Հույն պատգամավորը խոստացել է անել հնարավորը` արբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ այդ մասին է վկայում նաեւ հույն պատգամավորի այցը Լեռնային Ղարաբաղ եւ Հայաստան:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Գարիֆալիա Կանելլիին՝ այս ծանր եւ դժվարին օրերին հայ ժողովրդի կողքին լինելու եւ եղբայրական ձեռք մեկնելու համար, ինչը, ըստ նրա, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության վառ օրինակ է: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Գարիֆալիա Կանելլիի՝ ԼՂՀ կատարած այցը՝ այն գնահատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ սեփական կարծիք ձեւավորելու տեսանկյունից: Անդրադառնալով հույն պատգամավորի՝ Ադրբեջանի «սեւ ցուցակում» հայտնվելու հանգամանքին՝ ԱԺ փոխնախագահը տարօրինակ եւ անընդունելի է համարել 21-րդ դարում մարդու, առավել եւս՝ ԵԽԽՎ պատգամավորի տեղաշարժի սահմանափակումը: Նա հույս է հայտնել, որ Գարիֆալիա Կանելլին եվրոպացի եւ հույն գործընկերներին կներկայացնի Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձությունների իրական պատկերը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է հույն պատգամավորի այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ դատապարտելի են զոհերի պատճառ հանդիսացող իրադարձությունները, ինչպես նաեւ խնդրի վերաբերյալ երկակի ստանդարտների կիրառումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գարիֆալիա Կանելլին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցին եւ անթույլատրելի համարել ուրիշի շահերի համար մարդկային կյանքերի կործանումը: Նա վստահեցրել է, որ կանի հնարավորը՝ դադարեցնելու համար ադրբեջանական ագրեսիան եւ անմեղ կյանքերի զոհաբերումը:
Անդրադառնալով Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Եռաբլուր պանթեոն կատարած այցերին՝ տիկին Կանելլին կարեւորել է ցեղասպանությունների դատապարտումը, քանի որ, ըստ նրա՝ չդատապարտված հանցանգործությունները լի են կրկնության վտանգով: Նա անհրաժեշտ է համարել համատեղել ջանքերը՝ միասնաբար պայքարելու մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ դրանց իրացման համար:

Greek MP promises to do everything possible to cease Azerbaijan's aggression
YEREVAN, APRIL 14, ARMENPRESS. The Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov on April 13 received the Greek MP Garyfallia Kanelli. As “Armenpress” was informed by the Department of Public Relations and Media of the National Assembly of Armenia, the Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov, welcoming the guest, highly assessed the long history of Armenian-Greek relations and stated that the evidence of it is the visit of the Greek MP to Nagorno Karabakh and Armenia.
Eduard Sharmazanov expressed gratitude to Garyfallia Kanelli for her support to the Armenian nation in these difficult days, which, according to him, is a vivid example of democracy and the protection of human rights. The Vice President of the National Assembly gave an importance to the visit of Garyfallia Kanelli to Nagorno Karabakh explaining it as a way to have her own opinion about the recent Karabakh-Azerbaijani events. Referring to the fact that the Greek MP is in the Azerbaijan’s “black list”, the Vice President of the National Assembly considered the restriction of a person’s, in this case the PACE MP’s movement strange and unacceptable in the 21st century. He expressed the hope that Garyfallia Kanelli will present the real picture of the events in the Nagorno Karabakh to European and Greek partners. He highlighted the stance of the Greek MP which condemns the events that resulted in the loss of lives, and also the use of double standards.
Expressing gratitude for warm reception Garyfallia Kanelli referred to her visit to Nagorno Karabakh and considered the loss of human lives for the sake of other’s interests unacceptable. She assured that she will do everything possible to cease the Azerbaijani aggression and the sacrifice of innocent lives.
Referring to her visit to Tsitsernakaberd Memorial Complex and Yerablur Pantheon she gave importance to the genocides condemnation since she thinks that the crimes that were not condemned are full of repeating risk. She stressed the necessity to combine efforts to struggle together for the protection and implementation of the human rights.