Բոլորս միասին և յուրաքանչյուրս մեր տեղերում կատարելու ենք հայրենիքի զինվորի սուրբ պարտականությունը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեզ համար թանկ է յուրաքանչյուր զինվորի, յուրաքանչյուր սպայի կյանքը, իսկ Ադրբեջանում իրենց քաղաքական նկրտումներին հագուրդ տալու համար պատրաստ են մահվան բերան ուղարկել հարյուրավոր, հազարավոր զինվորների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Արցախի պաշտպանության բանակի զորամասերից մեկում հակառակորդի սանձազերծած ռազմական գործողությունների ընթացքում ցուցաբերած արիության և խիզախության համար մի շարք զինծառայողների պարգևատրելուց հետո ունեցած ելույթում: «Նրանք իրենց զինվորներին այլ բան են սովորեցնում, նրանք հպարտանում են, երբ իրենց զինվորները սպանված հակառակորդի, այսինքն` մեր զինվորների ու սպաների, ականջներն են կտրում, նրանք դա նորմալ են համարում, երբ իրենց հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների անդամները, լեզուս չի պտտվում զինվոր ասելու, կտրում են 90 տարեկան սպանված ծեր մարդկանց ականջները: Այդպիսի զինվորը չի կարող նորմալ զինվոր համարվել, այդպիսի դաստիարակությունը լավ տեղ տանել չի կարող: Դա ահաբեկիչներին հատուկ գործելաոճ է, իսկ ահաբեկիչ բառի հիմքում կա նաև ահաբեկել բառը, այսինքն` նրանք ուզում են մեզ ահաբեկել, ուզում են մեզ վախեցնել, ինչը, բնական է, նրանց չի հաջողվի: Մենք մի բանից ենք միայն վախենում՝ ապրել պատվազուրկ և անազատ: Մենք դա չենք կարող անել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը հավելել է, որ հայ զինծառայողներտը հերթական անգամ ցույց են տվել բոլորին, թե ով է հայ զինվորը, ով է Հայրենիքի զինվորը: «Երբ անհրաժեշտ է կռվել, դուք դառնում եք ամենակարգապահ, ամենահնարամիտ և ամենամարտունակ զինվորը: Տարիներ առաջ ես ասել եմ, որ եթե մենք պարտադրված լինենք պատերազմել, ապա այսօրվա զինվորն ու սպան կռվելու են ոչ պակաս քաջ, քան իրենց հայրերը, իրենց պապերը, իրենց ավագ ընկերները: Դուք ապացուցեցիք, որ շատ ավելի մարտունակ եք, շատ ավելի քաջ եք, շատ ավելի տոկուն եք: Ժամանակները փոխվում են, փոխվում են պատերազմելու միջոցները, բայց բարոյահոգեբանական որակները մնում են նույնը: Մնում են նույնը ու հաղթում են: Զինվորը հակառակորդին բան չունի ասելու. զինվորը հակառակորդին իր ասելիքն ասում է մարտի դաշտում, և փա՛ռք ձեզ, ի դեմս ձեզ՝ մեր բոլոր սպաներին ու զինվորներին, ովքեր կարողացան իրենց ասելիքն ասել»,- ասել է Նախագահը:
Նա նշել է, որ այդ դաժան օրերին որևէ հայ զինվոր ու սպա չի լքել իր մարտական դիրքը, նվիրումով կռվել է մինչև վերջ: «Ինչպես չհպարտանաս այն զինվորով, ով, կրակելով մինչև վերջին փամփուշտը և լինելով վիրավոր, նռնակ է պայթեցնում, որպեսզի իր հետ տանի նաև հակառակորդի զինվորներին: Ինչպես հնարամիտ չանվանես այն զինվորին, ով նռնականետից կրակում և ոչնչացնում է ուղղաթիռ: Ինչպես չհպարտանաս այն զինվորով, ով մարտի ընթացքում շարքից հանում է հակառակորդի հինգ զրահամեքենա: Դուք լավ եք կատարել և լավ եք կատարում ձեր պարտականությունները: Ցավոք սրտի, պատերազմը շատ դաժան բան է: Բոլորը չէ, որ իրենց երկրային կյանքում տեսնում են իրենց աշխատանքի արդյունքը, իրենց վաստակի պտուղները, նաև թե իրենցով ինչպես են հպարտանում: Փա՛ռք մեր բոլոր զինվորներին և սպաներին, ովքեր ընկան այս օրերի ընթացքում ու նաև փա՛ռք նրանց, ովքեր այս 25 տարիների ընթացքում ընկել են մեր ազատության, մեր անկախության համար: Փա՛ռք ձեզ, Հայրենիքի զինվորներ, փա՛ռք մեր ընկածներին, փա՛ռք մեր զորքին: Ես մի վայրկյան անգամ չեմ կասկածում, որ մենք բոլորս միասին, յուրաքանչյուրս մեր տեղում կատարելու ենք Հայրենիքի զինվորի պարտականությունները, իսկ այդ պարտականությունները սուրբ են: Անփորձանք ծառայություն, թեև պատերազմի ժամանակ այս բառերը մի տեսակ լուրջ չեն հնչում: Փա՛ռք ձեր ծնողներին, փա՛ռք այն ընտանիքներին, որտեղ դուք ծնվել ու դաստիարակվել եք, փա՛ռք ձեր ուսուցիչներին: Շնորհակալ եմ»,-եզրափակել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Serzh Sargsyan: All of us and each of us in his place will fulfill our sacred duty of Motherland defense
