Սերժ Սարգսյանի բեռլինյան բանակցություններում խոսվել է Բունդեսթագում Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Բեռլինում կայացած բանակցությունների ժամանակ խոսվել է մինչև խորհրդարանական ամառային արձակուրդ Բունդեսթագի բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի վերաբերյալ փաստաթղթի ընդունման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գերմանական Deutche Welle-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահն անցյալ տարի ապրիլին Բեռլինի տաճարում իր ելույթի ժամանակ շատ ճիշտ խոսքեր գտավ: Մենք երախտապարտ ենք նրան դրա համար: Բացի այդ, ես հուսով եմ, և այդ մասին խոսվել է Բեռլինում բանակցությունների ժամանակ, որ մինչև խորհրդարանական ամառային արձակուրդ Բունդեսթագը կընդունի համապատասխան որոշում բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ապրիլի 6-7-ը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում էր: Այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Գերմանիայի բարձրագույն ղեկավարության՝ Նախագահ Յոախիմ Գաուկի, կանցլեր Անգելա Մերկելի, Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահող Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ: «Դոյչե Վելե»-ին տված հարցազրույցում նախագահը պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի, ԵԱՏՄ-ին անդամակցության և Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման վերաբերյալ հարցերի:

YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. During the negotiations in Berlin, President Serzh Sargsyan spoke about the adoption of a document on the Armenian Genocide by the German Bundestag. As “Armenpress” reports, Serzh Sargsyan mentioned this during an interview with the German “Deutsche Welle” TV channel.
“The German President used very correct and precise words in his speech last year in April in Berlin Cathedral. We are grateful to him. Besides, I hope that the Bundestag will adopt a resolution prior to summer vacations with the participation of all factions”, Serzh Sargsyan said.
President of Armenia Serzh Sargsyan was on an official visit to Germany from April 6-7. During the visit, the President met with Germany’s top leadership, President Joachim Gauck, Chancellor Angela Merkel, Bundestag President Norbert Lammert, and Minister of Foreign Affairs Frank-Walter Steinmeier. Serzh Sargsyan gave an interview to the German “Deutsche Welle”, and answered questions regarding the Nagorno Karabakh conflict, Russia selling arms to Azerbaijan, EEU membership and adoption of a resolution on the Armenian Genocide by the Bundestag.