Արարատի մարզի բնակիչները եւս հայ զինվորի կողքին են
ԱՐՏԱՇԱՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին օրերի ընթացքում արցախյան ազատամարտիկներին, կամավորներին, հայ զինվորներին ձեռք մեկնելու նպատակով` Արարատի մարզպետարանում էր հավաքվել մարզի բնակիչների, անհատ ձեռներեցների, բոլոր դպրոցների աշակերտների օգնությունը: Քաղցրավենիքից, հիգիենայի պարագաներից, տաք հագուստից, գուլպաներից, ծխախոտից, հյութերից բացի` հասցեկանությամբ ուղարկվեց նաեւ պատկառելի գումար:
Այն, որ մեր ազատամարտիկներն ու զինվորներն այս օգնության կարիքը չունեն` գիտենք բոլորս: Դրանով բնակիչները, դպրոցականներն իրենց զորակցությունն են հայտնում բանակին, զինվորին, ազատամարտիկին: Այդ մասին են վկայում արկղերի մակագրությունները` «Մենք նահանջ չունենք», «Մենք ձեզ հետ ենք, զինվոր», «Հաղթանակ հայ քաջորդիներին», «Առաջ, հայոց առյուծներ», եւ այլն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` իրենց աջակցություն են ցուցաբերել հայ զինվորին նաեւ մարզպետարանի եւ Արտաշատի քաղաքապետարանի աշխատակիցները:
Մշտապես հայ առաքելական եկեղեցին անբաժան է եղել հայոց պետությունից, եւ այս օրը եւս բացառություն չէ: Արարատ գյուղի Սբ Հակոբ եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Դավիթ քահանա Սահակյանը, Դալարի Սբ Մարիամ Ասվածածաին եկեղեցու հոգեւոր հովիվ Տեր Եփրեմ քահան Հարությունյանը, եւ մարզի այլ եկեղեցիների հոգեւր հովիվները վերոնշյալ օգնությունը հասցրին Արցախ: Նրանք այնտեղ կկատարեն պահպանության կարգ: Հայ զինվորի պահպանման, հաղթանակի ու խաղաղության հաստատման համար աղոթք կառաքեն առ Աստված:

Residents of Ararat Province together with Armenian soldiers
ARTASHAT, APRIL 7, ARMENPRESS. During the recent days the residents, entrepreneurs, students of all schools of the Ararat Province collected all necessary things for helping soldiers in Artsakh. In addition to sweets, hygiene items, warm clothes, socks, cigarettes, juices a considerable amount of money was sent to soldiers.
We all know that war veterans and soldiers do not need that support. Residents, school children with such means want to help the army, soldiers and war veterans. The names written in the boxes prove this where it is written: “We will not retreat”, “We are with you, soldiers”, “Victory to Armenian soldiers”, “Move forward soldiers” and etc. As “Armenpress” reports, the employees of the Governarate and the Municipality of Artashat also supported the Armenian soldiers.
The Armenian Apostolic Church has never been separated from the Armenian history, and this day is not an exception, too. Father David Sahakyan from Saint Hakob Church of Ararat village, Father Eprem Harutyunyan from Saint Mariam Astvatsatsin Church of Dalar, and other pastors of Marz churches brought that assistance to Artsakh. They will pray for the protection, victory and the peace of the Armenian soldiers.