Սերժ Սարգսյանի բեռլինյան բանակցություններում խոսվել է Բունդեսթագում Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` Բեռլինում կայացած բանակցությունների ժամանակ խոսվել է մինչև խորհրդարանական ամառային արձակուրդ Բունդեսթագի բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի վերաբերյալ փաստաթղթի ընդունման մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին գերմանական Deutche Welle-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահն անցյալ տարի ապրիլին Բեռլինի տաճարում իր ելույթի ժամանակ շատ ճիշտ խոսքեր գտավ: Մենք երախտապարտ ենք նրան դրա համար: Բացի այդ, ես հուսով եմ, և այդ մասին խոսվել է Բեռլինում բանակցությունների ժամանակ, որ մինչև խորհրդարանական ամառային արձակուրդ Բունդեսթագը կընդունի համապատասխան որոշում բոլոր խմբակցությունների մասնակցությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով ապրիլի 6-7-ը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում էր: Այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը հանդիպումներ է ունեցել Գերմանիայի բարձրագույն ղեկավարության՝ Նախագահ Յոախիմ Գաուկի, կանցլեր Անգելա Մերկելի, Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամմերթի, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահող Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ: «Դոյչե Վելե»-ին տված հարցազրույցում նախագահը պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքի, ԵԱՏՄ-ին անդամակցության և Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի ընդունման վերաբերյալ հարցերի:

Во время переговоров в Берлине президент Армении Серж Саргсян говорил о принятии Бундестагом резолюции о Геноциде армян
Во время переговоров в Берлине президент Армении Серж Саргсян говорил о принятии до летних парламентских каникул Бундестагом резолюции о Геноциде армян, причем, при участии всех фракций. Как передает «Арменпресс», об этом президент Армении Серж Саргсян заявил в своем интервью газете Deutsche Welle.
«Федеральный президент ФРГ нашел очень правильные слова во время своего выступления в берлинском соборе в апреле прошлого года. Мы очень признательны ему за это. Кроме того, я надеюсь - и об этом шла речь на переговорах в Берлине - что еще до летних парламентских каникул бундестаг примет соответствующее решение, причем, при участии всех фракций»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
6-7-го апреля президент Армении Серж Саргсян находился с официальным визитом в Германии, где он встречался с руководством страны: президентом Иоахимом Гауком, канцлером Ангелой Меркель, председателем Бундестага Норбертом Ламмертом, министром ИД Германии Штайнмайером. Серж Саргсян дал интервью газете Deutsche Welle, ответив на многочисленные вопросы о карабахском конфликте, поставках оружия Азербайджану со стороны РФ, участии Армении в ЕАЭС и о резолюции Бундестага по поводу Геноцида армян.