիրքորոշման համար: Չեթինօղլուն նշեց, որ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածը նաև Թուրքիայի ամոթն է, որից հարկավոր է ազատվել: «1915 թվականին տասնյակ հազարավոր երեխաներ և հայ կանայք սպանվեցին, վաճառվեցին: Կարելի է ասել՝ նրանց հոգիները գողացան: Սա մի իրավիճակ է, որը մեզ ամաչեցնում է, և մենք պետք է փրկվենք այդ ամոթից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց թուրք գիտնականը:
Նա անդրադարձավ Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Գարո Փալյանի քայլին, ով խորհրդարանի լիագումար նիստի ընթացքում հերթով ցույց է տվել Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայ պատգամավորների լուսանկարները՝ որակելով դա շատ կարևոր, բայց կիսատ քայլ: «Թուրքիայում կա Սևան Նիշանյան անունով մի գրող, ով մի քանի տարի է, ինչ բանտում է: Ես անհանգստանում են իմ ընկերոջ կյանքի համար»,- ասաց նա:
Նա հավելեց, որ Թուրքիայի խորհրդարանի ներկայիս շենքը կառուցված է հային պատկանող տարածքի վրա, վարչապետի և Էրդողանի նստավայրերի տարածքները ևս հայերին են պատկանել: «Այսօր կան մարդիկ, ովքեր իրենց գույքը, հարստությունը դիզել են հայերից խլած ունեցվածքով: Ես կարծում եմ՝ այժմ դրա դեմ խոսելը մարդկության պարտքն է»,- ասաց թուրք մտավորականը, ով ընդունում է, որ անարդարություն է տեղի ունեցել և 1915 թվականին հայ բնակչության 20-25 տոկոսը կոտորվել է:
Սայիթ Չեթինօղլուի խոսքով՝ իր երկրում իրեն նույնիսկ չեն թողնում կոնֆերանսների մասնակցել՝ որպես զեկուցող: Նրան նույնիսկ միջոցներ չեն տրամադրում կոնֆերանսներ կազմակերպելու համար:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Turkish scientist and human rights defender Sait Çetinoğlu strongly criticized Turkish government’s denial stance on the issue of the Armenian Genocide during “Against the Crime of Genocide” second Global forum. Çetinoğlu stated that the massacre of Armenians in the Ottoman Empire in the early 20th century is the shame of Turkey which should be eliminated. “In 1915 tens of thousands of children and Armenian women were killed and were sold. It can be said that their souls were stolen. It is a situation which shames us, and we should save from that shame”, “Armenpress” reports, Turkish scholar says.
He referred to the step by Armenian Member of Parliament of the Turkish Parliament Garo Paylan who showed the photos of the Armenian MPs who became the victims of the Armenian Genocide, calling it very important, but incomplete step. “A writer named Sevan Nishanyan lives in Turkey who is in jail almost few years. I am worried about my friend’s life”, he said.
He added that Turkish Parliament’s current building is built on the land which previously belonged to Armenians, the land of the buildings of Prime Minister and Erdogan also belonged to Armenians. “Today there are people who collected their property and wealth from the Armenians seized property”, said Turkish intellectual who admits that injustice took place and in 1915 20-25% of the Armenian people were massacred.
According to Sait Çetinoğlu he is even not allowed to participate in conferences as a speaker in his country. They even do not provide him funds to organize conferences.