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. We value the life of any soldier and officer, while Azerbaijanis are ready to sacrifice hundreds, even thousands of soldiers to satisfy their political aspirations. “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan told about this in his speech at one of the regiments of Artsakh, after awarding a number of servicemen. “They educate their soldiers in other way, they take it as normal when their soldiers cut off the ears of their adversary, meaning our soldiers and officers, as well as when their special units, I cannot call the soldiers, cut off the ears of 90 year-old killed elderly. Such an education cannot lead to good. It is a style of behavior resembling terrorists”, “Armenpress” reports, Serzh Sargsyan saying, adding that Armenians are afraid of only one thing: living without freedom and dignity.
President Sargsyan also stated that the Armenian soldier once again demonstrated in front of everyone who the Armenian soldier is and who the soldier of the Motherland is. “Whenever there is a necessity to fight, you transform into the most disciplined, the most prudent and the most combat ready soldiers. Years ago I said that if we are forced into a war, today’s soldiers and officers will fight no less bravely than their fathers, grandfathers and elder friends did. You demonstrated that you are much more combat ready, much braver, and unyielding. Times change and the methods of wars change, but moral values remain the same. Remain the same and win. A soldier has nothing to say to his adversary, a soldier tells whatever he want to tell his adversary in the battlefield, and long live all of you, all our soldiers and officers, who managed to deliver their pledge to the adversary”, the President said.
He mentioned that no Armenian soldier or officer abandoned his position during those dreadful days. “How not to be proud of a soldier, who firing out all the bullets and being injured, explodes a grenade so as to take with him the adversary’s soldier? How not to name a soldier who destroys a helicopter by a grenade launcher a quick-witted one? How not to be proud of a soldier who destroys 5 adversary tanks in the battlefield? You fulfilled and continue to fulfill you responsibilities properly. Unfortunately, war is a very cruel thing. Not everyone can see the results of his work in his earthly life, as well as how people get proud of them. Glory to our soldiers and officers who died during these days. Glory to all those who died during these 25 years for the sake of our freedom and independence. Long live, soldiers of the Motherland. I have no slight doubt that all of us, each of us in his place, will fulfill the duties of the soldier of the Motherland, duties, which are sacred. I wish you safe service, though these words are not so serious in times of war. Glory to your parents, glory to the families were you were born and educated, glory to your teachers. I am thankful to you”, the President concluded.