Ժամանակն է ճանաչել ԼՂ անկախությունը. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն այսօր ագրեսոր է, ինչպես ագրեսոր էր 25 տարի առաջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ Եվրոպական խորհրդարանում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ հանդես եկավ եվրապատգամավոր Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող Ֆրանկ Էնգելը:
«Ադրբեջանը շատ երկար ժամանակ շարունակում էր խախտել հրադադարը: Ադրբեջանն այդպես վարվում է, քանի որ հավատում է, որ այդ տարածաշրջանում բոլոր հայերը պետք է անհետանան: Հենց սա է պատճառը, որ նա միշտ մերժել է այն ամենը, ինչ Մինսկի խումբն առաջարկել է: Իսկ Մինսկի խումբը կարող է առաջարկել միայն փոխզիջում, որն Ադրբեջանը չի ուզում»,- նշեց Էնգելը:
Նրա խոսքով` հասկանալի է արդեն, որ Հայաստանն էլ կարող է փոխզիջում չցանկանալ մի երկրի հետ, որը կացինով սպանություն կատարած Ռամիլ Սաֆարովին դարձնում է ազգային հերոս, ով Հունգարիայի կողմից վերադարձվել է Ադրբեջանին, չնայած, որ դա երբևէ չպետք է տեղի ունենար: «Այս պարագայում միակ հնարավոր քայլը Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչումն է: Այն ժամանակին հռչակվել է գործող սովետական Սահմանադրությանը լիովին համապատասխան: Այն երբևէ չի ընդունվել, հիմա է ժամանակը դա անելու»,- ամփոփեց Ֆրանկ Էնգելը:

Frank Engel: It is time to recognize independence of Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 13, ARMRNPRESS. Today Azerbaijan is an aggressor, as it was 25 years ago. MEP representing Luxemburg Frank Engel announced about this at the European Parliament during the discussion on Nagorno Karabakh.
“Azerbaijan will continue to violate the ceasefire for a long time. Azerbaijan acts like that, as it believes that all Armenians in that region must vanish. This is the reason why it has denied anything the Minsk Group proposes. And the Minsk Group can propose only mutual concessions, which Azerbaijan does not want to make”, Engel mentioned.
In his words, it is already clear that Armenia might not want to make a concession to a country that glorifies Ramil Safarov, the one who killed an Armenian by an exe and was extradited from Hungary to Azerbaijan, something that should have never happened. “In this situation the only palpable step is to recognize the independence of Nagorno Karabakh. Once it was defined as fully in line with the acting Soviet Constitution. It was never recognized, and now it the time to do that”, Frank Engel concluded.