55 տարի առաջ Յուրի Գագարինը բացեց օդաչուավոր տիեզերագնացության դարաշրջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1961 թվականի ապրիլի 12-ը ընդմիշտ կմնա որպես մարդկության պատմության ամենահիշարժան օերրից մեկը, երբ 27-ամյա ԽՍՀՄ տիեզերագնաց օդաչու մայոր Յուրի Գագարինը առաջին թռիչքը կատարեց տիեզերք:
Հրթիռատիեզերական տեխնիկայի գլխավոր կոնստրուկտոր Սերգեյ Կորոլյովն այսպես է արտահայտվել այդ թռիչքի մասին. «Գագարինը ցույց տվեց, թե ինչի է ընդունակ մարդը: Նա ոչ միայն Հողագնդի մարդկանց համար ճանապարհ բացեց դեպի անհայտ աշխարհ, նա մարդկանց հավատ ներշնչեց իրենց ուժերի, իրենց հնարավորությունների նկատմամբ», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Երկրագնդի շուրջը 108-րոպեանոց թռիչքի մասին ՏԱՍՍ-ի հաղորդումը դարձավ ամենաշատն արտասանվող լուրը աշխարհում եւ ոգեշնչեց մոլորակի բոլոր մարդկանց՝ անկախ այն բանից, երկաթե վարագույրի որ կողմում էին նրանք գտնվում:
Հինգ տարի առաջ, երբ նշվում էր Գագարինի թռիչքի կես դարը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ապրիլի 12-ը հռչակեց տիեզերք մարդու թռիչքի միջազգային օր: Այդ ամսաթիվն այժմ ամեն տարի տոնվում է «ի նշանավորումն մարդկության համար տիեզերական դարաշրջանի սկզբի՝ վերահաստատելով տիեզերական գիտության ու տեխնիկայի կարեւոր ավանդը կայուն զարգացման եւ պետությունների ու ժողովուրդների բարեկեցության բարձրացման նպատակների ձեռքբերման գործում, ինչպես նաեւ տիեզերական տարածությունը խաղաղ նպատակների համար պահպանելու նրանց ձգտման իրականացումն ապահովելու հարցում»:

55 лет назад Гагарин триумфально открыл эру пилотируемой космонавтики
Дата 12 апреля 1961 года навсегда останется одним из ярчайших дней в истории человечества. Всего через полтора десятка лет после победы в самой разрушительной войне, наскоро залечив раны и едва восстановив мирную жизнь, Советский Союз потряс мир первым полетом человека в космос. Пионером космических троп стал 27-летний летчик-космонавт СССР, майор Юрий Гагарин.
Генеральный конструктор ракетно-космической техники Сергей Королев так отозвался об этом полете: "Гагарин доказал, на что способен человек - на самое большое. Он не только открыл людям Земли дорогу в неизведанный мир, он дал людям веру в их собственные силы, в их возможности, дал стимул идти увереннее, смелее... Это - Прометеево деяние".
Сообщение ТАСС о 108-минутном полете Гагарина в один виток вокруг Земли стало самой цитируемой новостью в мире и воодушевило всех людей планеты вне зависимости от того, по какую сторону железного занавеса они находились. "Простой советский парень", как его тогда все называли, с обаятельной улыбкой и подкупающей прямотой подарил людям праздник в самое напряженное время "холодной войны" (Карибский кризис разразится уже на следующий год),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Пять лет назад, когда отмечали полвека полета Гагарина, Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 12 апреля Международным днем полета человека в космос (в нашей стране День космонавтики празднуется с 1962 года). Эта дата теперь ежегодно отмечается "в ознаменование начала космической эры для человечества, вновь подтверждая важный вклад космической науки и техники в достижение целей устойчивого развития и повышения благосостояния государств и народов, а также в обеспечение реализации их стремления сохранить космическое пространство для мирных целей".