Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավորները մտահոգություն են հայտնել ԼՂ-ում բախումների բռնկման առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սրման հարցն ապրիլի 13-ին քննարկվել է Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի և արտգործնախարար պարոն Կունդերսի հանդիպման ժամանակ։ Հանդիպումը կայացել է ապրիլի 18-ին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարների ժողովի նախապատրաստման կապակցությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայից (FAON):
Տարբեր խմբակցությունների պատգամավորներն արտահայտեցին իրենց մտահոգությունը, որ հակամարտության լուծման համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի տարիների բանակցությունները մնացել են առանց արդյունքի: Նրանք նախարարին խնդրեցին բացատրել` վերջին բռնությունների բռնկման պատճառները, հարևան երկրների, հատկապես Ռուսաստանի և Թուրքիայի, դերը, ինչպես նաև իրավիճակը նոր հրադադարի ռեժիմի պայմաններում:
Սոցիալիստական կուսակցության պատգամավոր պարոն Հարի վան Բոմելը, նշելով, որ այդ բռնության կրառումը հիմնականում վերագրվում է Ադրբեջանին, մատնանշեց, որ դեռևս գոյություն չունի անկախ մոնիտորինգի մեխանիզմներ 22 տարվա համաձայնեցված հրադադարի ռեժիմը հսկելու համար։ Անցած տարիներում դա չի նպաստել հակամարտության կարգավորմանը։ Այնուհետև պատգամավորը նախարարին հարցրեց, թե արդյո՞ք նախարարը տեղյակ է, որ ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերը ռմբակոծել են Ղարաբաղի բնակավայրերը պատճառելով մարդկային զոհեր, ինչպես նշում է Վաշինգտոն Փոստ թերթը:
Նախարարը խոսելով չափազանց մտահոգիչ զարգացման մասին, չէր կարող հաստատել վերջին լուրը, քանի որ դեռևս գոյություն չունեն անկախ ռազմական վերահսկողություն իրականացնող մեխանիզմներ: Հետևաբար հնարավոր չէ գնահատել բռնությունների վերսկսման պատճառը և հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: ԵԱՀԿ խումբը հետաքննում է այդ հարցերը: Նրա կարծիքով առայժմ չի կարելի ենթադրել, որ հարևան երկրները որոշիչ դեր են խաղացել բռնության բռնկման հարցում, չնայած որ Թուրքիան հստակորեն արտահայտել է իր աջակցությունն Ադրբեջանին, իսկ Ռուսաստանը, թեև դրական դեր է խաղում երկու կողմերին հանգստացնելու ուղղությամբ, հայտնի է, որ համակրանք ունի մյուս կողմի նկատմամբ։ Պարոն Կունդերսի կարծիքով հիմնախնդրի լուծման երկարատև բացակայությունը մեծ վրդովմունքի պատճառ է դարձել։
Չնայած որ պատգամավորները համարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը որպես առաջին պատասխանատու մարմինը կողմերի հետ բանակցություններում լուծումներ գտնելու համար, այդուհանդերձ որոշակի աջակցող դեր է վերապահված ԵՄ-ի համար այս գործընթացում: Նիդերլանդների ԵՄ նախագահության շրջանակում, պարոն Կունդերսը կնախագահի ԵՄ նախարարների խորհրդի առաջիկա նիստը։ Նրա ուջադրության կենտրոնում կլինի, ըստ խորհրդարանի հանձնարարության, առաջին հերթին համաձայնության հասնել, շփման գծում անկողմնակալ ռազմական դիտարկումներ կատարելու վերաբերյալ:
2016 թ. ապրիլի 5-ի մամլո հաղորդագրությամբ տեղեկացրել ենք, Համագործակցող հոլանդահայ կազմակերպությունները (Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան, Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը և այլ կազմակերպություններ) Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին հանրագիր են ներկայացրել Նիդերլանդների խորհրդարանի արտաքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ տիկին Էյսինկին: Համագործակցող հոլանդահայ կազմակերպությունները 2016 թ. ապրիլի 8-ին Ամստերդամի Դամ հրապարակում անց են կացրել բոլոքի հանրահավաք-ցույց ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ագրեսիայի։ Ցույցին մասնակցել են մի քանի հարյուր մարդ Հոլանդիայի տարբեր վայրերից։

MPs of Netherlands express concern on clashes in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. The escalation of Nagorno Karabakh conflict was discussed in a meeting of the Foreign Affairs Committee of Dutch Parliament with Foreign Minister Mr. Koenders on April 13 in the preparation of the European Council meeting of Foreign Affairs Ministers on 18 April, “Armenpress” was informed about this by the Federation of Armenian Organisations in the Netherlands (FAON).
The MPs of different factions all expressed their concern on the conflict, for the solution of which the OSCE Minsk Group for so many years has been negotiating without result. They asked about the possible cause of the outburst of violence and the role of neighboring countries, especially Russia and Turkey, and the situation of the new ceasefire.
Mr. Harry van Bommel of Socialist Party, indicating that the upsurge in violence is mainly attributed to Azerbaijan, pointed at the lack of independent mechanisms to monitor the existing ceasefire that was agreed 22 years ago. This has not contributed towards a solution of the conflict for years. Furthermore the MP asked the Minister about Azerbaijani drone attack, inter alia, reported by Washington Post, which would have caused several victims.
The Minister, who spoke of an extremely worrisome development, could not confirm the latter, because of the fact that independent military supervising mechanisms are still lacking. Therefore there is no good view on the cause of the renewed fighting and compliance with the ceasefire. The OSCE investigates these matters. For the time being he did not assume a determinating role of the neighboring countries in the violent outbreak, although Turkey has explicitly expressed its support for Azerbaijan and Russia, while playing a positive role in calling both parties to stay calm, is known for its sympathy for the other party. Mr. Koenders believes that the long absence of a solution has caused a lot of frustration.
While the MP’s consider OSCE Minsk Group as the first responsible for negotiations with the parties for solutions, there certainly is a supportive role for the EU in the process. The Minister, who will chair the Council’s Meeting in connection with EU Presidency of the Netherlands, will be first of all focused, according to the wishes of the Parliament, on reaching agreement regarding independent military observation.
As previously reported (press release dated 5 April 2016) the Joint Armenian Organizations (Federation of Armenian Organizations in the Netherlands , Hay Tad and other organizations) submitted a petition on Nagorno-Karabakh to the Chairwoman of the Standing Committee on Foreign Affairs of the Parliament, Mrs. A.M.C. Eijsink. The Joint Armenian Organizations also held a rally against Azerbaijani aggression against Nagorno Karabach at the Dam Square in Amsterdam on 8 April 2016 with a few hundred participants from around Holland.